Jak otworzyć kebab?

Autor     gru 23, 2019     Home , Pomysł na biznes    0 Komentarzy
Jak otworzyć kebab?

Kebab to jedno z ulubionych dań typu fast food w Polsce. Chętnych do jedzenia nie brakuje, dlatego otwarcie małej restauracji to świetny pomysł na biznes. Jak otworzyć kebab? Poniżej najważniejsze informacje.

Fundusze na start

Budka z kebabem to niewielkie przedsięwzięcie, ale jak każdy biznes, aby móc zaistnieć, potrzebuje inwestycji. Najwygodniej jest otworzyć swój kebab w lokalu, który ma już zaplecze gastronomiczne (podłączenie gazu i wody, zlew, toaletę, i inne). Takich miejsc nie brakuje. Wówczas na rozkręcenie biznesu może wystarczyć nawet 30 tysięcy złotych - przy mądrym gospodarowaniu i korzystaniu z gratisów firmowych (lodówki, szyldy itd).

Jak otworzyć kebab bez pieniędzy? Znaleźć dofinansowanie. Najprościej uzyskać dotację z Urzędu Pracy lub z środków unijnych. Inną opcją jest założenie działalności na zasadzie franczyzy. Współpraca ze znaną siecią to nie to samo co własna restauracja. Ale firma zapewni Ci wyposażenie lokalu, zajmie się dostawami, przeszkoli pracowników i zadba o reklamę. 

Jak otworzyć kebab - niezbędne wyposażenie

Budka z kebabem wymaga minimalnego wyposażenia. Ale w większym lokalu trzeba zapewnić stoliki, krzesła, talerze i toaletę dla gości. W każdej gastronomii najlepiej sprawdzają się meble ze stali nierdzewnej - są higieniczne i prawie niezniszczalne.

Do najważniejszych sprzętów w kebabie należą:

  • opiekacz do kebaba - podstawa restauracji - lepiej na nim nie oszczędzać, warto kupić dwie sztuki, gazowe lub elektryczne, przed zakupem trzeba wiedzieć ile miejsca można przeznaczyć na ten sprzęt, nie utrudniając szybkiej i wygodnej obsługi,

  • nóż do kebaba - musi być dobrej jakości, zazwyczaj używa się elektrycznych noży, dobrze mieć drugi zapasowy,

  • lada na sałatki i dodatki - dość duża i z łatwym dostępem,

  • grill/opiekacz - do opiekania kanapek,

  • frytownica - większość kebabów oferuje także frytki, 

  • szafa chłodnicza, lodówka, zamrażarka, mikrofalówka.

Po za tym minimum wyposażenia zaplecza to duży zlew z dwoma komorami. Powinna być oddzielna umywalka do mycia rąk. A także toaleta dla pracowników.

Przepisy sanitarne

Każdy punkt gastronomiczny musi być zaakceptowany przez Sanepid. Ogólnie wymaga się tzw. dobrych praktyk higienicznych. Urzędnik sprawdzi czystość podłóg i sprzętów. Może zapytać o projekt technologiczny czy badanie wody. 

Podstawowe przepisy Sanepidu dla małej gastronomii:

  • drogi czyste i brudne nie mogą się krzyżować,

  • restauracja musi mieć umowę na wywóz frytury i resztek jedzenia,

  • zlewy powinny mieć przydzielone i opisane funkcje, np. mycie naczyń, mycie warzyw,

  • wszyscy pracownicy muszą dysponować aktualnymi książeczkami Sanepid,

  • podłogi mogą być wykonane tylko ze zmywalnych materiałów,

  • lokal musi mieć książkę kontroli sanitarnej.

 

Jak widać otwarcie budki czy lokalu z kebabem nie wymaga ani dużych inwestycji, ani wielkiej ilości sprzętu. Przed rozpoczęciem działalności warto zapoznać się z okoliczną konkurencją. Nowy punkt z kebabem powinien czymś się wyróżniać. Może większa oferta dla wegetarian będzie strzałem w dziesiątkę? Po bumie otwarcia często następuje spadek obrotów, dlatego aby zachować stałych klientów, trzeba utrzymać wysoką jakość produktów.



Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen