Zezwolenie na sprzedaż alkoholu w lokalu gastronomicznym

Autor     kwi 2, 2018     Home , Działalność firmy    0 Komentarzy
Zezwolenie na sprzedaż alkoholu w lokalu gastronomicznym

Spożywając przyjemny posiłek w restauracji, klienci niejednokrotnie mają ochotę wypić do niego kufel zimnego piwa czy lampkę wina. Nie jest to jednak takie proste z punktu widzenia właściciela lokalu - na sprzedaż alkoholu potrzebna jest koncesja. Aby zapewnić klientom jak najszerszy wybór i zadowolenie, warto załatwić formalności i uzyskać zgodę na sprzedaż napojów alkoholowych w lokalu.

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu - jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać?

Przede wszystkim, należy zaznaczyć, że koncesja na sprzedaż alkoholu dzieli się na trzy "segmenty" procentowe i na każdy należy złożyć osobny wniosek: koncesja "A"- do 4.5% alkoholu oraz piwo, koncesja "B”- od 4.5% do 18% z wyjątkiem napojów piwnych, koncesja "C” - o zawartości alkoholu ponad 18%.

Warto dokładnie rozważyć, czy chcemy uzyskać wszystkie trzy koncesje - każda z nich wiąże się z opłatą. Mając podejrzenie, że nie będziemy sprzedawać na przykład napojów wysokoprocentowych, warto zrezygnować z wystąpienia o pozwolenie na sprzedaż alkoholu powyżej 18%. Jeśli okaże się, że klienci są nim zainteresowani, zawsze można wystąpić o koncesję w późniejszym terminie.

Aby móc sprzedawać w lokalu alkohol, należy spełnić następujące warunki:

  • uzyskać koncesję (lub koncesje),

  • uiścić opłatę za wydanie koncesji,

  • nabywać alkohol tylko u dystrybutorów uprawnionych do sprzedaży hurtowej,

  • posiadać tytuł prawny do lokalu, w którym ma być prowadzona sprzedaż alkoholu,

  • prowadzić lokal gastronomiczny pod adresem określonym w koncesji,

  • spełnić ewentualne dodatkowe warunki wynikające z uchwały rady gminy.

Uwaga: wymogi gminne różnią się między sobą w zależności od lokalizacji - po szczegółowe informacje warto zwrócić się do konkretnego urzędu gminy.

Jak i gdzie złożyć wniosek o zezwolenie na sprzedaż alkoholu?

Koncesja na sprzedaż alkoholu jest wydawana przez urzędy miasta lub gminy. Należy złożyć następujące dokumenty:

  • wniosek - wzór wniosku jest dostępny elektronicznie, na przykład na stronach urzędów gmin. Zawiera określenie rodzaju zezwolenia ("A", "B" lub "C"), dane przedsiębiorcy, zaświadczenie o wpisie do KRS, adres lokalu, przedmiot działalności, adres magazynu dystrybucyjnego,

  • decyzja o zatwierdzeniu zakładu - jest wydawana przez Państwową Inspekcję Sanitarną,

  • potwierdzenie posiadania tytułu prawnego do lokalu, w którym ma być prowadzona sprzedaż alkoholu - na przykład akt własności,

  • zgoda: właściciela budynku, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku - tylko jedno z wymienionych, w zależności od lokalizacji restauracji.

Wniosek można złożyć osobiście lub elektronicznie. W przypadku stwierdzenia błędów, urząd wezwie wnioskodawcę do poprawy błędnych danych.

Okres ważności i koszt uzyskania koncesji

Warunkiem koniecznym dla uzyskania zezwolenia jest wniesienie opłaty. Za dwa pierwsze segmenty wynosi ona po 525 zł, natomiast za segment "C" - aż 2100 zł. Opłatę można wnieść w trzech ratach (do 31 stycznia, 31 maja lub 30 września) lub jednorazowo. Brak uiszczenia opłaty oznacza cofnięcie zezwolenia.

W przypadku lokali gastronomicznych, zezwolenie jest wydawane na okres nie krótszy niż 4 lata. Po upływie tego czasu, wniosek należy ponowić.

Kiedy może nastąpić cofnięcie zezwolenia?

Są pewne określone sytuacje, w których może nastąpić cofnięcie pozytywnej decyzji o zgodzie na sprzedaż alkoholu w lokalu. Nastąpi to między innymi w przypadku:

  • sprzedaży alkoholu nieletnim oraz nietrzeźwym,

  • powtarzającego się zakłócania porządku publicznego przez gości lokalu,

  • sprzedaży alkoholu pochodzącego z nielegalnych źródeł,

  • nieprzestrzegania określonych w zezwoleniu warunków.

Nie jest to pełen katalog sytuacji. Cofnięcie koncesji nastąpi również w przypadku próby lub popełnienia przestępstwa w związku ze sprzedażą alkoholu, na przykład podaniem fałszywych danych w oświadczeniu na temat ilości sprzedanego alkoholu.

Zmiany w prawie po 9 marca 2018

Po tej dacie, wprowadzono utrudnienia w kwestii uzyskania zezwolenia: przy "zezwoleniu cateringowym" - trzeba mieć umowę na sprzedaż żywności z klientem. Wprowadzono również określane przez urzędy limity koncesji na danym terenie - w tym przypadku odstępstwo od limitu jest możliwe w niektórych przypadkach, na przykład jeśli odległość między poszczególnymi punktami gastronomicznymi sprzedającymi alkohol jest wystarczająco duża.

Zobacz naszą ofertę szkła, aby podawać alkohol swoim klientom w najlepszych naczyniach.

Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen