Co to jest bemar?

Autor     kwi 27, 2020     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Co to jest bemar?

Profesjonalna kuchnia, zwłaszcza taka, w której wydaje się wiele posiłków naraz, nie może obejść się bez specjalistycznych urządzeń, którymi są bemary, usprawniające wydawanie potraw oraz skracające czas od ich przygotowania do serwisu. Co to jest bemar, jak działa oraz jak wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb?

Co to jest bemar i jak działa?

Co to jest bemar? Najprościej rzecz ujmując, to podgrzewacz do potraw. Urządzenie pozwala na przechowanie gotowych dań w odpowiedniej temperaturze, tak aby były gotowe do serwowania w krótkim czasie. Konstrukcja bemara jest bardzo prosta, składa się on z metalowej wanny, w której umieszcza się pojemniki z jedzeniem. Za ich podgrzanie odpowiedzialny jest system grzewczy, który pozwala kontrolować temperaturę serwowanych dań. Zarówno konstrukcja bemara, jak i pojemniki do przechowywania żywności, wykonane są ze stali nierdzewnej, która gwarantuje higienę podania, a także nie wchodzi w reakcje z potrawami oraz nie ulega korozji, co czyni bemar sprzętem długowiecznym. Stal nierdzewna ma również tę zaletę, że szybko się ją czyści i łatwo utrzymać ją w czystości. Rozmiary pojemników są standaryzowane, dzięki czemu nie ma kłopotu z ich doborem, a także istnieje możliwość umieszczenia w jednym bemarze kilku rodzajów potraw w osobnych pojemnikach, co stanowi sporą oszczędność czasu i miejsca w kuchni.

Rodzaje bemarów

Rynek oferuje wiele rodzajów bemarów różnej wielkości oraz o różnych funkcjonalnościach, w zależności od miejsca, jakim dysponujemy w kuchni lub restauracji, od ilości dań, które muszą zostać jednorazowo wydane, a także od profilu działalności gastronomicznej. Podstawowy podział bemarów opiera się o rozróżnienie systemów grzewczych na gazowy oraz elektryczny. W bemarze gazowym, między obudową a wanną znajdują się palniki, odpowiedzialne za utrzymanie temperatury potraw, alternatywą są bemary elektryczne, w których palniki zastąpiono grzałkami sterowanymi za pomocą precyzyjnego termostatu, który ułatwia dostosowanie temperatury. Bemary gazowe najczęściej są sprzętami do użytku stacjonarnego, przemieszczanie się z nimi jest utrudnione.

Podgrzewanie potraw może się odbywać za pomocą wody, znajdującej się pod wanną lub poprzez ciepłe powietrze. Pierwszy wariant ma dodatkową zaletę, jaką jest brak możliwości przypalenia przyprawy w wannie otoczonej wodą, na którą źródło ciepła nie działa bezpośrednio.

Kolejny podział ze względu na funkcjonalność, to rozróżnienie na bemary jezdne, stojące i nastawne. Pierwszy rodzaj wyposażony jest w kółka, co pozwala na przemieszczanie się z bemarem. Stojące nie posiadają kółek, co oznacza, że sprawdzą się tam, gdzie nie ma możliwości wydać wielu porcji równocześnie, pomoże utrzymać właściwą temperaturę dań. Bemary nadstawne przeznaczone są do ustawienia na stołach, np. gdy posiłki wydawane są w formie bufetu.

Producenci, oferują również, poza standardowymi, bemary na zupę czy bufetowe, które różnią się od standardowych rozmiarem, wyposażeniem wnętrza lub dodatkowym wkładem. Bemary mogą również posiadać półki na zastawę, a także osobne elementy grzewcze dla każdej z komór.

Bemar to bardzo praktyczne urządzenie kuchenne, niezbędne w każdego rodzaju działalności gastronomicznej, gdzie wydaje się duże ilości posiłków dla wielu osób jednocześnie. Świetnie sprawdza się w stołówkach czy kuchniach szpitalnych, gdzie zachodzi konieczność szybkiego serwowania wielu potraw w krótkim czasie. Zakup bemaru nie należy do najtańszych, jednak jeśli wybierzemy wiodącego producenta, jak na przykład Stalgast, mamy pewność najwyższej jakości i bezproblemowego użytkowania przez długie lata.

Powiązane produkty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: