Trendy w gastronomii 2020

Autor     maj 19, 2020     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Trendy w gastronomii 2020

Trendy w gastronomii 2020 są związane z nowoczesnymi rozwiązaniami, które mają na celu usprawnić rynek gastronomiczny i wpłynąć na pozyskanie jeszcze większej liczby odbiorców. Jakie nowinki czekają na nas w 2020 roku w tej branży? Z czym są związane te innowacje?

Lokal bez obsługi i robot w kuchni

Jednym z ciekawszych rozwiązań, jakie oferuje rynek gastronomiczny w 2020 roku jest skorzystania z robota w kuchni. To przyszłościowa opcja, która bazuje na pracy robotów przygotowujących i serwujących posiłki. Ten model zastosowano w Bostonie oraz w San Francisco, szybko zyskując rozgłos na cały świat.

Kolejną ciekawostką jest wprowadzenie robotyzacji kucharzy, jak i obsługi kelnerskiej. W praktyce opiera się ona na tym, że goście przychodzą do lokalu, składają zamówienie w interaktywnym kiosku i dokonują płatności. Kucharze natomiast mają za zadanie umieścić posiłek w tzw. "jedzeniomacie", gdzie można odebrać zamówienie i zabrać je do domu lub spożyć przy stoliku.

Less waste oraz weganizm

Trendy w gastronomii 2020 opierają się głównie na problemie marnowania jedzenia, któremu coraz więcej lokali pragnie sprostać i go zniwelować. Pamiętajmy o tym, że jest to jeden z wielu problemów teraźniejszego świata, dlatego inicjatywa właścicieli restauracji cieszy się sporym uznaniem. W tym przypadku dania przygotowuje się tak, aby w sposób maksymalny wykorzystać wszystkie produkty, co jest współdziałaniem kierownictwa i kucharzy. Coraz częściej słyszymy o pomocy bezdomnym i współpracy z jadłodajniami, dlatego w 2020 roku takich inicjatyw jest coraz więcej.

Okazuje się, że weganizm w znacznym stopniu zaczyna się rozwijać w dzisiejszych czasach. Ciągle postępuje rozwój lokali nie tylko wegetariańskich, ale także wegańskich. Aspekt ten dotyczy w głównej mierze rezygnacji ze spożycia produktów odzwierzęcych, co jest dla wielu osób ważną częścią życia.

Pudełkowe diety

Każdy z nas słyszał o pojęciu, jakim jest pudełkowa dieta, która zyskuje coraz większe zainteresowanie. Korzystają z niej nie tylko celebryci i osoby znane - coraz chętniej sięgają po nią także osoby, które po prostu nie mają czasu przyrządzać posiłków i liczyć kalorii każdego dnia. Diety pudełkowe to doskonała alternatywa dla każdego, kto narzeka na brak czasu w związku z licznymi obowiązkami, jednocześnie pragnąc postawić na fachowo przygotowaną i zbilansowaną dietę. Podkreślić należy, że zostaje ona dopasowana do wymogów i oczekiwań klienta, który może dobrać określone produkty i wartość kaloryczną. 

Trendy w gastronomii 2020 wymuszają na właścicielach lokali gastronomicznych wdrażanie coraz nowszych opcji, które mają za zadanie przyciągać klientów. Dieta pudełkowa z dostawą pod same drzwi z pewnością w tym roku zyska jeszcze większe uznanie na rynku.

Trendy w gastronomii 2020 a algorytmizacja

Kolejnym modnym rozwiązaniem, po które sięga gastronomia, jest algorytmizacja i stosowanie sztucznej inteligencji. Rynek gastronomiczny prężnie się rozwija, dlatego właściciele systematycznie zbierają informacje, które pozwalają im sprostać oczekiwaniom odbiorców. Korzystanie z nowoczesnych algorytmów w tej strefie pozwala dokładnie poznać trendy w konsumpcji i przyzwyczajeniach odbiorców. Z powodzeniem branża wykorzysta zgromadzone dane do zmiany określonej oferty i wprowadzeniu nowych produktów, które zadowolą klientów. Nie zapominajmy o tym, że także dostawcy jedzenie skorzystają na tych trendach - umożliwiają one optymalizowanie trasy przejazdu, czasu dostawy posiłków, czy też planowania pracy dostawców. Inteligentne systemy pozwalają zaoszczędzać na dostawach, jednocześnie je usprawniając.

Wpływ pandemii na gastronomię

Pisząc o gastronomii w 2020 roku nie można zapomnieć o wpływie koronawirusa na działanie lokali gastronomicznych. Przez długi okres czasu punkty gastronomiczne musiały być całkowicie zamknięte, przez co znacznie zwiększyła się sprzedaż dań na wynos lub z dostawą. Ci, którzy nie oferowali takiej usługi, byli zmuszeni ją wdrożyć, aby przetrwać kryzys. 

Od 18 maja restauracje ponownie mogą przyjmować gości, jednak na 4 metry kwadratowe powierzchni przeznaczonej dla klientów może przebywać tylko jedna osoba. Właściciel musi również zadbać o to, aby pomiędzy pracownikami była zachowana odpowiednia odległość i aby nosili oni maseczki oraz rękawiczki. Należy również zapewnić odpowiednią dezynfekcję powierzchni oraz udostępnić płyny dezynfekujące dla gości i pracowników przy wejściu do lokalu, przy kasach oraz przy toaletach.

Powiązane produkty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: