Obowiązki szefa kuchni

Autor     wrz 29, 2018     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Obowiązki szefa kuchni

Praca w kuchni w restauracji to bardzo odpowiedzialne zadanie. Aby wszystko szło zgodnie z planem, a klienci byli zadowoleni, należy ją dobrze zorganizować. Nigdy nie wiadomo, jak w danym dniu praca będzie przebiegać. Ilu przyjdzie gości? Jakie dania zamówią? Czy trzeba będzie je modyfikować? Odpowiedź na te i wiele więcej pytań powinien zawsze znać szef kuchni. Powinien umieć zorganizować pracę w każdych warunkach i tak poprowadzić pracowników, by poradzili sobie ze swoimi obowiązkami. Zwłaszcza jeśli restauracja jest zapełniona klientami, którzy oczekują szybkiej obsługi i dań na wysokim poziomie. Od tego jak poradzi sobie szef kuchni często zależy sukces restauracji. Wybór odpowiedniej osoby na to stanowisko, jest więc jedną z najważniejszych decyzji właściciela lokalu.

Najważniejsze obowiązki szefa kuchni

Zakres obowiązków szefa kuchni jest zawsze określany przez właściciela lokalu. To od niego zależy, w jakim stopniu chce powierzyć zarządzanie restauracją szefowi. Może zatrudnić go na stałe lub na określone dni w tygodniu.

Szef kuchni powinien posiadać odpowiednie kompetencje, by ułożyć menu zgodne z profilem restauracji. Jeśli specjalizuje się ona np. w daniach kuchni greckiej, szef kuchni powinien posiadać wiedzę na temat greckich składników i potraw. Menu powinno być na bieżąco monitorowane i zmieniane, jeśli zachodzi taka potrzeba. Ważne jest prawidłowe określenie cen oraz zastępowanie dań, które nie cieszą się popularnością lub ich modyfikacja.

Szef kuchni powinien również nadzorować jakość potraw, które wychodzą z kuchni. Ważne jest zachowanie równego poziomu, tak aby wszyscy klienci zawsze otrzymywali tak samo wyglądające i smakujące danie. Szef kuchni zarządza zespołem ludzi, dlatego powinien posiadać do tego odpowiednie kompetencje : umieć przekazać podwładnym swoją wiedzę i cele, jakie im wyznaczył, a także tak zorganizować pracę na całej kuchni, by przebiegała ona płynnie i w dobrej atmosferze.

Istotny jest dobór pracowników o odpowiednich kwalifikacjach i stworzenie zespołu, który się ze sobą dobrze komunikuje.

Za co jeszcze jest odpowiedzialny szef kuchni?

Na jakość dania największy wpływ ma jakość składników, dlatego szef kuchni powinien wybrać dostawców, którzy oferują składniki najwyższej jakości i wynegocjować z nimi odpowiednią cenę. Ważne, by nadzorował on dostawy i upewniał się, że restauracja otrzymała to co zostało zamówione. Na bieżąco powinien monitorować też stan zapasów i sporządzać listę składników, które należy zamówić. Od takich działań administracyjnych zależy sprawne funkcjonowanie restauracji.

Istotne jest też układanie grafików i nadzór nad prawidłowym użytkowaniem sprzętu. Zakres obowiązków jest też zależny od wielkości restauracji. Jeśli to duże przedsięwzięcie, o którego powodzenie dbają różni specjaliści (np. od marketingu, cateringu na imprezach masowych, itp.), to ważne jest by szef kuchni umiał się z nimi porozumieć i zaangażował również w ich pracę, przyjmował ich sugestie i proponował swoje, tak by ciągle ulepszać działalność restauracji.

Jak wybrać dobrego szefa kuchni?

Warto mieć świadomość, że dobrzy szefowie kuchni są rozchwytywani przez restauracje, dlatego znalezienie odpowiedniej osoby na to stanowisko może nie być łatwe. Jeśli dopiero zaczynamy działalność restauracyjną i sami nie posiadamy na ten temat wiedzy, warto zainwestować w szefa z dużym doświadczeniem. Czasami można też dać szansę młodemu szefowi, którego wystarczy przeszkolić, by dobrze zarządzał kuchnią.

Powiązane produkty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: