Przechowywanie żywności w gastronomii

Autor     lis 5, 2018     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Przechowywanie żywności w gastronomii

Odpowiednie przechowywanie żywności w gastronomii jest sprawą priorytetową dla każdego restauratora. Kwestia ta nie tylko jest regulowana prawnie, ale też znacząco przyczynia się do podnoszenia jakości produkcji i trwałości produktów. Ściśle wiąże się z tym obniżenie kosztów prowadzenia biznesu. Nie można bowiem osiągnąć dobrego food cost'u, marnując produkty. Właściciel lokalu, menedżer i szef kuchni powinni zadbać o właściwe przechowywanie żywności, aby zoptymalizować zyski.

Przechowywanie żywności w gastronomii - magazyny i chłodnie

Produkty, które nie zostaną natychmiast wykorzystane do produkcji muszą zostać zmagazynowane, a informacje na temat procesów magazynowania, powinny wchodzić w skład tzw. księgi HACCP. Aby spełnić ten obowiązek, każdy zakład gastronomiczny powinien posiadać następujące magazyny:

  • Magazyn produktów suchych - wyposażony w regały z półkami, gdzie panuje temperatura ok. 10-15 stopni Celsjusza i wilgotność rzędu 50%-65%

  • Magazyn napojów - najczęściej zaspokajające zapotrzebowanie baru.

  • Komory chłodnicze - utrzymujące temperaturę -2 do 4 stopni, najlepiej oddzielne na nabiał, warzywa i owoce oraz mięsa, ryby i półprodukty. W małych zakładach gastronomicznych, komory chłodnicze zastępuje się często szafami i witrynami chłodniczymi.

  • Mroźnie - utrzymujące temperaturę poniżej -18 stopni, służą do przechowywania mrożonych produktów i półproduktów.

  • Magazyn warzyw okopowych i owoców - ze względu na specyficzne warunki przechowywania i zanieczyszczenia powinny mieć oddzielny magazyn. Temperatura w takim składzie powinna wynosić 6-8 stopni

  • Magazyn jaj - zaopatrzony również w urządzenie do dezynfekcji.

Niezależnie od ilości magazynów i przyjętych systemów w jednostce gastronomicznej, przechowywanie żywności musi odbywać się zgodnie z zasadami FIFO (first in, first out), co oznacza, że produkty starsze umieszcza się na półkach z przodu i w takiej kolejności wykorzystuje.

Przechowywanie żywności przy stanowiskach pracy

W obrębie stanowisk kuchennych praktyczne jest zastosowanie rozwiązań pozwalających na podręczne rozmieszczenie potrzebnych produktów. Służą do tego między innymi:

  • szafy chłodnicze,

  • witryny chłodnicze,

  • stoły chłodnicze z nadstawkami lub bez.

Powinny się w nich znaleźć jedynie produkty świeże, niezbędne do produkcji na dany dzień. Nie zastępują one magazynów i komór chłodniczych, a jedynie usprawniają pracę i serwis.

Każdy z magazynów powinien posiadać technologię użytkowania, opis przeznaczenia i karty kontrolne pozwalające na wczesne identyfikacje zagrożenia.

Pakowarki próżniowe - sposób na przedłużenie przydatności produktu

Dzięki rozwojowi technologii możemy ograniczyć straty w produktach o krótkiej przydatności do spożycia. Doskonałym przykładem jest zastosowanie pakowarek próżniowych, które uniemożliwiają rozwój bakterii tlenowych, pozwalając na wydłużenie przydatności do spożycia produktów o kilka dni bez utraty ich jakości. Doskonale wspomagają również proces marynowania.

Podsumowując, zadbanie o właściwe magazynowanie i wykorzystanie produktów, opracowanie systemu kontroli stanów magazynowych i strat oraz analiza tych danych, pozwoli zapobiegać marnotrawstwu i zwiększy zyski lokalu.

Powiązane produkty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: