Kuchnie elektryczne w gastronomii

Autor     gru 15, 2021     Home , Rozwiązania dla gastronomii , Porady    0 Komentarzy
Kuchnie elektryczne w gastronomii

Profesjonalne kuchnie gastronomiczne elektryczne to jedne z najczęściej stosowanych metod przygotowywania i podgrzewania posiłków w barach i restauracjach. Czym powinno cechować się wysokiej jakości wyposażenie do gastronomii i jakie modele są teraz na topie? Podpowiadamy, jak najlepiej wyposażyć kuchnię. 

Czym charakteryzują się kuchnie gastronomiczne elektryczne

Kuchnie elektryczne to urządzenia o różnych rozmiarach, mocy oraz ilości pól grzewczych. Ważne jest dobranie klasy sprzętu do rozmachu prowadzonej działalności gastronomicznej. W niewielkich barach zwykle wystarczą małe kuchnie gastronomiczne elektryczne, jednak zawsze ważna jest ich jakość. Renomowane firmy, takie jak Bartscher, Stalgast czy Redfox to polecane kuchenki elektryczne, które zapewniają bezpieczeństwo użytkownikowi i wysoką wydajność przygotowywania posiłków. 

Kuchnie gastronomiczne elektryczne to podstawowe wyposażenie, które powinno znaleźć się w każdym lokalu. Nie zawsze panele grzewcze funkcjonują tak samo. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań. Wyróżniamy przede wszystkim:

  • Płyty ceramiczne i indukcyjne

  • Kuchnie elektryczne wolnostojące z piekarnikiem

  • Woki indukcyjne

  • Multifunkcyjne patelnie elektryczne

Popularne rozwiązania dla małej i średniej gastronomii

W ofercie sas24.pl znalazły się kuchnie gastronomiczne elektryczne idealne do zastosowań w małej i średniej gastronomii. Profesjonalne wyposażenie zapewnia wydajną pracę i możliwość przygotowywania wielu posiłków jednocześnie w zupełnie kontrolowanych warunkach. Wykorzystanie dobrej jakości sprzętu to również wytrzymałe materiały (najczęściej blacha kwasoodporna) oraz bezpieczeństwo dla pracowników gastronomii. Zobacz najpopularniejsze modele z oferty renomowanego sklepu internetowego.

Urządzeniem przeznaczonym do smażenia w gastronomii jest na przykład patelnia elektryczna z uchylaniem automatycznym Redfox BRM. Nierdzewna wanna i dno ze wytrzymałego stopu stali (12 mm) to gwarancja idealnego, równomiernego rozprowadzania ciepła. Funkcjonalność patelni obejmuje również zawór do napuszczania wody i elektryczne uchylanie automatyczne. W ofercie dostępne są też modele z uchylaniem ręcznym. Dla bezpieczeństwa użytkownika ten popularny model wyposażono w system, który zabezpiecza przed poparzeniem.

Dla niewielkiej gastronomii typu street-food doskonale sprawdzą się małych rozmiarów kuchnie gastronomiczne elektryczne, takie jak kuchenka indukcyjne Bartscher IK 3342 z trzema polami grzewczymi. Urządzenia można łatwo dostosować do swoich potrzeb, ponieważ nominalną moc 3400 W użytkownik rozdziela miedzy dwa lub trzy pola, w zależności od przygotowywanej potrawy. 

Dla profesjonalnego smażenia najlepiej wykorzystać patelnie multifunkcyjne, takie jak model Redfox FT 30 ELMK. Trwałe wykonanie z dobrej jakości stali nierdzewnej gwarantuje bezpieczne użytkowanie przez długie lata. W gastronomii ważne są również funkcje informujące o gotowości do użycia sprzętu. Wspomniany model ma na przykład kontroli informujące o włączeniu i optymalnym nagrzaniu. Doskonała przewodność cieplna gwarantują wysoką jakość przygotowywanych potraw, dlatego tego typu kuchnie gastronomiczne elektryczne należą do podstawowego wyposażenia barów i restauracji. 

Kuchnie gastronomiczne elektryczne - wyłącznie wysoka jakość

Gastronomia to wymagająca branża, w której liczy się nie tylko zadowolenie konsumenta, ale również szybkość i bezproblemowa obsługa wyposażenia. Właśnie dlatego nie warto iść na kompromis. Najlepszym wyborem są wysokiej jakości kuchnie gastronomiczne elektryczne renomowanych firm, dostępne w ofercie sklepu internetowego sas24.pl. 

Powiązane produkty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: