Co daje oczyszczacz powietrza - czy warto kupić takie urządzenie?

Autor     lut 25, 2021     Home , Działalność firmy , Rozwiązania dla gastronomii , Rozwiązania dla biur    0 Komentarzy
Co daje oczyszczacz powietrza - czy warto kupić takie urządzenie?

Oczyszczacze powietrza zyskują na popularności w całej Europie, również w Polsce. To za sprawą wciąż pogarszającej się jakości powietrza. Co daje oczyszczacz powietrza? Przede wszystkim jego zadaniem jest filtrowanie powietrza i usuwanie z niego zanieczyszczeń, zatem jest to urządzenie, które zapewni czyste powietrze w pomieszczeniu, w którym jest używane. Oczyszczacze powietrza mają różne profile zastosowań, poszczególne modele są przeznaczone do użytku profesjonalnego, przemysłowego lub domowego.

Kto powinien posiadać oczyszczacz powietrza?

Utrzymaniem higienicznych warunków dla dróg oddechowych powinni zainteresować się nie tylko alergicy. Jakość powietrza odbija się na zdrowiu wszystkich ludzi, a w szczególności narażone na szkodliwe działanie zanieczyszczeń są osoby starsze lub przewlekle chore, kobiety w ciąży i małe dzieci.

Najczęściej z powodu zbyt niskich standardów czystości powietrza cierpią osoby mieszkające w większych miastach oraz lokalizacjach ze zwiększoną podatnością na kumulowanie smogu lub innych substancji pozostających w powietrzu. Możliwość oddychania czystym powietrzem jest kluczowa dla dobrostanu fizycznego, co daje oczyszczacz powietrza. Jakość powietrza w pomieszczeniach często bywa niższa niż ta na zewnątrz, a ponieważ obecnie więcej czasu spędzamy zamknięci w czterech ścianach, tym bardziej powinniśmy zadbać o usuwanie zanieczyszczeń.

Stan powietrza w miejscu pracy jest również niezmiernie ważny dla zdrowia. To już standardowe wyposażenie nowoczesnego biura. Ponieważ konkretne branże i profile działalności są obarczone określonymi, charakterystycznymi do wykonywanych czynności zagrożeniami czystości powietrza, należy z dużą starannością dobrać urządzenie filtrujące szkodliwą materię.

Co daje oczyszczacz powietrza?

Głównym przeznaczeniem oczyszczaczy jest usuwanie zanieczyszczeń z powietrza. Różne modele urządzeń dostępnych na rynku wyróżniają się wyborem funkcji i profilowaniem pod konkretne typy zanieczyszczeń, jednak większość dostępnych produktów poradzi sobie m.in. z:

- dymem oraz smogiem;

- nieprzyjemnym zapachem;

- metalami ciężkimi;

- lotnymi związkami organicznymi;

- cząsteczkami kurzu;

- sierścią zwierząt;

- roztoczami;

- alergenami, takimi jak zarodniki grzybów czy pyłki;

- drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Jeśli potrzebujesz kupić urządzenie filtrujące do użytku profesjonalnego lub domowego, w pierwszej kolejności warto postawić na jakość. Warto zainwestować w oczyszczacz powietrza o wysokim standardzie produkowany przez renomowaną firmę, mający wysoko skuteczne filtry i parametry odpowiadające profilowi danego pomieszczenia.

Aby dobrze wybrać oczyszczacz pasujący do swoich potrzeb, przed zakupem porównaj kilka produktów. Wysokiej jakości oczyszczacze znajdziesz np. tutaj: oczyszczacze powietrza.

Zanim dokonasz wyboru:

- Przeczytaj, czy urządzenie zaprojektowano do użycia profesjonalnego (np. urządzenie o medycznym standardzie stosowane w gabinetach lekarskich SAFE AIR 300) czy wyłącznie do użytku domowego;

- Sprawdź, jakie zastosowano w nim filtry (najczęściej używane są filtry produkowane z użyciem technologii HEPA);

- Porównaj funkcje i parametry. Zwróć szczególną uwagę na współczynnik oczyszczania - informuje on, ile razy na godzinę zostanie oczyszczone powietrze z całej kubatury pomieszczenia o wysokości 2,5 m;

Oprócz tego pamiętaj, że aby oczyszczacz powietrza działał wydajnie, musi stać w widocznym miejscu. Dlatego jeśli wyposażasz mieszkanie lub biuro, wybierz urządzenie, które dzięki nowoczesnemu designowi będzie pięknie komponować się z wystrojem pomieszczenia.

Co daje oczyszczacz powietrza - działanie urządzenia

Choć poszczególne modele oczyszczaczy różnią się znacznie pod względem skuteczności wobec rodzajów zanieczyszczeń, wydajnością oraz poziomem głośności, schemat funkcjonowania tych urządzeń opiera się na podobnych zasadach. To prosty, ale jednocześnie dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości części i filtrów, bardzo skuteczny mechanizm.

Zanieczyszczone powietrze wprawiane jest w wymuszony ruch przez wbudowany wentylator. Następnie wciągane jest do obiegu wewnątrz urządzenia, gdzie przechodzi przez system filtrów. Na koniec przefiltrowane, oczyszczone powietrze jest wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia.

Oprócz wentylatora, oczyszczacze powietrza posiadają czujniki mierzące jakość powietrza, które pozwalają na automatyczny tryb pracy z dostosowaniem intensywności obiegu powietrza według stopnia zanieczyszczenia. Do najbardziej precyzyjnych czujników należą sensory laserowe. Przykładowo sensory mogą wykrywać stężenie dymu, kurzu lub uciążliwych zapachów, czujniki antysmogowe dostosowują tempo filtrowania mierząc poziom składników smogu w powietrzu.

Aby uzupełnić podstawowe działanie urządzenia, zależnie od typu i modelu, oczyszczacze mogą być wyposażone w inne przydatne funkcje. Na przykład na etapie filtracji oczyszczane powietrze może zostać poddane procesowi nawilżenia (na przykład oczyszczacz IDEAL AW 60) lub jonizacji (jak oczyszczacz OPUS Aeroprime Q). Niektóre przystosowane są szczególnie do wyłapywania sierści, istnieją także modele zaprojektowane w celu usuwania z powietrza alergenów, a inne do eliminowania wirusów poprzez zastosowanie światła UVC. Dlatego tak ważne jest dobrać model urządzenia do rzeczywistych potrzeb użytkowników konkretnego pomieszczenia.

Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen