Jak otworzyć ogródek piwny przy lokalu gastronomicznym?

Autor     kwi 17, 2018     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Jak otworzyć ogródek piwny przy lokalu gastronomicznym?

W okresie letnim, ogródki piwne i gastronomiczne, cieszą się uznaniem i przyciągają wielu klientów. Trudno się temu dziwić, w końcu jedzenie czy też spożywanie napojów na świeżym powietrzu jest o wiele przyjemniejsze niż konsumpcja w czterech ścianach lokalu.

Jak wzbogacić swój lokal o ogródek gastronomiczny?

Najważniejszym elementem jest wystarczająca ilość przestrzeni na rozłożenie takiego ogródka. Jeśli nie masz miejsca przed lokalem sprawa się nieco komplikuje, bo w grę wchodzi wynajmowanie dodatkowego terenu. Skupmy się jednak na tej optymistycznej wersji czyli ogródku gastronomicznym na ulicy lub chodniku przy lokalu.

Aby ogródek funkcjonował legalnie i nie był powodem otrzymywania kar, ważne jest pozwolenie na jego wystawienie. Jak zdobyć takie pozwolenie? Na szczęście nie jest to skomplikowane wyzwanie. Jeśli Twój ogródek będzie wystawiony na ulicy bądź chodniku, niezbędne będzie pozwolenie od zarządcy drogi, które jest wystawiane w Urzędzie Miasta lub Gminy. Taki wniosek musi zawierać: imię i nazwisko lub nazwę podmiotu wnioskującego, adres lub siedzibę, cel zajęcia przestrzeni, lokalizację, powierzchnię oraz ilość dni zajęcia pasa ruchu (ulicy lub chodnika). Najważniejszym załącznikiem do wniosku jest szkic, który pokazuje wielkość ogródka gastronomicznego - musi być przygotowany w odpowiedniej skali. Rysunek najlepiej przygotować na mapie danego miejsca. W przypadku, gdy ogródek piwny dezorganizuje ruch drogowy lub ruch pieszych, należy zadbać dodatkowo o projekt organizacji ruchu. Projekt musi być zatwierdzony przez Starostę lub Prezydenta Miasta.

Co jednak gdy nie dostaniemy zezwolenia od zarządcy drogi? Można się odwołać w przeciągu 14 dni od doręczenia decyzji. Należy to zrobić za pośrednictwem organu, który wydał taką decyzję.

Należy pamiętać, że każde miasto może mieć odrębne zasady prowadzenia ogródków. Wspomniane wyżej działania stanowią minimum tego, co jest potrzebne aby otrzymać zezwolenie na prowadzenie ogródka gastronomicznego. Na stronach internetowych różnych miast można znaleźć informacje dotyczące tego tematu, a także numery telefonów czy wnioski do odpowiednich instytucji.

Opłaty za ogródek gastronomiczny na chodniku.

Na opłatę za ogródek składa się: liczba metrów kwadratowych zapełniania pasa drogi, liczba dni użytkowania oraz opłata za zajęcie 1m2 przestrzeni. Rada gminy lub też miasta, ustala stawki opłat za zajęcie drogi.

Kary za nielegalny ogródek piwny.

Kary zależą od powierzchni ogródka i ilości dni w których funkcjonował, np. jeśli ogródek liczy sobie 100m2 i jest otwarty przez 10 dni, kara może wynieść 1000 zł. Sprawa nie jest jednak aż tak prosta - np. parasol również może być uznany za przeszkodę w organizacji ruchu drogowego, a obszar wystający za wyznaczone ogrodzenie może być przyczyną podniesienia kary.

Wyposażenie ogródka

Jeśli ogródek znajduje się przed lokalem, stanowi on wręcz jego wizytówkę. Jak wiadomo - pierwsze wrażenie jest najważniejsze, to ono przyciągnie lub odepchnie potencjalnego klienta.

Ładne i schludne miejsce zwabi więcej osób niż niestarannie zagospodarowana przestrzeń. Dobrze jednak, aby ogródek, nie był przesadzony lecz stanowił spójną całość z wnętrzem lokalu.

Jak stworzyć atrakcyjny ogródek:

  • zadbaj o komfort klientów i wyposaż go w wygodnie krzesła oraz stoliki w odpowiedniej wielkości (małe do lokali serwujących tylko napoje czy przekąski, a nieco większe, gdy w Twoim menu znajdują się np. obiady);
  • zainwestuj w parasole lub markizy, które ochronią przed słońcem lub deszczem;
  • dobierz ciekawe oświetlenie - wieczorami atrakcyjne elementy oświetleniowe przykują uwagę przechodniów;
  • pamiętaj o chłodnych wieczorach - połóż na krzesłach kolorowe koce, które umilą klientom przebywanie na świeżym powietrzu. Możesz również zainwestować w lampy grzewcze;
  • warto dodać poduszki, które dodadzą nie tylko komfortu, ale też uroku i przytulności.
Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen