Kuchnie gazowe gastronomiczne - co musisz wiedzieć?

Autor     gru 28, 2021     Home , Rozwiązania dla gastronomii , Porady    0 Komentarzy
Kuchnie gazowe gastronomiczne - co musisz wiedzieć?

Kuchnie gazowe gastronomiczne to nadal jeden z najpopularniejszych systemów stosowanych w barach i restauracjach, jak i przez klienta indywidualnych. Zasilanie gazem gwarantuje gotowanie przy użyciu płomienia, co dla wielu kucharzy jest kluczem do przygotowania smacznych potraw. Co musisz wiedzieć o gazowych kuchniach do użytku w małej i średniej gastronomii?

Kuchnie gazowe gastronomiczne - co warto wiedzieć?

Kuchnie gazowe gastronomiczne występują w wersjach wolnostojących oraz nastawnych. Zwykle stanowią centralny punkt zaplecza w każdej restauracji lub barze szybkiej obsługi. Przygotowane do wydajnej pracy i zasilane gazem kuchnie gazowe gastronomiczne to jeden z warunków zadowolenia konsumenta. Sprawna i szybka korelacja między zapleczem gastronomicznym a serwowaniem dań bezpośrednio przekłada się na satysfakcję gości i chęć ponownych odwiedzin. Właśnie dlatego renomowane lokale wybierają wysokiej jakości kuchnie gazowe. Jakie czynniki wziąć pod uwagę, decydując się na konkretny model? Poniżej znajdziesz pomocne wskazówki i kilka polecanych modeli.

Ilość palników

Kuchnie gazowe gastronomiczne mogą występować w różnych konfiguracjach, zapewniając od 2 do nawet 6 pól grzewczych. Trafny wybór zależy przede wszystkim od profilu i wielkości lokalu, a także oczekiwań szefa kuchni

Wysoka jakość podzespołów

Chociaż wiele modeli firmowanych jest jako profesjonalne, warto przyjrzeć się jakości wykonania. Na przykład kuchnie gazowe gastronomiczne z oferty sas24.pl wyprodukowano z użyciem wysokiej jakości podzespołów i stali nierdzewnej. Dzięki temu mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez całe lata. Dobrym przykładem jest kuchnia gazowa (z elektrycznym piekarnikiem) REDFOX. Wykorzystano w niej nierdzewny ruszt i wyjmowaną, tłoczoną wannę pod palnikami z wysokiej jakości stali. Profesjonalne zapalniki i wentylator, a także wymienne dysze na gaz ziemny GZ-50 i PB to gwarancja wysokiej jakości. Profesjonalny sprzęt to dla restauracji inwestycja na długi czas.

Ergonomiczna konstrukcja

Dobra kuchnia gazowa nie musi zagracić całego zaplecza. Inteligentnie zaprojektowane rozwiązania pozwalają na uzyskanie ergonomicznych wymiarów, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów wydajnościowych wyposażenia. Dzięki standardom ergonomii, łatwo ustawić kuchnie gazowe gastronomiczne w wybranym miejscu na zapleczu, tak by zachować wzornictwo pomieszczenia, szczególnie jeśli jest ono w zasięgu wzroku gości

Bezpieczeństwo użytkownika

Chociaż parametry wydajnościowe są ważne, do najistotniejszych czynników należy bezpieczeństwo użytkownika. Na rynku istnieje wiele modeli wykorzystujących nowoczesną technologię dla zapewnienia komfortu pracy kucharza. Przykładem może być 6-palnikowa kuchnia gazowa z dużym piekarnikiem BARTSCHER, w której nad bezpieczeństwem czuwa wiele systemów. Po pierwsze, wykorzystany w konstrukcji termoelement zapewnia odpowiedni płomień palnika zapłonowego Piezo, dodatkowo chronionego specjalną osłoną. Zawór bezpieczeństwa pozwala na płynną regulację wysokości płomienia, a niecka z wyjmowaną tacą na tłuszcz zapewnia bezproblemowe czyszczenie.

Wybierz najlepsze kuchnie gazowe gastronomiczne

Bez wątpienia wyposażenie lokali gastronomicznych, w tym kuchnie gazowe, to jedne z najważniejszych punktów inwestycji. Chociaż na rynku istnieje mnóstwo różnych rozwiązań, nie polecamy kierowania się wyłącznie ceną. W dłuższej perspektywie więcej korzyści daje wysoka jakość podzespołów, łatwość użytkowania i duże bezpieczeństwo. Właśnie to wyróżnia kuchnie gazowe gastronomiczne ze sklepu internetowego sas24.pl.

Powiązane produkty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: