10 skutecznych sposobów na zdobycie pieniędzy potrzebnych do założenia własnej firmy

Autor     cze 27, 2018     Home , Działalność firmy    0 Komentarzy
10 skutecznych sposobów na zdobycie pieniędzy potrzebnych do założenia własnej firmy

Skąd wziąć pieniądze na założenie firmy?

Myślisz o tym, aby założyć własny biznes, ale nie wiesz, skąd wziąć pieniądze na założenie firmy? Wbrew pozorom zdobycie ich nie jest takie trudne. Jest wiele sposobów na uzyskanie pieniędzy na biznes lub dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej. To, o co powinieneś się ubiegać zależy w dużej mierze od rodzaju firmy, którą chcesz założyć. Z tego wpisu dowiesz się, skąd wziąć pieniądze na założenie firmy i które rozwiązania są najlepsze dla Ciebie.

Pieniądze na założenie firmy można uzyskać w różny sposób. Najważniejsze z nich to finansowanie zewnętrzne oraz własne oszczędności. Są również organizacje pozarządowe oraz banki, które pomagają finansowo młodym przedsiębiorcom. Oddzielną kwestię stanowią dotacje z Unii Europejskiej i z Urzędu Pracy.

Finansowanie zewnętrzne i własne oszczędności

Oszczędzanie

Skąd wziąć pieniądze na założenie firmy? Najprostszym źródłem zdobycia ich są własne oszczędności. Jest to jednak długa droga, która w dużej mierze zależy od tego, ile pieniędzy w miesiącu możemy przeznaczyć do odłożenia. Pieniądze można odkładać do tzn. skarpety lub skorzystać z konta oszczędnościowego.

Pomoc rodziny

Biznes jest ryzykowny, a niepowodzenie często może negatywnie odbić się na rodzinie. Warto jednak rozważyć, czy to właśnie pomoc rodziny nie będzie najlepszą opcją w przypadku, gdy chcemy otworzyć działalność gospodarczą. Rodzina może udzielić pożyczki zwrotnej lub bezzwrotnej. Bardzo często może również pomóc w pracach remontowych.

Wspólnik

Osoba, która ma takie same zainteresowania i pasjonuje się tymi samymi rzeczami, może okazać się świetną pomocą przy zakładaniu firmy. Warto założyć spółkę cywilną i podzielić się nie tylko zadaniami, ale również kosztami. W przypadku, gdy pieniądze na założenie firmy są niewystarczające, dobrze jest przemyśleć tę opcję.

Organizacje pozarządowe oraz kredyty i pożyczki

Anioły biznesu

W przypadku, gdy pomysł na firmę jest innowacyjny i wymaga bardzo dużych nakładów pieniężnych, warto zwrócić się do Aniołów Biznesu. Są to osoby fizyczne lub wielcy przedsiębiorcy, którzy inwestują w projekty w zamian za część udziałów. Oferują nie tylko pieniądze, ale również wsparcie oraz swoje własne doświadczenie.

Wsparcie w starcie

Jest to program skierowany do tych wszystkich, którzy nie mają zdolności kredytowej. W szczególności skorzystać z niego mogą absolwenci szkół średnich i wyższych; studenci ostatniego roku, którzy nie mają pracy oraz wszystkie osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy. Preferencyjnie oprocentowaną pożyczkę należy zwrócić maksymalnie 7 lat od dnia jej uzyskania.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Aby w ten sposób zdobyć pieniądze na założenie firmy, nie trzeba zakładać własnej działalności gospodarczej. Otrzymuje się bowiem osobowość prawną. Osoba, która chce skorzystać z takiej pomocy, musi mieć mniej niż 30 lat, a jej biznes nie może wymagać uzyskania zezwoleń lub licencji. Przedsiębiorcy otrzymują wsparcie na każdym kroku. Dużą korzyścią jest również niskie ryzyko.

Finansowanie społecznościowe (crowfunding)

Jest to zbieranie kapitału na społeczne, kulturalne i biznesowe przedsięwzięcia, które są finansowane przez internautów. Dokonują oni drobnych, często jednorazowych wpłat na projekty, które uważają za ciekawe i warte tego, żeby je wspierać. Na specjalnych portalach ustala się kwotę, którą chciałoby się zebrać na swój cel. Warto wybrać taki portal, który ma najlepszą ofertę dla przedsiębiorcy.

Kredyt na działalność

Bardzo często osoby chcące założyć własną działalność zastanawiają się, skąd wziąć pieniądze na założenie firmy. Często jedynym wyjściem są kredyty. Jest to rozwiązanie ryzykowne, dlatego warto dokładnie je przemyśleć i zaplanować kolejne etapy działania i spłacania kredytu. Istnieje możliwość wzięcia kredytu ze wsparciem rządowym w przypadku, gdy prowadzi się firmę minimum przez rok. Jeśli dopiero rozważa się założenie firmy, to warto zainteresować się kredytami na otwarcie działalności.

Dotacje

Dotacje z Unii Europejskiej

Unia Europejska oferuje dwie możliwości dla tych wszystkich, którzy potrzebują pieniędzy na otworzenie swojego biznesu. Są to dotacje oraz mikropożyczki. Bardzo często unijne dotacje przeznaczone są dla tych, którzy dopiero rozważają możliwość założenia firmy i nie mają jeszcze zarejestrowanej działalności gospodarczej. Największe szanse na środki z dotacji mają osoby, które przez długi czas były bezrobotne, a także kobiety po urlopie macierzyńskich i wychowawczym, osoby przed 25 rokiem życia i te po 45 roku życia. Spore szanse mają również mieszkańcy wsi.

Należy pamiętać o tym, że od 2015 roku dotacje z Unii Europejskiej nie są dla wszystkich bezzwrotne.

Dotacje z Urzędu Pracy

Młodzi przedsiębiorcy bardzo często wybierają również dotacje z Urzędu Pracy, które pozwolą im na otwarcie swojego biznesu. Skorzystać z nich mogą jednak tylko osoby bezrobotne, które są zarejestrowane w urzędzie i w ciągu ostatniego roku nie prowadziły własnego przedsiębiorstwa. Innym kryterium jest także to, że osoby te nie odmówiły propozycji pracy oferowanej przez urząd, gdy były w nim zarejestrowane.

W przypadku dotacji z Urzędu Pracy bardzo ważną rolę stanowią poręczenia. Warto również wiedzieć o tym, że wnioski o dotacje na założenie biznesu można składać nawet kilka razy w ciągu roku.

Istnieje jeszcze wiele innych możliwości, które można wykorzystać, aby zdobyć pieniądze na założenie własnej firmy. Jest wiele miejsc, w których można ubiegać się o pomoc. Jeśli zatem wierzysz w siebie i w firmę, którą chcesz prowadzić, to zacznij działać. Próbuj różnych rozwiązań, a w końcu trafisz na programy bądź ludzi, którzy zechcą Ci pomóc.



Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen