Rodzaje mebli nierdzewnych

Autor     wrz 11, 2017     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Rodzaje mebli nierdzewnych

Gdy wybieramy meble do naszego domu na ogół zwracamy uwagę głównie na ich wygląd. Inaczej wygląda sytuacja jeśli chodzi o meble do firmy – szczególnie z branży gastronomicznej. Właściwie w każdej z nich spotkamy podobny zestaw klasycznych mebli ze stali nierdzewnej. Dlaczego jednak wykorzystuje się właśnie takie meble oraz jakie ich rodzaje mamy do wyboru? Spróbujemy to w skrócie objaśnić w poniższym tekście.

Odpowiedź na pytanie "dlaczego do lokali gastronomicznych najlepsze będą meble nierdzewne" jest prosta. Kluczowym powodem jest kwestia zachowania higieny i czystości. Meble wykonane ze stali nierdzewnej są stosunkowo łatwe do wyczyszczenia, za to dla szkodliwych mikroorganizmów stanowią trudne miejsce do życia i rozwijania się.

W zależności od indywidualnych potrzeb, stosowane są różne rodzaje stali nierdzewnej. Czasem wystarczy zwykła stal nierdzewna, czasem lepiej wybrać tzw. kwasówkę – w każdym wypadku jednak stalowe, nierdzewne meble stanowią dobry punkt wyjścia. A skoro wiemy już z czego powinny być nasze meble, to zobaczmy jakie produkty możemy dostać.

Półki ze stali nierdzewnej

Półki to przykład najprostszego z mebli – czasem wystarczy pojedynczy płat metalu, aby stworzyć dodatkową powierzchnię do przechowywania. Nie oznacza to, że temat ten nie wymaga przemyśleń. Przede wszystkim musimy zastanowić się jakiego rozmiaru półek potrzebujemy. Aby odpowiedzieć na to pytanie należy oszacować ile mamy miejsca w naszym lokalu oraz ile tak naprawdę powierzchni do przechowywania potrzebujemy. Późniejsze zmiany w rozmieszczeniu mebli będą oczywiście możliwe, jednak będzie się to wiązało z dodatkowym kosztem oraz czasowym wyłączeniem części pomieszczenia z użytku. Co ważne, w przypadku wielu systemów możliwe jest samodzielne regulowanie wysokości czy rozstawienia półek już po zamontowaniu. Jeśli zależy nam na późniejszej elastyczności to warto rozważyć takie rozwiązanie.

Wózki ze stali nierdzewnej

Jeśli w ramach naszej działalności zmuszeni jesteśmy do przemieszczania pomiędzy magazynem a kuchnią dziesiątek kilogramów produktów, nieocenionym pomocnikiem mogą być wózki transportowe. W zależności od naszych potrzeb dostępne jest ich wiele typów i rodzajów. Jednym z nich jest płaska platforma na kółkach – to właśnie ona może się najlepiej sprawdzić do przewożenia ciężkich worków z warzywami. Innym jest wózek ze specjalnymi prowadnicami na pojemniki GN i tace. Jeszcze innym będzie klasyczny wózek kelnerski. W każdym z przypadków należy zwrócić uwagę na dopuszczalny udźwig. W wielu przypadkach przekracza on 100kg, niemniej są modele o niższych parametrach. Dodatkowo, częstym elementem są wbudowane hamulce, a kółka zrobione z różnych materiałów można dobrać do nawierzchni na jakiej będą wykorzystywane.

Stoły ze stali nierdzewnej

Solidny stół jest niezbędny niemal w każdej firmie – tym bardziej w firmie gastronomicznej. Klasyczny stół może tam mieć wiele praktycznych zastosowań. Przykładem może być stół z wbudowanym zlewem lub z miejscem na lodówkę albo zmywarkę.

Oprócz funkcjonalności widocznych na pierwszy rzut oka, jak zamontowane drzwi suwane, czy wbudowane miejsce na rozdrabniarkę, należy też zwrócić uwagę na drobne, ale przydatne elementy, jak wbudowane nóżki poziomujące, czy sposób łączenia niektórych elementów. Jeśli wybierzemy model dostarczany w całości – zyskamy maksymalną solidność. Czasem jednak lepiej, aby niektóre elementy były rozkręcane. Ułatwi to dostosowanie do zmieniających się potrzeb. Podobnie jak w przypadku półek, przed wybraniem stołu należy dobrze przemyśleć jak duży mebel jest nam potrzebny oraz jakie dodatkowe cechy powinien spełniać.

Szafy ze stali nierdzewnej

Skoro omówiliśmy już stoły i półki to nie można zapomnieć o szafach. Tu również oprócz szerokiego wyboru rozmiarów musimy wybrać typ, jaki potrzebujemy. Do części socjalnej pomieszczeń niezbędne będą klasyczne szafy ubraniowe, dostępne zazwyczaj w wersjach jedno lub 2-drzwiowych. Ich wysokość to 180 lub 200cm, więc bezpiecznie można w nich wieszać nawet długie, zimowe płaszcze. Do niektórych szaf można zamontować zamek w drzwiach, aby zapewnić większy komfort swoim pracownikom.

W części magazynowej natomiast dobrym wyborem jest klasyczna szafa magazynowa, uzupełniona o wersję przelotową, mogącą spełniać również funkcję ścianek działowych. Będzie ona również przydatna w przypadku wydawania potraw.

Podstawy do pieców

Podstawy do pieców to specjalne konstrukcje, na których możemy bezpiecznie umieścić piec – zarówno konwekcyjny jak i tradycyjny lub też wyspecjalizowany (np. piec do pizzy). Przed zamówieniem podstawy powinniśmy bardzo dokładnie znać model i wymiary naszego pieca, aby móc dobrać właściwą podstawę.

Inne meble nierdzewne

Powyżej przedstawiliśmy jedynie główne kategorie, o których powinniśmy wiedzieć, wybierając meble. Oczywiście w zależności od potrzeb możemy też zamówić różnorodne regały, szafki stojące, szafki wiszące, nadstawki, pojemniki na odpady i inne elementy.

Podsumowując, to czego możemy oczekiwać od mebli nierdzewnych to przede wszystkim bezpieczeństwo i funkcjonalność. To pierwsze uzyskujemy dzięki wyborowi stali nierdzewnej jako materiału, z którego zrobione są nasze meble. Funkcjonalność zaś uzyskujemy dzięki ogromnemu wyborowi dostępnych modeli, co umożliwia wybranie tych, które dokładnie wpasują się w potrzeby lokalu i jego pracowników.

Pamiętajmy, że każda firma jest inna i każda ma też trochę inne potrzeby. Dlatego należy dobrze przemyśleć, czego potrzebujemy, dokonać zamówienia i rozpocząć pracę będąc otoczonym bezpiecznymi, praktycznymi i ergonomicznymi meblami.

Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen