Rodzaje i wymiary pojemników GN

Autor     mar 5, 2019     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Rodzaje i wymiary pojemników GN

Gastro Norm, w skrócie GN, to standard, który wykorzystywany jest do określania wymiary pojemników GN, wykorzystywanych w branży gastronomicznej. Stosuje się go również do określenia wymiarów urządzeń, w których zastosowanie mają pojemniki. Informuje nas wtedy np. o tym, ile pojemników o danych wymiarach można jednocześnie umieścić w urządzeniu.

Standaryzacja wymiarów urządzeń i pojemników to duże ułatwienie dla pracowników branży gastronomicznej. Dzięki niej można kupować kolejne pojemniki bez obaw, że nie będą pasować do naszych urządzeń.

Wymiary pojemników GN - jak je odczytywać?

Standard GN został bardzo dokładnie opisany w normie PN-EN 631-11:1996 Materiały i przedmioty stykające się z żywnością - Pojemniki na żywność. Znajdziemy tam wszystkie wymiary, ich dopuszczalne odchylenia oraz prawidłowy sposób oznakowania.

Na rynku dostępne są pojemniki o bardzo różnych wymiarach, które odpowiadają potrzebom gastronomii. Możemy dopasować je do własnych preferencji oraz urządzeń, które posiadamy. Pojemniki GN posiadają następujące oznaczenia wymiarów dwóch boków:

  • GN 1/1 530mm x 325mm,

  • GN 1/2 325mm x 265mm,

  • GN 1/3 325mmm x 176mm,

  • GN 1/4 265mm x 163mm,

  • GN 2/1 650mm x 530mm,

  • GN 2/3 354mm x 325mm, itd.

Dodatkowo każdy z wymiarów może mieć inną wysokość, od której zależy pojemność pojemnika i może ona wynosić: 20, 40, 65, 100, 150 i 200 mm. Oznaczenie standardem GN znajdziemy nie tylko na pojemnikach, ale również na piecach, piekarnikach, bemarach, szafach chłodniczych, wózkach lub stojakach.

Rodzaje pojemników Gastro Norm

Pojemniki GN nie tylko różnią się wymiarami, ale również kształtami, przeznaczeniem i materiałem z jakiego je wykonano. Najpopularniejsze są pojemniki ze stali nierdzewnej, które są odporne na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne, a także łatwo utrzymać je w czystości. Czarne lub przezroczyste pojemniki z poliwęglanu uniemożliwiają mieszanie smaków i zapachów między potrawami i same też ich nie pochłaniają. Pojemniki z polipropylenu najczęściej wykorzystuje się w urządzeniach chłodniczych. Jeśli zależy nam na wizualnej stronie pojemnika, gdyż jest on widoczny dla klientów, to warto zdecydować się na pojemniki z odpornej na uszkodzenia porcelany. Pojemniki z uchwytami sprawdzą się w sytuacjach, gdy często trzeba je przenosić, np. podczas uzupełniania bemarów w lokalach z jedzeniem na wagę. Wylewaniu się zawartości zapobiegają pojemniki z pokrywą, która może dodatkowo posiadać uszczelkę lub uchwyt na chochlę.Powiązane produkty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: