Wine pairing - jak dobrać wino?

Autor     cze 23, 2020     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Wine pairing - jak dobrać wino?

W niektórych kulturach wino jest nieodłącznym towarzyszem wielu posiłków. Nie tylko poprawia panującą przy stolę atmosferę, ale dba również o większe podkreślenie smaku spożywanych dań. Dzieje się tak wtedy, gdy jest odpowiednio dobrane. Nie jest to jednak takie proste zadanie. Jak w takim razie łączyć wino z potrawami, żeby osiągnąć pożądany efekt? Postanowiliśmy trochę przybliżyć zasady wine pairingu.

Wine pairing, czyli o czym powinno się pamiętać dobierając wino?

Pod pojęciem wine pairing kryje się sztuka doboru tego szlachetnego trunku do określonych potraw, pochodzących z kuchni całego świata. Nie jest to prosta umiejętność, ponieważ wymaga bardzo dobrej wiedzy zarówno o winach, jak i o sztuce kulinarnej. Warto ją jednak posiąść, bo odpowiednie połączenie tych dwóch elementów pomoże osiągnąć niesamowite efekty, które zostaną docenione przez klientów każdej restauracji.

Na samym początku należy zapamiętać kilka podstawowych zasad:

  • wino powinno pochodzić z tego samego regionu co serwowana potrawa

  • jeżeli w czasie spotkania serwuje się kilka rodzajów potraw, to do każdej z nich powinno serwować się inne wino

  • podając różne wina w czasie kolacji, powinno rozpocząć się od: wina młodego, słabszego, białego oraz gorszej jakości

  • wino musi być podane w odpowiedniej temperaturze, dla wina białego wynosi ona 8-12°C, a dla czerwonego 16-20°C

Jak prawidłowo łączyć wino z potrawami?

Wyżej wymienione reguły stanowią elementarz, który powinien znać każdy pracownik restauracji. Jednak, żeby zyskać sobie uznanie wśród klientów potrzeba również wiedzy, jakie wino dobrać do konkretnej potrawy. Warto więc w taki sposób stworzyć menu, żeby z łatwością można było dopasować wino do poszczególnych dań.

W tym celu należy poznać cechy poszczególnych gatunków wina:

  • Wina białe wytwarzane są z białych winogron i mają wyższą kwasowość od tych czerwonych. Mają orzeźwiający charakter i najczęściej serwuje się je jako aperitif. Świetnie komponują się również z drobiem oraz delikatnymi serami. Wino białe w wytrawnej wersji zaserwować można w towarzystwie ryb, owoców morza czy makaronów.

  • Wina czerwone powstają z czerwonych winogron i wyróżnia je większa cierpkość. Te najbardziej dojrzałe doskonale pasują do dojrzewających serów, pasztetów oraz czerwonego mięsa, takiego jak wołowina czy dziczyzna. Z powodzeniem można je również podać do ciepłych przystawek.

  • Wina różowe wytwarza się również z czerwonych winogron, jednak ich barwa nie jest tak intensywna, bo fermentacja ze skórkami nie trwa zbyt długo. Są lekkie i orzeźwiające, dlatego najlepiej komponują się z sałatkami, owocami morza oraz delikatnymi daniami mięsnymi. W wersji słodkiej idealnie podkreślą smak deserów, ciast oraz owoców.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podstawowe zasady świadomie łamać i dobierać wino na podstawie własnej intuicji lub na podstawie gustu swoich klientów.

Powiązane produkty

Powiązane posty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: