Montaż zmywarki gastronomicznej

Autor     lis 26, 2018     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Montaż zmywarki gastronomicznej

Zmywarka to podstawowe urządzenie w branży gastronomicznej. Nie tylko ułatwia pracę, ale jest również wymogiem HACCP. W związku z tym każda firma cateringowa, hotel czy restauracja musi zdecydować się na zakup tego sprzętu. Jest on o wiele większy i bardziej skomplikowany w montażu, niż zmywarki przeznaczone do użytku przez osoby prywatne. Niektórzy producenci oferują przy zakupie urządzenia usługę montażu, jeśli jednak kupujemy ją w sprzedaży wysyłkowej, zazwyczaj samodzielnie należy zamontować urządzenie. Od tego jak zostanie to wykonane zależy prawidłowe działanie zmywarki.

Montaż zmywarki - jak podłączyć ją do zasilania elektrycznego?

Jedną z opcji jest skorzystanie z usług firmy zewnętrznej. Samodzielny montaż w gastronomii jest niewskazany - czasem warunki gwarancji wymagają montażu przez specjalistów. Jednak może się zdarzyć, że nie znajdziemy firmy, która może zająć się tym od razu albo pojawi się inne przeciwwskazania i musimy to zrobić samodzielnie.

Pamiętajmy, że sprzęty, które zasilane są napięciem 400 volt mogą być podłączone jedynie przez osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia energetyczne. Aby zapobiec porażeniu prądem należy zainstalować wyłącznik różnicowo-prądowy, a przyłącza muszą być zgodne z normami, które obowiązują w miejscu gdzie dokonywana jest instalacja. Ważne jest również miejsce, w którym umieścimy gniazdo elektryczne. Powinno być tak umiejscowione, by móc w każdej chwili odłączyć zmywarkę od zasilania. Nie umieszczajmy go więc za meblami lub w innym trudno dostępnym miejscu. Odpowiednia wysokość do umieszczenia gniazda elektrycznego to 140-160 centymetrów nad podłogą.

Może się zdarzyć, że oryginalne przewody do podłączenia urządzenia, które dołączył producent do zestawu mają nieodpowiednią długość. Jeśli są np. za długie nie powinnyśmy ich samodzielnie skracać lub ingerować w oryginalne części zmywarki. Może to stanowić problem przy pracach serwisowych lub być powodem do stwierdzenia nieważności gwarancji. Gniazdo elektryczne nie może znajdować się w miejscu, które jest narażone na zamoczenie lub kontakt z parą wodną.

Prawidłowe podłączenie wody

Gdy zmywarka jest w prawidłowy sposób podłączona do zasilania elektrycznego, następnym krokiem jest podłączenie zimnej wody. Zawór powinien posiadać średnicę 3/4 cala i również należy go zamontować w takim miejscu, by można było natychmiast odciąć dopływ wody do urządzenia. Odpowiednia wysokość na umiejscowienie zaworu to 20-60 centymetrów nad podłogą. W podłodze powinien się też znajdować odpływ o średnicy 50 mm bez syfonu. Najbardziej optymalne ciśnienie wody wynosi 2-4 bary. Może się zdarzyć, że ciśnienie w sieci jest wyższe, w takiej sytuacji należy również zamontować reduktor, który obniża ciśnienie wody. Ze względu na to, że zawsze powinniśmy mieć dostęp do gniazda elektrycznego i do zaworu wody, lepiej zrezygnować z zabudowy zmywarki. Może to również stanowić problem przy naprawie, pracach serwisowych lub ewentualnych demontażu urządzenia.

Jak należy korzystać z urządzenia?

Prawidłowy montaż zmywarki jest bardzo ważny, by jej praca przebiegała sprawnie i by nie doszło do trwałych uszkodzeń sprzętu. Jednak samo użytkowanie ma również znaczenie. Powinniśmy stosować się do zasad, które przedłużą żywotność zmywarki i zapewnią jej bezawaryjność. Najpierw zacznijmy od przeczytania instrukcji obsługi. Każdy producent zamieszcza w niej wszystkie sposoby postępowania.

Należy przede wszystkich korzystać ze środków myjących, które są przeznaczone do tego typu urządzeń. Najlepiej używać detergentów jednego producenta, który pomoże nam w prawidłowym ustawieniu dozowania środków.

W zmywarce pozostają osady z brudnych naczyń, dlatego należy ją regularnie czyścić, a naczynia powinny być dobrze opłukane wodą, by nie pozostawało na nich dużo resztek.

Często woda, której używamy jest twarda. Oznacza to, że w różnych elementach zmywarki będzie odkładał się kamień, który może spowodować awarię urządzenia. Należy stosować odkamieniacz, a nieraz konieczne jest zainstalowanie filtrów lub zmiękczacza do wody. Jeśli nie wiemy jaka jest twardość wody, której używamy należy oddać próbkę do laboratorium lub przeprowadzić test za pomocą testerów kropelkowych lub paskowych. Dzięki stosowaniu się do tych zaleceń, zmywarka będzie nam służyć długo i sprawnie.

Powiązane produkty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: