Jak zostać baristą?

Autor     lis 22, 2021     Home    0 Komentarzy
Jak zostać baristą?

Wszechobecny zapach świeżo parzonej kawy unoszący się wokół. Kolejne uśmiechnięte twarze odbierające swój napój. Podziw zamawiających dla wiedzy i stosowanej techniki. To wszystko i o wiele więcej zachęca kolejne osoby, do tego, by zdecydować się na zadanie sobie pytania: jak zostać baristą?

O tym jak zostać baristą

Codzienna praca w gwarnej kawiarni, gdzie każdy z baristów jest uznanym mistrzem swej dyscypliny to doprawdy marzenie wielu miłośników czarnego naparu. Zanim jednak zdobędzie się uznanie na rynku pracy i wśród kolejnych konsumentów, należy od czegoś zacząć. Możliwości jest kilka. Przede wszystkim należy jednak posiąść znaczną wiedzę teoretyczną dotyczącą świata kawy. Na długo przed tym nim stanie się za ladą, warto bowiem wiedzieć, jakie są rodzaje napojów, poznać szczegółowo technikę ich parzenia, a także wiedzieć, czym dana z kaw się wyróżnia.

Podstawy z tego zakresu wiedzy można bez trudu znaleźć w Internecie, gdzie nie brakuje informacji na ten temat. Począwszy od cech charakterystycznych dla danych gatunków kawy, przez informacje o zbiorach, na metodzie parzenia kończąc. Zbiór wiadomości nie będzie jednak wystarczający do tego, by przygotować dobry napój. Doceniany barista to nie przypadkowa osoba, która akurat stanęła za ladą. By nim zostać można postarać się o angaż w kawiarni oferującej staż lub wzięcie udziału w profesjonalnym kursie.

Zbieranie wiedzy i doświadczenia

Dwie wymienione wyżej odpowiedzi jak zostać baristą, zdają się być jak najbardziej trafne. W przypadku pierwszej opcji można zyskać bezpośrednią możliwość pracy w obecności bardziej doświadczonych baristów. Z pewnością w ten sposób da się zapoznać ze sprzętem wysokiej klasy, np. ekspresami Redfox, które nierzadko stanowią wyposażenie klasowych kawiarni. Dodatkowo podpatrując praktyczną stronę zawodu można przekonać się o konieczności posiadania dużej praktyki, by przygotowane napoje mogły faktycznie zachwycać wszystkich odwiedzających.

Zdobycie stażu może być jednak pewnego rodzaju utrudnieniem. Nie wszystkie firmy decydują się na organizację niniejszego, dlatego kandydaci do pracy na stanowisku baristy nierzadko sami są zmuszeni do zdobycia doświadczenia i odpowiednej dawki wiedzy. W takim przypadku, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wzięcie udziału w organizowanym kursie zawodowym. Na zajęciach można posiąść nie tylko wiedzę teoretyczną, która będzie pogłębieniem już zdobytych informacji, ale ponadto nie zabraknie dobrych praktyk, które będą miały przełożenie w przyszłości. Podczas zajęć nie zabraknie też z pewnością modułów poświęconych ekspresom, ich obsługi, a także konserwacji. W trakcie trwania serii wykładów nie powinno zabraknąć informacji o używaniu tampera czy wykazaniu różnic pomiędzy wiodącymi producentami ekspresów.

Dobry ekspres czy dobry barista?

Absolutnie nie trzeba wybierać. Połączenie tych dwóch elementów jest jak najbardziej możliwe. Ba! W ten sposób można mieć pewność, że serwowana kawa w konkretnym lokalu będzie smakować najlepiej spośród innych konkurencyjnych miejsc. Dzięki baristom z prawdziwego zdarzenia miłośnicy czarnego naparu rozprzestrzenili się po całym globie. Ich uwielbienie dla kawy i jej aromatycznego smaku jest najlepszym motywatorem dla pracujących w tym zawodzie. Zresztą - czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce pracy? Dzień w dzień zapach świeży aromat, posiadanie niemal tajemnej wiedzy i podziw uwidoczniony w oczach kolejnych odwiedzających klientów. Nie ma się co zatem dziwić, że tych, którzy poszukują odpowiedzi na pytanie, jak zostać baristą, jest coraz więcej.

Powiązane produkty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: