Dezynfekcja, a dezynsekcja - cele, metody i różnice

Autor     sty 25, 2021     Home , Działalność firmy , Porady    0 Komentarzy
Dezynfekcja, a dezynsekcja - cele, metody i różnice

Drobnoustroje, wirusy, pluskwy, korniki czy mrówki każdy z nas choć raz w życiu spotkał się z którymś z tych problemów. Mogą być nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne dla zdrowia. Nawet jeśli twój dom czy miejsce pracy są utrzymane w czystości, nie znaczy to, że nie natkniesz się kiedyś na problem, w którym konieczna będzie dezynfekcja albo dezynsekcja. Ale czym właściwie są te zabiegi? Czym się różnią? Jakich środków się używa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Dezynfekcja a dezynsekcja - różnice

Najprościej mówiąc, różnica między dezynfekcją, a dezynsekcją polega na „wielkości” tego co chcemy usunąć. W wypadku dezynfekcji są to mikroorganizmy, drobnoustroje i ich formy przetrwalnikowe. Zaś dezynsekcji podlegają po prostu owady, składane przez nie jaja oraz larwy. Najczęściej w blokach czy domach są to pluskwy i mrówki faraonki jednak dezynsekcja może dotyczyć również siedlisk komarów czy gniazd szerszeni. Pomieszczenia, w których się zalęgły, poddaje się dezynsekcji w celu wytępienia owadów. Dezynsekcja nie odnosi się jednak do zwalczania owadów w rolnictwie.

Cele stosowania

Podstawowym celem stosowania tak dezynfekcji, jak i dezynsekcji jest pozbycie się niechcianych organizmów z pomieszczenia lub danej powierzchni. W każdej z tych metod dobrze jest zakupić profesjonalny sprzęt lub zwrócić się do firmy oferującej takie usługi. Domowe metody dezynsekcji nie zawsze są wystarczające, a jeśli robaków jest więcej, należy znaleźć ich siedlisko. To samo tyczy się dezynfekcji. Wykrycie i zneutralizowanie źródła wirusów czy drobnoustrojów może być nie lada wyzwaniem dlatego lepiej wcześniej zapobiegać ich powstaniu dzięki działaniom prewencyjnym.

Metody

Podczas dezynfekcji stosuje się metod fizyczne, chemiczne i termiczno-chemiczne takie jak:

  • para wodna - używana do odkażania sprzętu sanitarnego, ubrań czy pościeli
  • promieniowanie – promienie UV fali długości 256 nm niszczą mikroorganizmy znajdujące się w powietrzu
  • alkohole – mają najszersze spektrum zastosowania. Używa się ich między innymi do dezynfekcji rąk, ale świetnie się sprawdzają podczas odkażania wszelkich powierzchni nie absorbujących wody takich jak szkło.
  • kwasy i zasady – najsilniejsze środki odkażające.

Trzeba się z nimi obchodzić ostrożnie, gdyż nie nadają się do powierzchni organicznych ani materiałów podatnych na ich działanie. W przypadku dezynsekcji są to metody:

  • fizyczne – ogień, para, gaz, szron, promieniowanie UV
  • mechaniczne – wyłapywanie do dostosowanych pułapek w zależności od czynnika, wytrzepywanie czy odkurzanie
  • chemiczne i biologiczne – środki owadobójcze lub zwalczanie za pomocą innych organizmów takich jak nicienie.

Sprzęt używany w dezynfekcji i dezynsekcji

Dzisiejsza technologia i firmy zajmujące się dezynfekcją i dezynsekcją poszerzają coraz bardziej wachlarz swoich usług i proponowanego sprzętu. Do magazynów wielkopowierzchniowych i hal produkcyjnych najczęściej używa się urządzeń takich jak zamgławiacz czy ozonator. Umożliwiają one szybką reakcję na zlokalizowane siedlisko zakażenia i zneutralizowanie go. Jednak jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zaopatrzyć swój dom jak i firmę w sprzęt, który na bieżąco będzie odkażał używane przez nas przedmioty, pomieszczenia czy nawet przekazywane dokumenty. Najlepszym przykładem są banki, placówki pocztowe i biblioteki, które stosują szafy do odkażania pieniędzy, papierów czy książek. W przypadku pozbywania się owadów często konieczne jest masowe użycie stężonych środków chemicznych. Jednak coraz częściej odchodzi się od takich metod. Bardzo skuteczna okazała się metoda Cryonite wymyślona w USA. Polega ona na wymrażaniu owadów poprzez punktowe spryskiwanie ich potencjalnych siedlisk suchym lodem. Ta metoda jest nieszkodliwa dla ludzi, zwierząt i roślin, dzięki czemu w trakcie zabiegu nie trzeba opuszczać mieszkania.

Powiązane produkty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: