Jak otworzyć bar mleczny?

Autor     cze 10, 2019     Home , Rozwiązania dla gastronomii , Pomysł na biznes    0 Komentarzy
Jak otworzyć bar mleczny?

Gdy decydujemy się na rozpoczęcie działalności w branży gastronomicznej, do wyboru mamy wiele różnych opcji, od restauracji, przez food-truck po bar z fast-foodem. Coraz bardziej popularne stają się też bary mleczne. W czasach PRL-u były to w zasadzie jedynie lokale zajmujące się gastronomią, później stały się wręcz zapomniane i stołowali się w nich głównie studenci, emeryci oraz mniej zamożne osoby. Obecnie otwierają się nowe bary mleczne w bardziej nowoczesnym wydaniu, które wybierają również inne grupy społeczne (w większych miasta nawet turystów). Bar mleczny staje się więc dobrym pomysłem na biznes, a dodatkowo można otrzymać na niego dofinansowanie. Dowiedz się jak otworzyć bar mleczny?

Jakich należy dokonać formalności, by otworzyć bar mleczny?

Bar mleczny powinien być miejscem, w którym zjemy domowe, dobrej jakości, typowo polskie potrawy. Musi być też tanio, aby na zakup dania było stać każdego klienta. Właśnie dlatego na taką działalność można otrzymać dofinansowanie z Ministerstwa Finansów. W tym celu należy złożyć wniosek do Izby Finansowej, a odpowiedź otrzymamy w ciągu 14 dni. Możemy otrzymać zwrot w wysokości 40% kwoty, którą wydaliśmy na zakup surowca do przygotowania dań jarskich. Jednak, aby tak się stało możemy kupować jedynie produkty nieprzetworzone, których marża nie przekracza 30%. Warto też wcześniej sprawdzić wykaz produktów objętych dofinansowaniem, który czasami jest aktualizowany. Znajdziemy go w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Finansów.

Dopłaty do zakupu surowców to nie jedyne źródło finansowania baru mlecznego, jakie możemy pozyskać. Warto również postarać się o bezzwrotną dotację na działalność gospodarczą z Urzędu Miasta lub Urzędu Pracy, która wiąże się z koniecznością przedstawienia biznesplanu. Musimy też pamiętać, że prowadzenie baru mlecznego powinno odbywać się według przepisów sanitarnych, zarówno państwowych, jak i europejskich. Kontroli podlega nie tylko żywność, ale również pracownicy, którzy powinni posiadać książeczkę sanepidowską, a także sam lokal, w którym prowadzimy działalność. Należy otrzymać odpowiednie zgody od straży pożarnej, sanepidu, a także zarejestrować firmę w wymaganych instytucjach.

Jak otworzyć bar mleczny? Wybieramy i wyposażamy lokal

Jedną z najważniejszych decyzji jaką musimy podjąć otwierając bar mleczny, jest wybór lokalu. Wiemy już, że musi spełniać on wymogi sanitarne i budowlane, ale kolejną ważną kwestią jest wybór miejscowości oraz dzielnicy. Aby nasz biznes odniósł sukces, potrzebni są klienci, dlatego lokal powinien znajdować się w miejscowości powyżej 20 tys. mieszkańców, najlepiej w centrum miasta lub innym uczęszczanym miejscu. Dobrym wyborem jest też np. bliskość uczelni lub akademików, a także biur i firm.

Ważne są też finanse. Musimy dokładnie obliczyć nasze koszty związane z opłatami za lokal, media, zatrudnienie pracowników, reklamą i innymi wydatkami, a następnie odpowiednio skalkulować ceny w naszym menu, uwzględniając przy tym zasady dofinansowania. Na pewno jeden z większych wydatków stanowi zakup sprzętu. Lepiej na nim nie oszczędzać, tylko wybrać profesjonalny sprzęt przeznaczony do działalności gastronomicznej. Najlepsze wyposażenie będą stanowić meble ze stali nierdzewnej, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć oraz łatwo je utrzymać w czystości.

Wszystkie powyższe kwestie są bardzo ważne, ale najważniejsze jest jedzenie i jego smak, bo to dla niego będą odwiedzać nas klienci. Musi być smacznie i domowo, dlatego w kuchni powinny pracować osoby specjalizujące się w tradycyjnych, polskich daniach.

Przeczytaj również jak powinno wyglądać wyposażenie stołówki.

Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen