Jak osiągnąć mistrzostwo w serwowaniu piwa

Autor     sie 10, 2017     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Jak osiągnąć mistrzostwo w serwowaniu piwa

Piwo - najstarszy i najczęściej serwowany trunek alkoholowy. Sztuką pozostaje nie tylko procedura jego wytworzenia, ale także odpowiednie podanie coraz to bardziej świadomym i wymagającym klientom. W lokalach mogących pochwalić się wysoką jakością obsługi z pewnością zwraca się uwagę na rzemiosło serwowania słynnego złocistego trunku.

Odpowiednio dobrane szkło do piwa kluczem do sukcesu

Jednym z rzucających się na pierwszy rzut oka elementów jest szkło do piwa. Kufel, pokal, tulip, weizen i inne to nazwy, które ceniącemu się barmanowi są doskonale znane.

Podstawowym szkłem w każdej piwiarni jest słynny kufel. Wyróżnia się on grubym szkłem, komfortowym uchwytem, który ma znaczenie przy ciężarze kufla, stosunkowo dużą średnicą i pojemnością. Tego rodzaju szkło do piwa sprawdzi się w wielu warunkach - na festiwalach, przy dużych, gwarnych stołach. Kufel z pewnością stworzy też klimat w niejednym pubie.

Z kolei pokal to wysublimowane, delikatne, wykonane z cienkiego szkła i opierające się na wąskiej nóżce przeciwieństwo kufla. Ten rodzaj szklanki przysłuży się do uwidocznienia jego barwy i nasycenia dwutlenkiem węgla. W pokalu należy serwować piwa dolnej fermentacji czyli tzw. lagery.

Trunkiem najlepiej prezentującym się w tzw. tulipie jest piwo o wyrazistym smaku - słynny Ale, a także owocowe odmiany tego napoju. Tulip to szkło charakteryzujące się zwężającą się ku górze czaszą, z załamaniem i rozszerzeniem wylotu. Taki kształt ułatwia utrzymywanie piany i aromatów.

Jako szkło do piwa sprawdzi się także tzw. szklanka do piwa typu weizen. To wysoka, wąska szklanka o cylindrycznym kształcie. Dzięki swojej prostocie perfekcyjnie utrzymuje obfitą pianę i eksponuje zalety piwa. Weizen służy do podawania przede wszystkim piwa pszenicznego.

Szkłem podobnym do weizena jest stange. Ten rodzaj szklanki charakteryzuje się jednak jednolitą, walcowatą formą. Do stange nalewa się delikatne piwa o jasnym zabarwieniu.

Bardziej rozbudową odmianą szklanek do piwa są szklanki pintowe. Ich pojemność liczy się w pintach czyli mierze używanej w krajach anglosaskich - USA, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Taka szklanka ma zazwyczaj pojemność jednej pinty czyli ok. 568 ml, a w przypadku USA - ok. 473 ml. Szkło pintowe dzieli się na:

  • American Pint (USA),

  • Irish Imperial Pint (Irlandia),

  • Nonic (Wielka Brytania).

Wszystkie rodzaje są zbliżone do siebie wyglądem. Charakteryzują się dużym obwodem i transparentną barwą szkła. Różnią się szczegółami.

American Pint, inaczej Shaker, ma prosty kształt, z poszerzanymi na całej długości bokami. Posiada nieco grubsze szkło niż jego bracia.

Irish Imperial Pint to szeroka szklanka, delikatnie poszerzająca się ku górze i zakończona zwężeniem na samych brzegach.

Nonic można rozpoznać po typowym wybrzuszeniu w kształcie pierścienia w górnej czaszy, nad którym ściany delikatnie rozszerzają się.

W szklankach pintowych serwuje się głównie różne rodzaje piwa Ale. Irlandzka odmiana używana jest także do podawania trunku marki Guinness.

Sztuka barmańska

Jeśli zaopatrzyliśmy się w odpowiednie naczynie, to czas na profesjonalne podanie trunku. Barman, ostatni rzemieślnik w procesie piwowarstwa, nie może w dowolny sposób zaserwować piwa. Powinien posiąść sztukę, dzięki której wysiłek składający się na cały przebieg wytworzenia napoju, nie pójdzie na marne.

Profesjonalista, po złożeniu zamówienia, w pierwszej kolejności dobierze odpowiednie szkło, na którym nie powinno być odcisków czy zabrudzeń. Zadba on również o schłodzenie szklanki poprzez opłukanie jej zimną wodą.

Tak przygotowane szkło gotowe jest do podstawienia pod kran. Aby nie dopuścić do wytworzenia nadmiernej piany, piwo nalewa się pod kątem ostrym - najlepiej czterdzieści pięć stopni. Dopiero na wysokości 3/4 szklanki, można ustawić ją pionowo. Ujmą na honorze barmana byłoby zanurzenie owego kranu w złotym trunku.

Gotowe, idealnie nalane piwo, z dwucentymetrową pianą, stawiamy na tzw. waflu, czyli tekturowej podkładce. Klient sięga po szklankę, zapoznaje się ze smakiem nektaru i w tym momencie dochodzi do uhonorowania owoców wielotygodniowej pracy.

Przeczytaj również, jak otworzyć ogródek piwny przy lokalu gastronomicznym.

Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen