Jak uchronić się przed smogiem w pomieszczeniach?

Autor     mar 8, 2018     Home , Rozwiązania dla biur    0 Komentarzy
Jak uchronić się przed smogiem w pomieszczeniach?

Problematyka smogu i jego przeciwdziałaniu od dłuższego czasu jest popularnym zagadnieniem dla naukowców jak i mediów. Smog negatywnie wpływa na nasze codzienne życie i zdrowie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że problem smogu dotyczy nie tylko powietrza na zewnątrz, ale również wewnątrz pomieszczeń.

Co to jest smog?

Smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym. Pojawia się, gdy na pewnym obszarze kumulują się zanieczyszczenia powietrza, wynikające głównie z działalności człowieka oraz przez dłuższy czas występuje bezwietrzna pogoda, zwykle połączona z mgłą. Zjawisko utożsamiane jest często z dużymi aglomeracjami, ale problem może dotyczyć praktycznie każdego miejsca. Co więcej, smog przedostaje się do pomieszczeń zamkniętych, ponieważ każde z nich jest wietrzone czy wentylowane. Związki chemiczne oraz pyły, jakie mogą wchodzić w skład zanieczyszczeń, w połączeniu z wilgotnym powietrzem tworzą znaczne zagrożenie dla ludzkiego organizmu. Przede wszystkim mogą wywoływać alergie, astmę, ograniczać ilość przyswajanego tlenu, a co za tym idzie - osłabiać organizm. Wysokie stężenia dwutlenku siarki w powietrzu może powodować trwałe uszkodzenie oskrzeli i znaczne szkody w układzie oddechowym. Powagę wpływu zjawiska smogu na życie najlepiej obrazuje historia - w 1952 roku w Wielkiej Brytanii tak zwany wielki smog londyński zebrał żniwo około czterech tysięcy ofiar śmiertelnych. Nasuwa się zatem pytanie - jak uchronić się przed smogiem?

Metody ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza

Sposobów na ochronę przed smogiem jest wiele, nie każde jednak są dostatecznie skuteczne. Zasadniczo można podzielić je na ochronę przed smogiem na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Można przeciwdziałać skutkom smogu dla organizmu poprzez suplementację. Warto też ograniczyć czas przebywania w warunkach niebezpiecznych. Jednak to ostatnie nie zawsze jest możliwe. Dlatego zaleca się stosowanie masek antysmogowych filtrujących powietrze. Jest to jednak środek tymczasowy, ponieważ sprawia, że organizm szybciej się męczy. W pracy lub w domu, gdzie spędzamy większość czasu, powietrze powinno być czyste, aby zapewnić możliwość swobodnego oddychania. Można to osiągnąć kupując coraz bardziej popularne oczyszczacze powietrza.

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacze posiadają szereg filtrów typu HEPA oraz węglowych czy wodnych, usuwających większość zanieczyszczeń, alergenów, a nawet niepożądanych zapachów. Mogą jednocześnie nawilżać i jonizować powietrze, zwłaszcza w sezonie grzewczym, co pozytywnie wpływa na samopoczucie. Niektóre posiadają także powierzchnie antybakteryjne oraz lampy UV-C, eliminujące drobnoustroje. Zwykle są w pełni zautomatyzowane. Ich obsługa ogranicza się do prostej początkowej konfiguracji i okresowej wymiany filtrów. Dokonując wyboru oczyszczacza powietrza, warto zwrócić uwagę na jego współczynnik oczyszczania oraz powierzchnię maksymalną pomieszczenia, w jakim działa optymalnie. Wysokiej jakości sprzęt posiada również certyfikaty poświadczające przydatność dla alergików wydane przez niezależną fundację ECARF.

Kupno oczyszczacza powietrza jest najlepszą odpowiedzią na pytanie jak uchronić się przed smogiem, a jednocześnie poprawić produktywność i zapobiec utracie zdrowia. Ten sprzęt elektroniczny powoli staje się standardem w wyposażeniu pomieszczeń biurowych i znacząco wpływa na jakość życia.

Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen