Program "Posiłek w szkole i w domu"

Autor     mar 25, 2019     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Program "Posiłek w szkole i w domu"

"Posiłek w szkole i w domu" to nowy program rządowy, który ruszył 1 stycznia 2019 roku i docelowo ma zastąpić dotychczas realizowany program „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” (2014–2020). W kolejnych czterech latach zostaną dofinansowane między innymi stołówki, ale także instytucje dowożące posiłki do osób starszych czy niepełnosprawnych. Co dokładnie powinniśmy wiedzieć na temat tego programu, jeśli chcemy z niego skorzystać i jakie podmioty mogą starać się o wsparcie?

"Posiłek w szkole i w domu" w praktyce

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na swojej stronie informuje o zasadach, które obowiązują wszystkich chcących skorzystać ze wsparcia w ramach programu. Dowiadujemy się, że gminy mogą wnioskować o dofinansowanie posiłków lub pomocy w formie świadczenia pieniężnego przeznaczonego na zakup żywności dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych uprawnionych do pobierania świadczeń z pomocy społecznej.

Program skupia się szczególnie na doposażeniu stołówek szkolnych, by zapewnić ciepły posiłek jak największej liczbie uczniów. Maksymalna kwota, jaką można uzyskać, to 80 tysięcy złotych. Jej przeznaczenie to doposażenie, adaptacja oraz poprawa standardu już działających stołówek, a także ponowne uruchomienie tych, które obecnie nie funkcjonują. Może być również wykorzystana na stworzenie nowych stołówek w miejscach, w których do tej pory nie działały, a zachodzi potrzeba ich uruchomienia.

Kwota 25 tysięcy złotych może zostać spożytkowana na poprawę standardu i wyposażenie przestrzeni do spożywania posiłków, czyli w większości przypadków szkolnych jadalni. Co ważne, obie te dotacje wzajemnie się wykluczają, czyli jedna placówka może wyremontować lub wyposażyć albo całą stołówkę, albo wyłącznie jadalnię.

Dotacja dla gmin zostaje przyznana przez wojewodę na wniosek wójta, prezydenta lub burmistrza. Wkład własny (finansowy lub rzeczowy) powinien wynosić co najmniej 40% kosztów inwestycji. W przypadku szkół wniosek do wojewody składają osoby lub instytucje zarządzające szkołą. Wyjątek stanowią szkoły artystyczne, które podlegają ministerstwu ds kultury i ochrony dziedzictwa narodowego - zarządzające nimi osoby lub instytucje zwracają się z wnioskiem bezpośrednio do właściwego ministra. Wkład finansowy lub rzeczowy dla szkół to co najmniej 20% kosztów inwestycji. Niewykorzystane środki podlegają zwrotowi, dlatego ważne jest, by wszystkie działania i zakupy zostały odpowiednio zaplanowane, a wszystkie koszty prawidłowo skalkulowane już na samym początku.

Co ważne, dofinansowaniu podlegają nie tylko sprzęty (doposażenie lub kompletne wyposażenie gastronomii), ale także usługi remontowo-adaptacyjne. Oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie, by prace takie, jak na przykład malowanie, remont posadzki czy kafelkowanie pomieszczeń stołówek były przeprowadzone w ramach działań programu.

Jak możemy pomóc?

Wymagania programu Posiłek w szkole i w domu są szczegółowo sformułowane, a do rozporządzenia dołączono rekomendowaną listę wyposażenia, które może zostać zakupione dzięki pozyskanym środkom, a także określono wymogi, jakie muszą spełniać wszystkie jego elementy.

Dysponując fachową wiedzą w dziedzinie wyposażenia obiektów gastronomicznych jesteśmy w stanie przeprowadzić profesjonalne konsultacje w zakresie procedur i wymagań programu. Przygotowujemy indywidualne projekty, dostosowane zarówno do możliwości lokalowych, jak i biorące pod uwagę optymalizację kosztów. Dobieramy i montujemy urządzenia oraz akcesoria. Po zakończonym montażu szkolimy pracowników z obsługi i bieżącej konserwacji urządzeń, by mogły jak najdłużej służyć.

Przez cały czas trwania prac, ale też po ich zakończeniu jesteśmy partnerem, a nie tylko wykonawcą, dlatego na każdym etapie pozostajemy do dyspozycji naszych klientów i konsekwentnie wspieramy ich w realizacji założonych celów.

Szkoły mogą liczyć na to, że nasza oferta zostanie też dopasowana w taki sposób, by umożliwić pracownikom wygodne i bezproblemowe wydawanie określonej ilości posiłków dziennie. Zaproponujemy odpowiednie wyposażenie gastronomii, by jak najlepiej spożytkować uzyskane środki pieniężne, a jednocześnie zapewnić funkcjonalną i spełniającą rygorystyczne normy przestrzeń do przygotowywania i wydawania posiłków. Wiemy, jak ważna jest wygoda pracy w kuchni, zwłaszcza w sytuacji, kiedy w krótkim czasie trzeba przygotować i wydać uczniom nawet kilkaset obiadów.

Nasze usługi są kompleksowe, co oznacza, że kompletnie wyposażamy pomieszczenia gastronomiczne we wszystkie meble i sprzęty, skończywszy na akcesoriach i przyborach kuchennych.

Przeczytaj również o wyposażeniu stołówki.

Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen