Jak używać frytownicy gastronomicznej?

Autor     sty 5, 2018     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Jak używać frytownicy gastronomicznej?

Frytownica gastronomiczna może być bardzo przydatnym urządzeniem w każdej kuchni restauracyjnej, hotelowej i w każdym innym miejscu, które działa w branży gastronomicznej. Frytki są dostępne praktycznie w każdym menu, obojętnie czy to fast-food, czy restauracja. Frytownica jest jednak o wiele bardziej uniwersalnym urządzeniem, można smażyć w niej o wiele więcej niż tylko ziemniaki, m.in. inne warzywa, mięso panierowane czy ryby.

Różne rodzaje frytownic

Podstawowe działanie każdej frytownicy jest takie samo: służy ona do smażenia na głębokim tłuszczu. Różnice będą w źródle zasilania i w pojemności samej frytownicy. Są do wyboru mniejsze urządzenia, np. trzy litrowe, które będą idealne do małych punktów gastronomicznych stacjonarnych lub food-trucków. Mogą być również przydatne w miejscach, gdzie frytownicy używa się jedynie okazjonalnie, np. do smażenia frytek dla menu dziecięcego.

Duże urządzenia mogą mieć nawet pojemność 8 i 10 litrów i na pewno znajdą zastosowanie w każdym fast-foodzie lub w innym punkcie gastronomicznym, który bazuje na smażonych i panierowanych potrawach. Jeśli smażymy różne rodzaje produktów, warto wybrać urządzenie, które posiada dwie komory, dzięki temu zapachy i smaki nie będą się przenikać i np. frytki nie będą miały posmaku ryby.

Można wybrać urządzenie, które będzie zasilane prądem lub gazem. Frytownica gazowa może być tańsza w użyciu, gdyż gaz jest tańszym paliwem niż prąd. Jednak więcej uwagi musimy poświęcić jej konserwacji.

Gdy mamy już wybrane urządzenie do naszego lokalu, pojawia się pytanie jak używać frytownicy, by potrawy z niej wychodzące były smaczne i zdrowe.

Jak używać frytownicy gastronomicznej?

Przede wszystkim duże znaczenia dla końcowej oceny produktu ma to, jakiej jest on jakości. Jeśli chodzi o frytki to na pewno najlepsze będą te na świeżo przygotowane przez nas, a nie z mrożonki. Smażymy je w temperaturze 170-180 stopni, natomiast mięso i ryby wymagają temperatury 160-170 stopni. Jest to optymalna temperatura, aby produkty zachowały swoje wartości. Zbyt wysoka temperatura, powyżej 200 stopni, przyspiesza rozkład tłuszczu, w wyniku czego wytwarzają się szkodliwe substancje.

Tłuszcz powinien być dobrej jakości i należy przestrzegać dat jego wymiany. Należy go również wymienić, gdy zaczyna dymić. Można również używać specjalnych czytników lub pasków, które pokażą w jakim stanie jest tłuszcz. Należy go codziennie filtrować i na pewno nie służy mu ciągłe podgrzewanie, dlatego jeśli nie używamy frytownicy, należy obniżyć temperaturę o 80-90 stopni. Frytownice należy regularnie czyścić i konserwować.

Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen