Muzyka w restauracji

Autor     wrz 3, 2018     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Muzyka w restauracji

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie restaurację, w której spożywanym posiłkom nie towarzyszy muzyka. Stanowi ona ważny element doświadczenia gastronomicznego, jakiego oczekuje potencjalny klient. Z tego względu warto wiedzieć, na co wpływa muzyka w restauracji i czy odgrywa ona w niej dużą rolę.

Muzyka w lokalu a jego charakter

O muzykę w swoim lokalu dba praktycznie każdy właściciel lokalu gastronomicznego. Część z nich uważa jednak ten element budowania nastroju za praktycznie niezauważalny przez klientów.

Jaką rolę odgrywa zatem muzyka w wizycie w restauracji? Przede wszystkim jest elementem pierwszego wrażenia, jakie wyrabia sobie klient na temat danego miejsca. Dla przykładu najnowsze hity list przebojów mówią o restauracji, iż nastawiona jest raczej na przeciętnego, młodego klienta. Jednocześnie tego typu utwory odradzane są często restauratorom przez ich wszechobecność.

Większe zyski i rosnące zadowolenie

Naukowo wykazano duży wpływ muzyki na nastrój człowieka. Przekłada się to na ważny aspekt pobytu w lokalu, jakim jest oczekiwanie na zamówienie. Odpowiednia playlista umili klientowi ten z zasady mało przyjemny czas dzielący go od spożycia zamówionego posiłku. Co ciekawe, podobne analizy wykazały, iż odpowiednia muzyka może skłonić do wyboru droższych potraw i zwiększenia apetytu, co przekłada się na widoczne zyski w restauracji.

Najważniejsza jest równowaga

By nie zakłócić pozytywnego oddziaływania muzyki na otoczenie, jej przekaz musi być odpowiedni. Sprzęt nagłaśniający w lokalu powinien być równomiernie rozmieszczony i wysokiej jakości. Ważne jest również, aby zadbać o to, by muzyka nie była zbyt głośna. Rozmowy między klientami i obsługą nie mogą być zakłócone przez utwory muzyczne. Ze względu na obsługę lokalu warto zwrócić uwagę na to, by wybrana playlista była odpowiednio długa i zawarte na niej utwory nie powtarzały się często.

Ile kosztuje muzyka w restauracji i czy może być darmowa?

Ze względu na obowiązujące przepisy dotyczące praw autorskich, zapewnienie muzyki w lokalu gastronomicznym zazwyczaj jest płatne, ze względu na zarządzające nimi organizacje i zrzeszenia. Do najbardziej znanych należy Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych, czyli tzw. ZAiKS. Opłaty, którym podlegają utwory zrzeszonych przez ów związek twórców, wynosić mogą w zależności od wielkości i lokalizacji restauracji od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie. Koszt ten jest więc stosunkowo duży, szczególnie dla małych przedsiębiorstw. Brak wnoszonych opłat może jednak ciągnąć za sobą konsekwencje wysokich kar, które również nie wpływają pozytywnie na rozwój biznesu.

Rozwiązania typu YouTube czy Spotify również nie są idealne. Choć wielu restauratorów ucieka się do rozwiązania tego typu, jest ono również nielegalne w przypadku lokali gastronomicznych.

Czy zapewnienie darmowej muzyki do restauracji lub kawiarni jest więc możliwe? Jak najbardziej! Rozwiązaniem jest wybór mniej znanych artystów, którzy tworzą tzw. muzykę niezależną. Tego typu twórców zrzesza szereg różnych, darmowych portali. Istnieje również kilka płatnych serwisów, które oferują muzykę równie dobrej jakości, a ich cena jest zazwyczaj znacznie niższa niż w przypadku ZAiKSu czy innych organizacji. Oscyluje w okolicach 20-30 zł.

Zapewnienie muzyki w restauracji jest elementem równie istotnym, co odpowiedni dobór menu czy wystroju. Warto przy tym zwrócić uwagę na jej aspekty jakościowe i prawne, by faktycznie przynosiła ona zamierzone zyski zamiast strat.

Przeczytaj również na temat restauracji Slow Food.

Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen