Dla kogo kasy fiskalne online w 2020 roku?

Autor     gru 16, 2019     Home , Działalność firmy    0 Komentarzy
Dla kogo kasy fiskalne online w 2020 roku?

Od początku roku 2020 wchodzi w życie obowiązek nowego sposobu ewidencjonowania i rozliczania się z fiskusem. Nie wszyscy będą musieli przestawić się na nowy system od razu - kolejne terminy zmian i grupy zawodowe określa Ustawa z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Dla kogo kasy fiskalne online staną się koniecznym wyposażeniem po 31 grudnia 2019? 

Centralna ewidencja paragonów ma za zadanie ułatwić fiskusowi kontrolę nad przepływem podatków. Już niedługo pierwsze grupy branżowe będą musiały uporać się z obowiązkiem przesyłania dokumentów sprzedaży za pośrednictwem internetu. Ewidencjonowanie wpływów i stały dostęp do zestawień księgowych w zamierzeniu ustawodawcy ma poprawić transparentność rozliczeń oraz wpłynąć na dalszy wzrost efektywności wpływu podatków do budżetu państwa.

KAS bierze się za kasy

Dokąd trafią elektroniczne paragony? Administratorem tych danych będzie szef Krajowej Administracji Skarbowej. To do niego będą kierowane wnioski o udostępnienie zestawień - będą mogli zwrócić się o to np. Minister Finansów, a także przedstawiciele izb administracji skarbowej, urzędów skarbowych i celno-skarbowych. W ramach KAS rozpocznie funkcjonowanie CRK (Centralne Repozytorium Kas), czyli platforma, która będzie gromadzić wszystkie dane z e-paragonów. Ich źródłem będą kasy fiskalne podłączone do sieci. Obowiązek dysponowania odpowiednimi urządzeniami i podłączeniem do internetu spada na przedsiębiorców, choć można się spodziewać refundacji na zasadach podobnych do obowiązujących przy zakupie obecnego sprzętu.

Dla kogo kasy fiskalne online w roku 2020?

W roku 2023 zaplanowano przyłączenie do systemu wszystkich sprzedawców i usługodawców w Polsce. Jako pierwsi od stycznia 2020 do sieci zostaną podłączeni właściciele warsztatów motoryzacyjnych, w tym także punktów wymiany opon, stacji diagnostycznych itp. Urządzenia online pojawią się również na stacjach benzynowych i punktach obrotu paliwami. Kolejna grupa podmiotów gospodarczych podłączy się do systemu od lipca 2020. Tym razem obowiązek wysyłania paragonów przez internet będzie dotyczył podmiotów z branży HoReCa - nie tylko restauracji, hoteli i całorocznych obiektów wypoczynkowych, ale także sezonowych punktów gastronomicznych czy usług związanych z noclegami. Od tego lata nowe urządzenia rozpoczną pracę również w firmach zajmujących się sprzedażą paliw stałych opartych na węglu kamiennym i brunatnym, także półfabrykatów i prefabrykatów. 

Jakie informacje trafią z kasy do repozytorium?

Do rejestru trafią przede wszystkim dane, które do tej pory były widoczne na tradycyjnym paragonie, czyli kiedy, co i za ile zostało sprzedane lub wykonane na zlecenie klienta. Poza tym CRK może pozyskiwać informacje dotyczące prawidłowej legitymizacji samego urządzenia: fiskalizacji, przeglądów czy zmiany adresu świadczenia sprzedaży czy usług. System będzie pobierał dane z kas nie tylko w celach kontrolnych, ale także analitycznych, dotyczących np. wzrostów czy spadków przychodów w poszczególnych branżach.

Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen