Jakie są rodzaje klimatyzacji?

Autor     maj 1, 2019     Home , Działalność firmy    0 Komentarzy
Jakie są rodzaje klimatyzacji?

Do niedawna klimatyzatory były urządzeniami spotykanymi głównie w dużych sklepach, instytucjach lub firmach. W naszej szerokości geograficznej temperatura powietrza w miesiącach letnich bywa bardzo wysoka. To sprawia, że coraz więcej osób myśli o zainstalowaniu klimatyzacji. Tym bardziej, że dzięki niej możliwe jest nie tylko ochłodzenie pomieszczenia, ale również jego dogrzanie, co sprawia, że klimatyzator jest urządzeniem przydatnym przez cały rok. Dostępne są różne rodzaje klimatyzacji. Sprawdźmy według jakich kategorii można je podzielić.

Rodzaje klimatyzacji - czym się wyróżniają?

Klimatyzację można podzielić według różnych kategorii, jedną z nich jest mobilność urządzenia. Zazwyczaj stosuje się klimatyzację stacjonarną, którą instaluje się na stałe wewnątrz budynku. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to nie musimy wcale rezygnować z przyjemnego chłodu. Z pomocą przychodzą klimatyzatory przenośne. To urządzenia na kółkach, które można schować, gdy nie są nam potrzebne i przewieźć w dowolne miejsce.

Kolejnego podziału można dokonać ze względu na sposób odbioru energii. Wyróżniamy klimatyzację bezpośredniego odparowania, w którym ciepło z pomieszczenia jest pobierane przez odparowujący czynnik chłodniczy. Następnie pomieszczenie jest chłodzone, a dodatkową ważną cechą jest fakt, że urządzenia z tym systemem są ciche i tanie.

Z kolei w systemie wody lodowej ciepło jest pobierane przez wodę, a następnie przekazane do odparowującego czynnika chłodniczego. Jest to droższe rozwiązanie, ale można je zastosować praktycznie w każdym budynku.

Klimatyzatory można też podzielić ze względu na sposób pracy. Klimatyzacja ON-OFF jest prosta w obsłudze i najlepiej sprawdzi się w miejscach, które wymagają stałej mocy chłodniczej. W pomieszczeniach o zmiennych obciążeniach cieplnych sprawdzą się klimatyzatory invertowe, które dodatkowo są energooszczędne.

Podział klimatyzacji ze względu na ilość jednostek zewnętrznych

W tej kategorii klimatyzatorów wyróżniamy m.in. monobloki. Są one zbudowane z jednego modułu do zamontowania w oknie lub na ścianie. i posiadają specjalną rurę do wystawienia na zewnątrz. Mają małą moc i sprawdzą się tylko w niewielkich pomieszczeniach.

Z dwóch modułów zbudowane są klimatyzatory SPLIT. Zewnętrzna i wewnętrzna jednostka są połączone instalacją rurową i elektryczną. Takie rozwiązanie również sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach.

Maksymalnie 5 jednostek wewnętrznych podłączonych do jednostki zewnętrznej będzie posiadał klimatyzator MULTI-SPLIT. Sprawdzi się on w dużym pomieszczeniu, ale można nim też ochłodzić kilka mniejszych pomieszczeń.

Najwięcej modułów posiada system VRF. Do 3 jednostek zewnętrznych można podłączyć aż 64 jednostki wewnętrzne. Dzięki tak rozbudowanej klimatyzacji możliwe jest klimatyzowanie całego budynku.

Dodatkowo klimatyzatory w typie SPLIT i MULTI-SPLIT dzielą się na:

  • klimatyzatory ścienne (najpopularniejsze, do montażu w każdym pomieszczeniu)

  • klimatyzatory ścienno-przysufitowe (montowane do sufitu)

  • klimatyzatory kasetonowe (do instalacji w podwieszanym suficie)

  • klimatyzatory kanałowe (do klimatyzacji kilku pomieszczeń)

  • klimatyzatory przypodłogowe (do instalacji we wnękach).

Powiązane produkty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: