Sztuka robienia drinków - Miksologia

Autor     gru 20, 2018     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Sztuka robienia drinków - Miksologia

Smaczne i ładnie wyglądające drinki to podstawa w każdym barze. Oprócz tych prostych i dwuskładnikowych, jak wódka z sokiem lub rum z Coca-colą, w ofercie powinny się również znaleźć bardziej skomplikowane kompozycje. Aby były one atrakcyjne dla klientów należy odpowiednio łączyć składniki, co wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Istnieje nawet nauka dotycząca tworzenia drinków, czyli miksologia. Tłumaczy ona zasady komponowania składników w taki sposób, by powstały z nich prawdziwe dzieła sztuki.

Miksologia, czyli jak prawidłowo tworzyć drinki

Podczas komponowania drinków najważniejsza są odpowiednie proporcje i łączenie smaków, które ze sobą współgrają. Są tysiące możliwości. Można tworzyć nie tylko kompozycje alkoholi o różnej mocy, gęstości i smaku, ale również dodawać do nich owoce, soki, syropy lub nawet przyprawy.

Przede wszystkim ważna jest jakość składników, których używamy. Dwa drinki wykonane z takich samych składników mogą zupełnie inaczej smakować, jeśli do jednego z nich użyjemy, np. złej jakości wódki. Zaczynając swoją przygodę z miksologią warto sięgnąć po znane kompozycje i za ich pomocą nauczyć się odpowiedniego łączenia smaków.

Bazę stanowi mocny alkohol, do którego dobieramy pozostałe składniki. Najmniej wymagająca jest czysta wódka, do której można dodać praktycznie wszystko. Alkohol, w którym wyczuwalne są już konkretne smaki, jak gin lub whisky, należy łączyć z takimi dodatkami, które te smaki podkreślą. Warto kierować się aromatami, którymi cechuje się bazowy alkohol. Jeśli w whisky wyczuwalne są aromaty cytrusów, to będzie ona dobrze komponować się z sokami z cytrusów lub lemoniadą. Podstawą jest to, by wszystkie alkohole lub soki były bardzo dobrze schłodzone.

Narzędzia potrzebne do przygotowania drinków

Łączenie smaków to jedna kwestia, ale ważna jest również technika przygotowywania drinków, co oznacza, że potrzebne będą specjalne narzędzia. Dzięki nim stworzymy profesjonalne koktajle.

Głównie techniki stosowane przez miksologię to mieszanie i wstrząsanie. Do dokładnego zmieszania składników będzie potrzebny shaker. Jeśli w drinku mają występować warstwy to konieczna jest długa łyżka barmańska. Za pomocą miarki można dokładnie odmierzyć składniki, a tłuczkiem lub wyciskarką przygotować sok z owoców.

Podstawą wielu drinków jest lód, dlatego przydatny będzie pojemnik oraz szczypce do lodu, a także profesjonalna kostkarka do lodu.

Ważne jest również szkło w jakim podajemy koktajle. Słodsze i mocniejsze drinki podaje się w niższym i mniejszym objętościowo szkle, a lekkie koktajle w wysokim.

Na koniec warto popracować nad wyglądem, który sprawi, że nasze dzieło będzie jeszcze bardziej atrakcyjne. Koktajl możemy udekorować, np. skórką lub kawałkiem owocu, którego sok został użyty w drinku. Ważne, by dekoracja nawiązywała do smaku naszego koktajlu.

Powiązane produkty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: