Pomieszczenia czyste - Clean Room - w laboratorium

Autor     sty 13, 2020     Home , Działalność firmy    0 Komentarzy
Pomieszczenia czyste - Clean Room - w laboratorium

Clean Room to Pomieszczenia Czyste, o bardzo wysokim standardzie higienicznym. Zbudowane są tak, aby ograniczały powstawanie zanieczyszczeń. Czyste Pomieszczenia potrzebne są wszędzie tam, gdzie wymagana jest idealna czystości, np. w przemyśle medycznym, farmaceutycznym, biotechnologicznym, chemicznym, do produkcji lekarstw, produktów medycznych, procesorów komputerowych. Wszystkie występujące zanieczyszczenia, tj. kurz. pył, bakterie, opary chemiczne oraz parametry tj. temperatura, wilgotność i ciśnienie, są na bieżąco monitorowane i utrzymywane na założonym poziomie. W Czystych Pomieszczeniach wymagany jest odpowiedni poziom czystości, tak aby ryzyko zanieczyszczeń było całkowicie zminimalizowane. Czystość powietrza w tych pomieszczeniach określona jest jako „w czasie pracy” i „w czasie spoczynku”, zależnie od tego czy urządzenia pracują lub, czy obsługa nie jest w pomieszczeniach i urządzenia nie pracują. 

Typowe Czyste Pomieszczenia składa się z dwóch części, tzn.

  • przedsionka, który jest oddzielony do właściwej strefy specjalną śluzą

  • właściwego Clean Room, które posiada specjalne zabezpieczenia i filtry, eliminujące zanieczyszczania zewnętrze

Główne zasady obowiązujące w Clean Room

Czyste Pomieszczenia mogą funkcjonować jako pojedynczy Clean Room, różnej wielkości, jako przenośne konstrukcje, które mogą utworzyć w zwykłym pomieszczeniu strefę czystą oraz jako komory laminarne, czyli miejsca z nawiewem laminarnym na obszarze blatu roboczego. Każde Czyste Pomieszczenia podlega klasie czystości, którą definiuje norma PN EN-ISO 14644-1:2016-03. Na jej podstawie wydzielono 9 klas czystości, oceniając poszczególne parametry. Aby zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia, jak najbardziej ogranicza się powierzchnię Pomieszczenia Czystego, montując śluzy lub dygestoria z rękawami.

Użytkowanie Czystych Pomieszczeń wymaga specjalnych procedur. Każda osoba wchodząca do Clean Room musi przejść przez śluzę, w której często znajduje się prysznic powietrzny. Prysznic powietrzny usuwa z pracowników wszelkie cząsteczki zanieczyszczeń za pomocą filtra HEPA, które zatrzymują niemal 100% zanieczyszczeń większych niż 0,3 µm oraz komórki bakterii, grzybów i pierwotniaków oraz niektóre wirusy. W każdym pomieszczeniu, również w Clean Room, największe zanieczyszczenia generuje człowiek, dlatego tak ważne jest, aby usunąć jak najwięcej zanieczyszczeń. Każda osoba, która wchodzi do Clean Roomu, musi posiadać odzież ochronną, która składa się z kombinezonu, maski na twarz, okularów ochronnych oraz obuwie. Musi być odpowiednio przeszkolona i wiedzieć jak się zachować w tego typu pomieszczeniu.  

Clean Room - urządzenie Czystego Pomieszczenia

Źródłem zanieczyszczeń jest również wyposażenie, produkty i surowce używane w procesach technologicznych. Każdy Clean Room musi być tak urządzony, aby ograniczał powstawanie cząstek zanieczyszczeń oraz był łatwy do sprzątania. Bardzo ważne jest specjalne zaprojektowanie sufitu i podłogi, tak aby ograniczyć przepływ powietrza w kierunku wertykalnym. Stosowane materiały muszą być gładkie, łatwo zmywalne i niezbierające zanieczyszczeń. Używane sprzęty, tj. wagi laboratoryjne, wirówki,  wytrząsarki czy sterylizatory muszą być tak zaprojektowane, aby łatwo było je wyczyścić. Tworzywa użyte do ich produkcji muszą być gładkie, tak aby zanieczyszczenia można było łatwo usunąć. 

Clean Room stają się coraz częściej stosowane. Wraz z zapotrzebowaniem na tego typu pomieszczenia, powstają specjalne firmy, które specjalizują się w ich projektowaniu. Powiązane produkty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: