Prawidłowe ułożenie sztućców w restauracji

Autor     maj 12, 2020     Home , Rozwiązania dla gastronomii , Porady    0 Komentarzy
Prawidłowe ułożenie sztućców w restauracji

Właściwe ułożenie sztućców na stole, nie tylko w restauracji, świadczy o dbałości o komfort gości oraz o klasie miejsca, w którym serwujemy potrawy. Dlatego każda restauracja aspirująca do miana lokalu eleganckiego i stylowego musi zadbać o ten ważny element. Jak ułożyć sztućce zgodnie ze sztuką savoir-vivre?

Ułożenie sztućców - funkcjonalność i elegancja

Zasady dotyczące układania sztućców i innych elementów zastawy stołowej, czy to w restauracji czy podczas domowego przyjęcia, nie są fanaberią i ekstrawagancją. Chodzi o elegancki wygląd stołu a także, a może nawet przede wszystkim, o wygodę gości. I o to, by uchronić ich przed niezręcznymi wpadkami. Dzięki właściwemu ułożeniu sztućców goście nie mają wątpliwości, których z nich użyć do kolejno podawanych potraw. Wystarczy, że sięgają po kolejne, licząc od zewnętrznej strony.

Przygotowanie nakrycia stołu

Nakrycie stołu obejmuje wszystkie przedmioty ustawiane na stole przed przybyciem gości, a więc sztućce, naczynia, serwety, szkło czy winietki.Każdy element zastawy powinien mieć perfekcyjny wygląd. W przypadku sztućców obowiązkowe jest zastosowanie jednego kompletu, a także perfekcyjna czystość i blask. Najlepiej postawić na sztućce dedykowane gastronomii o stylowym wzornictwie. Sztućce gastronomiczne można znaleźć w ofercie takich firm jak Stalgast, Amefa, Hendi czy Gerlach. Bardzo często można je kupić pojedynczo, dzięki temu można stworzyć dowolną kombinację zastawy stołowej, stosownie do indywidualnych potrzeb restauracji.

Ułożenie sztućców w praktyce

Niezależnie od ilości dań zasady układania sztućców są zawsze takie same. Należy jednak pamiętać, że po każdej stronie talerze mogą leżeć co najwyżej trzy sztućce. Oznacza to, że jeśli przewidziane jest więcej niż trzy dania, to kolejne sztućce donosi się wraz z tymi daniami.

Talerz dekoracyjny lub podkładka wyznacza środek nakrycia. Po prawej stronie od niego powinny znaleźć się noże i łyżki, po lewej widelce, a nad nim sztućce deserowe. Sztućce układamy w takiej kolejności, w jakiej będą używane do konsumpcji kolejnych potraw. Ostrze noża powinno być zawsze skierowane w stronę talerza, widelce układamy ząbkami do góry, a łyżki miseczką ku dołowi. Aby ułożenie sztućców wyglądało porządnie należy także zadbać o jednakową odległość pomiędzy sztućcami (około trzech centymetrów) oraz pomiędzy nimi a krawędzią stołu.

Po prawej stronie od talerza kładziemy nóż do dania głównego, następnie nóż do ryb lub łyżkę do zupy oraz nóż do przystawek. Po lewej najbliżej talerza znajdzie się widelec do dania głównego, potem widelec do ryb i po zewnętrznej stronie widelec do przystawki. Nad talerzem kładziemy widelczyk do ciasta z trzonkiem skierowanym w lewo, a nad nim łyżeczkę do deseru skierowaną w odwrotnym kierunku. Łyżeczka do kawy lub herbaty powinna znaleźć się na spodku od filiżanki.

Komponując nakrycie stołu musimy zadbać, by nad talerzem po prawej stronie znalazło się miejsce na kieliszki, a troszkę niżej na filiżankę. Po lewej stronie można umieścić talerzyk na chleb, a bezpośrednio na nim nóż do masła. W tym miejscu znajdzie się później talerzyk deserowy. Po lewej stronie od talerza powinna znaleźć się serweta, lecz można ją także ułożyć bezpośrednio na nim. Same talerze, podobnie jak sztućce, ustawiamy w kolejności podawania posiłków.

Zasady i sztuka

Ułożenie sztućców oraz pozostałych elementów nakrycia stołu to sztuka połączenia sformalizowanych zasad i doskonałego efektu wizualnego. Dbałość o takie szczegóły to dobra wizytówka dla każdej restauracji.Powiązane produkty

Powiązane posty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: