Zmiana stawek VAT od 1 lipca 2020

Autor     cze 15, 2020     Home , Działalność firmy , Serwis    0 Komentarzy
Zmiana stawek VAT od 1 lipca 2020

Od 1 kwietnia miały wejść w życie nowe przepisy podatkowe. Ze względu na epidemię koronawirusa zmiany zostały przesunięte na 1 lipca 2020 roku. Ministerstwo Finansów w czerwcu 2020 poinformowało, że nie planuje dalszego przesuwania zmian. Nowa matryca zacznie obowiązywać od 1 lipca 2020 - czerwiec jest dobrym miesiącem na przygotowanie się do tych zmian.

Zmiana stawek VAT 2020 dotknie różnego typu towary dostępne na półkach sklepowych, a także sektor usług. W tym tekście analizujemy, jak zmienią się wartości procentowe VAT-u na przykładzie konkretnych produktów.

Zmiana stawek VAT 2020 - poznaj szczegóły

13 września 2019 opublikowano w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ustawę dotyczącą zmian podatkowych od niektórych towarów i usług. Mają one obowiązywać od 1 kwietnia 2020. Punktów mówiących o proponowanych stawkach VAT jest bardzo wiele. Zmiany także są niekiedy bardzo znaczące, ponieważ przy części towarów różnica wynosi blisko 20 punktów procentowych. My w tym wpisie przyjrzymy się wartościom przykładowych produktów czy usług, za które część Polaków chętnie płaci.

Zmniejszenie stawki VAT

Zmiana stawek VAT 2020 wyrażona w procentach nie zawsze oznacza zwiększenie ich poprzedniej wartości. Przykładem są owoce tropikalne oraz cytrusowe, których stawka spadła z 8% VAT do 5%. Taką samą sytuację obserwujemy przy orzechach jadalnych takich jak pistacje czy migdały. Spada także znacznie stawka VAT od pieczywa oraz wyrobów ciastkarskich. W obowiązujących starych przepisach VAT wynosił (w zależności od typu produktu) 23%, 8% lub 5%, zaś od początku kwietnia stawka zostanie ujednolicona do wartości 5%. Kolejne zmniejszenie VAT-u wystąpi przy zupach, bulionach oraz żywności homogenizowanej i dietetycznej – w tym przypadku VAT będzie także wynosił 5% (w starej stawce było to 8 %). Zmniejszenie obserwujemy ponadto przy musztardzie i niektórych przyprawach – z 23% do 8%. Kolejna kategoria produktowa to dział niemowląt i dzieci, zatem żywność przeznaczona dla najmłodszych oraz akcesoria takie jak: smoczki, pieluszki i foteliki samochodowe. W tym przypadku stara stawka VAT wynosząca 8% spadnie do 5%. Mniejszy VAT będzie obowiązywał również w przekąskach takich jak chipsy (z 8% na 5%) czy słone paluszki (z 23% na 5%).

Wzrost VAT-u

W znacznej części produktów nowa stawka VAT będzie jednak wyższa niż poprzednia. Zauważymy to w przypadku soków owocowych, których skład nie jest w 100% sokiem owocowym. Część przypraw, takich jak gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowy, szafran, kurkuma czy kmin będą posiadały wyższy VAT w wysokości 8% (poprzednio 5%). Owoce morza (ośmiornice, homary, skorupiaki, mięczaki, kraby, krewetki, langusty, ostrygi, małże czy ślimaki) oraz przetwory z nich wykonane takie jak kawior także podlegają wyższej stawce – z 5% na 23%. Wzrasta ponadto usługa gastronomiczna w niektórych przypadkach z 8% do 23%. Dotychczas VAT od sprzedaży posiłków na wynos lub zamawianych na telefon wynosił 8% lub 5%, natomiast od 1 kwietnia będzie to 23% (dotyczy tylko dań z owocami morza) lub 8%. Znaczny skok VAT-u będzie także obowiązywał przy sprzedaży lodu stosowanego w celach spożywczych czy chłodniczych, dotychczasowa stawka podatku VAT była równa 8%, zaś od początku kwietnia będzie to 23%. Warto dodać, że dużą zmianę stawki VAT odczują sprzedawcy oraz konsumenci drewna opałowego, ponieważ różnica wynosi aż 15 punktów procentowych – wzrost z 8% na 23%.

 Powiązane produkty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: