Zwolnienie z kas fiskalnych 2018 – nowe rozporządzenie

Autor     sty 18, 2018     Home , Działalność firmy    0 Komentarzy
Zwolnienie z kas fiskalnych 2018 – nowe rozporządzenie

Wraz z początkiem roku, weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące zwolnień z obowiązku korzystania z kas fiskalnych i będzie obowiązywać przez cały bieżący rok. Jest ono w zasadzie przedłużeniem poprzedniego rozporządzenia z roku 2016. Różnica polega na tym, że około 3,8 tysiąca podatników utraci zwolnienie, a więc będą musieli zacząć korzystać z kas fiskalnych.

Zwolnienie z kas fiskalnych – kto je utraci?

Od 1 stycznia 2018 roku zlikwidowano zwolnienia, bez względu na osiągany dochód, dla następujących działalności:

  • usługi wymiany walut, z wyjątkiem tych świadczonych przez banki i SKOK-i. Jest to spowodowane pojawiającymi się sygnałami o zaniżaniu obrotu przez podatników,

  • usługi związane z rekreacją i rozrywką – tylko w zakresie wstępu do dyskotek i na sale taneczne, oraz do wesołych miasteczek i parków rozrywki,

  • usługi kulturalne i rozrywkowe – tylko te dotyczące wstępu na przedstawienia cyrkowe.

Utracone zwolnienie z kas fiskalnych, nakłada obowiązek ewidencji za pomocą urządzeń rejestrujących od 1 kwietnia 2018 roku. Do tego czasu występuje okres przejściowy, podczas którego należy dokonać zakupu i rejestracji kas.

Zwolnienie z kas fiskalnych 2018, co pozostało bez zmian?

Oprócz wyżej wymienionych grup podatników, reszta zwolnień została utrzymana. Podmiotowe zwolnienie z kas fiskalnych dotyczy wszystkich tych, którzy nie przekroczyli rocznego limitu obrotów ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, który wynosi 20 000 zł. Limit ten należy obliczać proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia działalności w danym roku. W przypadku przedmiotowego zwolnienia z kas fiskalnych, podlegają mu usługi pocztowe i kurierskie, finansowe i ubezpieczeniowe, telekomunikacyjne oraz usługi świadczone przez obozowiska dla dzieci. Zwolnieniem są również objęte usługi w zakresie edukacji, o ile nie są świadczone przez szkoły jazdy, szkoły i instruktorów tańca oraz w pozaszkolnych formach edukacji sportowej i rekreacyjnej. Zwolnieniu podlega również dostawa towarów w systemie wysyłkowym oraz świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych, o ile zapłata za usługę została dokonana w całości za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK-u. Z dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie musi wynikać czego ona dotyczyła.

Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen