Nowa matryca stawek Vat - czy masz już właściwą?

Autor     maj 16, 2019     Home , Rozwiązania dla handlu , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Nowa matryca stawek Vat - czy masz już właściwą?

Ważna informacja dla wszystkich osób, które korzystają z kas fiskalnych w całym kraju. Niezależnie czy korzystasz z naszego, czy innego serwisu fiskalnego. Kupując nowe urządzenie fiskalne już teraz musisz zadbać, by w kasie fiskalnej ustawić właściwe stawki podatku VAT. W 2019 roku nie zaszła żadna zmiana wysokości stawek podatku VAT, ale… zmieniła się ich kolejność. Taki drobny szczegół, ale skutkuje koniecznością przeprogramowania wielu (jeśli nie większości) kas fiskalnych w kraju. Upewnij się czy masz nową matrycę stawek Vat.

Czy kolejność ma znaczenie?

Z rachunkowego punktu widzenia i poprawności naliczania kwoty podatku VAT, kolejność stawek podatkowych nie ma żadnego znaczenia. Jeżeli wszystkie towary mają przypisane właściwe stawki podatku VAT, odpowiednie dla poszczególnych towarów, podatek VAT zostanie naliczony za każdym razem poprawnie, niezależnie czy będzie to oznaczenie A, B, C … czy każde inne. Przepis jest jednak przepisem, a nowe rozporządzenie jest w tym zakresie jednoznaczne.

Na początek trochę historii, czyli jak to było przed 30 kwietnia 2019.

Oznaczenia literowe podatku VAT do 30 kwietnia 2019 roku

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących obowiązkiem podatników było stosowanie oznaczeń literowych od „A” do „G”, gdzie do „A” przyporządkowana była stawka podstawowa podatku, a literom od „B” do „G” pozostałe stawki podatku stosowane na poszczególne towary i usługi oraz zwolnienie od podatku. W przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy o VAT wartość 0% (tzw. zero techniczne) mogło być przypisane do dowolnego oznaczenia z wyjątkiem „A”.

Rozporządzenie z 2013 roku zmieniało poprzednie z 2008 roku (dla wnikliwych czytelników podaję źródło: Dz. U. nr 212 poz. 1338 z 2008 roku), które to nakazywało stosowanie ustawień: A = 22%, B = 7%, C = 0% a oznaczeniom „D” do „G” miały odpowiadać kolejne stawki podatku VAT. Pierwsze 3 stawki były ustawione w sztywnej kolejności, pozostałe mogły być stosowne dowolnie.

Po pamiętnej zmianie wartości stawek VAT, która od początku 2011 roku wprowadziła podstawową stawkę podatku VAT w wysokości 23%, większość kas fiskalnych w Polsce posiadała oznaczenia A = 23%, B = 8%, C = 0%, D = 5% oraz G = zwolnione. Przez wiele lat było ok i nikomu nie przeszkadzało, że różne urządzania miały minimalnie różną kolejność stawek VAT, aż do 2019 roku.

Oznaczenia literowe podatku VAT od 1 maja 2019 roku - nowa matryca stawek Vat

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dziennik Ustaw poz. 816) w par. 6.1 pkt. 5 stanowi, że podatnicy przypisują oznaczenia literowe od „A” do „G” do stawek podatku lub zwolnienia od podatku, przypisanych do nazw towarów i usług, w następujący sposób:

literze „A” – jest przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%,

literze „B” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%,

literze „C” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%,

literze „D” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,

literze „E” – jest przypisane zwolnienie od podatku,

literze „F” i „G” – są przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy.

To samo rozporządzenie w § 59 wprowadza przepisy przejściowe, które pozwalają podatnikom używającym kasy na dzień wejścia w życie rozporządzenia stosować dotychczasowe oznaczenia literowe stawek, ale tylko do dnia 31 lipca 2019 roku. Wszystkie nowe kasy fiskalne już od 1 maja 2019 roku muszą mieć ustawione stawki VAT w nowej kolejności.

Jak sprawdzić kolejność stawek podatku VAT?

Wszystkie stawki VAT zaprogramowanie w kasie fiskalnej wykazane są w każdym z raportów dobowych. Nie musisz robić nic więcej. Sprawdź czy w Twoim urządzeniu fiskalnym:

A = 23%
B = 8%
C = 5%
D = 0%
E = zwolnione z VAT

Ważne: nie liczy się tylko wartość stawek. Być może wyda się to dziwne, ale ważna jest również ich kolejność !!!

Na zmianę stawek VAT na ustawione we właściwej kolejności masz czas tylko do końca lipca 2019 roku. Stawki podatku VAT może zmienić właściciel kasy fiskalnej lub skorzystać z pomocy wykwalifikowanego serwisanta. 

Chętnie pomożemy:

Zielona Góra - tel. 68 320 80 70

Gorzów Wlkp. - tel. 95 732 06 93

Poznań - tel. 61 872 40 20

Powiązane produkty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: