Jakie są zasady dotyczące legalizacji wag w Polsce

Autor     kwi 26, 2018     Home    0 Komentarzy
Jakie są zasady dotyczące legalizacji wag w Polsce

Legalizacja wag to kwestia dotycząca wielu przedsiębiorców. Obowiązek ten wynika z przepisów prawa, a konkretnie z ustawy Prawo o miarach z dnia 11 maja 2011 roku (Dz.U. 2001 nr 63 poz. 636). Zgodnie z powyższym aktem prawnym, legalizacja wag jest obligatoryjną czynnością. Ma ona na celu sprawdzenie oraz potwierdzenie w formie dokumentu spełnienia określonych, niezbędnych funkcji metrologicznych i technicznych. Świadectwo będące dowodem legalizacji należy umieścić na wadze poddanej ocenie.

Wagi podlegające legalizacji

Zgodnie z normami unijnymi każda waga użytkowana w sklepie musi być poddana legalizacji. Obowiązek pierwszej i ponownej legalizacji obejmuje użytkownika. Wszelkie wytyczne dla procesu zgłaszania wag do pierwszej, drugiej i kolejnych legalizacji reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 2008 roku w sprawie prawnej kontroli metrologicznej. Wśród urządzeń, których dotyczą wspomniane przepisy znajdują się wagi przemysłowe o różnych gabarytach, medyczne oraz apteczne.

Na SAS zamówisz wagi sklepowe z legalizacją.

Rodzaje legalizacji

Ważną informacją dla właścicieli wag wykorzystywanych w celach przemysłowych i medycznych jest fakt, iż nabywając urządzenie od znanego producenta, posiada ono już deklarację zgodności. Oznaczeniem, które na to wskazuje jest symbol Certyfikatu Europejskiego. Ponadto, wskazany jest znak metrologiczny oraz rok, w którym wystawiono deklarację. Dzięki temu, użytkownik ma pełną świadomość daty, w której jest zobligowany do ponownej legalizacji wagi. Termin ważności wynosi zazwyczaj 3 lata.

Ponowna legalizacja wag musi zostać zgłoszona przed upływem terminu tej wykonanej przez producenta. Wtórna legalizacja charakteryzuje się 25-miesięczną ważnością. Okres ten liczony jest od pierwszego dnia miesiąca, w którym dokonano legalizacji.

Kto może dokonać legalizacji miar?

Aby dokonać ponownej legalizacji wagi, konieczne jest złożenie wniosku w Obwodowym Urzędzie Miar. Urządzenie można dostarczyć samodzielnie lub wezwać pracownika do wykonania wszelkich czynności w miejscu użytkowania wagi. Legalizacji nierzadko podejmują się wyspecjalizowane firmy z branży wagarskiej. Atutem tego rozwiązania jest poddanie wagi gruntownemu przeglądowi oraz kalibracji. Dodatkowe usługi tego rodzaju często wchodzą w zakres działalności takich jednostek.

Konsekwencje zaniechania obowiązku legalizacji wagi

Użytkownicy wag, którzy zaniedbali obowiązek ich legalizacji mogą zostać ukarani mandatem w wysokości do 500 zł. Dotkliwość kary uzależniona jest od czasu, w jakim urządzenie było użytkowane bez ważnej legalizacji. Po wykryciu tej nieprawidłowości, właściciel naraża się na powtórną kontrolę inspektora Urzędu Miar. Ma ona na celu sprawdzenie skuteczności nałożenia kary pieniężnej. Jeżeli nie przyniosła ona skutku, nakładana jest kolejna. W przypadku oporów przed legalizacją, sprawa może znaleźć finał w sądzie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na sklep@sas24.pl. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen