Kasa fiskalna - czy trzeba wymienić na sprzęt online?

Autor     maj 31, 2024     Home , Rozwiązania dla handlu , Rozwiązania dla gastronomii , Terminale kart płatniczych    0 Komentarzy
Kasa fiskalna - czy trzeba wymienić na sprzęt online?

Kasy fiskalne online dziś są standardem. Jednak niektórzy przedsiębiorcy kupowali sprzęt jakiś czas temu i wciąż posiadają tradycyjne rozwiązania. Czy są zobligowani do inwestycji w kasy fiskalne online? Kiedy muszą dokonać wymiany? Odpowiedzi na te pytania poznasz w tym artykule. Zacznijmy jednak od podstaw.

Co to jest kasa fiskalna online i czym różni się od tradycyjnej?

Kasa fiskalna online, to elektroniczne urządzenie do rejestrowania transakcji sprzedaży, które działa w czasie rzeczywistym poprzez połączenie z internetem. W przeciwieństwie do tradycyjnej kasy fiskalnej, która zapisuje transakcje na papierowych rolkach, kasa online przesyła dane o sprzedaży do centralnego rejestru fiskalnego w czasie rzeczywistym.

Ponadto kasa fiskalna online umożliwia zdalne monitorowanie sprzedaży przez właściciela biznesu lub upoważnione organy kontrolne, co pozwala na szybką reakcję na ewentualne nieprawidłowości. Po drugie, kasa online często oferuje szersze możliwości integracji z innymi systemami, takimi jak systemy magazynowe czy księgowe, co ułatwia zarządzanie firmą.

Kolejną istotną różnicą jest sposób przechowywania danych. W przypadku tradycyjnej kasy fiskalnej dane są przechowywane na papierowych rolkach, co może prowadzić do problemów związanych z archiwizacją i ochroną przed uszkodzeniem. Natomiast kasa online przechowuje dane w chmurze lub na serwerze centralnym, co zapewnia bezpieczeństwo i łatwy dostęp do informacji.

Oczywiście na rynku były kasy z elektronicznym zapisem kopii, które częściowo niwelowały problem archiwizacji papierowych kopii transakcji. Natomiast kasy fiskalne online w czasie rzeczywistym przekazują dane o transakcjach państwowym instytucjom.

Czy trzeba wymienić kasę tradycyjną na kasę online?

W świetle obecnych wytycznych Ministerstwa Finansów oraz terminów ustawowych, konieczność wymiany tradycyjnej kasy fiskalnej na kasę online może być nieunikniona dla wielu przedsiębiorców w Polsce. Przepisy Ministerstwa nakładają obowiązek korzystania z kas online na konkretne branże. Obowiązują m.in. firmy, które świadczą usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej, prawnicze. Jeśli nie działasz w tej branży i korzystasz z tradycyjnej kasy, to możesz używać tradycyjnych urządzeń. Nie masz obowiązku zmiany, dopóki kasa fiskalna działa prawidłowo. 

Tradycyjna kasa to relikt przeszłości?

W kontekście zmieniającego się otoczenia biznesowego oraz coraz bardziej zaawansowanych technologii, tradycyjna kasa fiskalna może być postrzegana jako relikt przeszłości. W szczególności, w Polsce, gdzie przepisy prawne dotyczące kas fiskalnych stale ewoluują, tradycyjne kasy mogą być coraz mniej preferowane przez przedsiębiorców.

Jednym z istotnych czynników, który może przyczynić się do tego poglądu, jest ograniczenie wyboru dla podatników VAT. Od pewnego czasu, podatnicy VAT nie mają już możliwości zakupienia tradycyjnej kasy fiskalnej – ich jedyną opcją jest zakup kasy online. Takie ograniczenie może być interpretowane jako wyraźny sygnał, że tradycyjne kasy stają się coraz mniej atrakcyjne dla organów podatkowych oraz dla samych przedsiębiorców.

Ponadto, w erze cyfrowej, gdzie przepływ informacji jest szybki i łatwy, tradycyjne kasy fiskalne mogą być postrzegane jako niewystarczające do skutecznego zarządzania firmą. Brak możliwości zdalnego monitorowania sprzedaży czy integracji z innymi systemami może ograniczać efektywność działalności przedsiębiorstwa.

Należy jednak pamiętać, że mimo tych zmian, tradycyjne kasy fiskalne wciąż mogą spełniać potrzeby niektórych przedsiębiorców, szczególnie tych działających w mniejszej skali lub w branżach, gdzie wymagane są proste rozwiązania księgowe. Dlatego jeśli korzystasz  tradycyjnej kasy fiskalnej i spełnia ona Twoje wymagania, to nie musisz wymieniać sprzętu na nowy.

Podsumowanie

Widmo nowoczesności w postaci kas online rysuje się coraz wyraźniej na horyzoncie przedsiębiorców. Zmieniające się przepisy, których obowiązkiem jest korzystanie z tego typu sprzętu, stawiają pytanie: czy to już czas na pożegnanie z tradycyjnymi kasami fiskalnymi? Przedsiębiorcy działający w niektórych mają obowiązek wymiany kas tradycyjnych, na online, natomiast pozostali mogą pozostać przy tradycyjnych rozwiązań. Jednocześnie jeśli zakładasz firmę lub wznawiasz działalność po zawieszeniu, to musisz zainwestować w kasy fiskalne online. 

W ofercie naszego sklepu SAS znajdziesz nie tylko nowoczesne kasy fiskalne, ale także nowoczesne komputery POS, drukarki fiskalne online i inne urządzenia sklepowe oraz nowoczesne wyposażenie gastronomii.

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen