Dowiedz się jak działają kasy online

Autor     paź 12, 2020     Home , Rozwiązania dla handlu , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Dowiedz się jak działają kasy online

Kasy online to nowy rodzaj kas fiskalnych, których wdrożenie jest już obowiązkowe dla niektórych rodzajów działalności gospodarczej, a już niedługo będzie obowiązkowe dla kolejnych grup Klientów. Docelowo wszystkie podmioty działające na rynku będą musiały zaopatrzyć się w kasę fiskalną online i to za jej pomocą dokonywać sprzedaży. Jak działają kasy online i kto będzie zobligowany do ich używania? Dziś postaramy się nieco przybliżyć ten temat.

Jak działają kasy online?

Kasy online to urządzenia, które wyposażone zostały w specjalną funkcjonalność umożliwiającą bezpośredni przesył danych pomiędzy kasą a Centralnym Repozytorium Kas, podlegającym pod Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Dane rejestrowane na kasie fiskalnej będą przesyłane w sposób zautomatyzowany, co oznacza, że sami nie musimy pamiętać o regularnej wysyłce informacji. Dane będą wysyłane do Repozytorium co 2 godziny.

Kasa, podobnie jak tradycyjna kasa fiskalna, będzie drukowała paragony sprzedaży. Jej dodatkową opcją jest generowanie dodatkowego dokumentu elektronicznego- e-paragonu. Kasa online gromadzi kopie drukowanych e-paragonów i innych dokumentów takich jak faktury fiskalne, wydruki niefiskalne czy przeglądy kasy. Wszystkie te informacje będą zapisywane w pamięci urządzenia, do której będzie miało dostęp Repozytorium.

Każda kasa będzie miała przydzielony konkretny numer ewidencyjny. Przy okazji pierwszego uruchomienia, czyli fiskalizacji, kasa przekaże do Repozytorium Kas informacje o właścicielu kasy oraz podmiocie gospodarczym, na który kasa będzie zarejestrowana.

Wszelkie aktualizacje oprogramowania będą pobierane i instalowane automatycznie. Użytkownicy kas nie muszą więc zaprzątać sobie głowy kolejnymi aktualizacjami oprogramowania, gdyż cały proces będzie mógł obyć się bez ich udziału. Kolejnym ważnym punktem będzie współpraca kasy online z terminalem płatniczym. Te dwa urządzenia będą ze sobą podłączona, dzięki czemu sprzedawca nie będzie musiał ręcznie wprowadzać kwoty sprzedaży na terminalu płatniczym. Po wprowadzeniu kwoty na kasę, terminal automatycznie ją sczyta i wyświetli. Dzięki temu sprzedaż będzie prostsza, a ryzyko pomyłek znacznie zminimalizowane.

Aby przesył informacji działał prawidłowo, a kasa spełniała swoją funkcję, musi być ona podłączona do Internetu. To przedsiębiorca musi zadbać o zapewnienie takiego połączenia.

Jaki jest cel wprowadzenia kas online?

Nowy typ kas został wprowadzony w celu uszczelnienia systemu podatkowego. Ma również wspomóc walkę organów skarbowych z luką w podatku VAT oraz szarą strefą. Co więcej, nowy system ma za zadanie zwiększyć ilość transakcji bezgotówkowych oraz wprowadzić udoskonalony standard protokołu komunikacyjnego.

Od kiedy użycie kas online będzie obowiązkowe i dla kogo?

Wprowadzenie nowych kas online zostało ogłoszone w nowelizacji ustawy o podatku VAT oraz rozporządzeniu w sprawie kas fiskalnych z 1 maja 2019 roku. Proces wymiany kas online został podzielony na kilka etapów. Część podmiotów gospodarczych już od 1 lipca 2020 była zobowiązana do wymiany kasy tradycyjnej na kasę online. Jednakże, w związku z pandemią koronawirusa i obowiązującymi w związku z tym obostrzeniami, obowiązek ten został przesunięty.

I etap wdrażania nowych kas obowiązywał już od 1 stycznia 2020 i dotyczył przedsiębiorców:

- świadczących usługi naprawy pojazdów (silnikowych i motorowerów), w tym naprawy, wymiany i konserwacji opon

- sprzedających benzynę, gaz, olej napędowy przeznaczony do napędu silników spalinowych.

II etap miał wejść w życie 1 lipca 2020. Obowiązek ten jednak odroczono do 1 stycznia 2021. Od tego czasu kasy online będą obowiązkowe dla przedsiębiorców:

- świadczących usługi gastronomiczne, hotelowe

- sprzedających węgiel, brykiet i podobne paliwa wytwarzane z węgla

III etap będzie wdrożony 1 lipca 2021 i dotyczył będzie przedsiębiorców świadczących m.in. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane czy medyczne.

Ostatni, IV etap, który będzie nakładał obowiązek używania kas online przez wszystkich podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych nie jest jeszcze jednoznacznie określony w przepisach. Wszystkie aktualności w tym temacie będziemy publikować na naszym blogu.

Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen