Jak działa klimatyzacja?

Autor     cze 14, 2019     Home , Rozwiązania dla biur    0 Komentarzy
Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja domowa z każdym rokiem staje się bardziej popularna i pożądana. Lata w naszym klimacie stają się coraz bardziej gorące, a klimatyzacja to jedno z narzędzi, które pomaga nam przetrwać wyższe temperatury. Do tej pory było to rozwiązanie stosowane głównie w miejscach publicznych, różnego rodzaju instytucjach, sklepach i restauracjach. Jednak coraz większe zainteresowanie prywatnych użytkowników sprawia, że klimatyzatory domowe są coraz tańsze, łatwiej dostępne, a także jest ich większy wybór. Dla użytkowników jest to bardzo pozytywne zjawisko, ale wymaga od nas zapoznania się z tematem, by móc dobrać urządzenia odpowiednie dla naszych domów. Spójrzmy jak działa klimatyzacja i jak wybrać najlepszą.

Jak działa klimatyzacja? Wybieramy i montujemy klimatyzację

Podstawowym zadaniem każdej klimatyzacji jest ochłodzenie powietrza w pomieszczeniu, a także usunięcie nadmiaru wilgoci z powietrza, jeśli jest jej za dużo. Klimatyzatory mogą spełniać jednak dodatkowe funkcje, np. również ogrzewać pomieszczenie, jeśli posiadają dodatkowe elementy grzejne lub oczyszczać powietrze z bakterii, kurzu i roztoczy dzięki jonizatorom i filtrom. Klimatyzacja znacznie poprawia więc komfort życia w domu nie tylko podczas upałów i chłodniejszych dni, ale również w sytuacji, gdy któryś z domowników jest alergikiem. Klimatyzator składa się z parownika i skraplacza, między którymi znajduje się czynnik chłodniczy. Z pomieszczenia jest pobierane ciepło, a dzięki skraplaczowi ochłodzone powietrze jest z powrotem do niego oddawane. Dostępne są różne rodzaje klimatyzatorów, których wydajność zależy od wielkości i układu pomieszczenia, w którym chcemy je zainstalować. Najprostszym urządzeniem, również do montażu, jest klimatyzator monoblok, którego wszystkie części znajdują się w jednym module i wystarczy jedynie odprowadzić ciepłe powietrze rurą na zewnątrz budynku. Jest to jednak bardzo głośne urządzenie, które nie jest też bardzo efektywne. Lepszym rozwiązaniem są klimatyzatory typu split, które wymagają jednak instalacji przez fachowców.

Obsługa i konserwacja klimatyzacji

Klimatyzatory typu split lub multi-split składają się z minimum dwóch modułów, z których ten najgłośniejszy jest umieszczany na zewnątrz budynku, jest to więc bardziej komfortowe rozwiązanie. Urządzenia typu split znajdą zastosowanie w jednym pomieszczeniu, natomiast multi-split to bardziej skomplikowana konstrukcja, którą stosuje dla kilku pomieszczeń. Najbardziej popularne są klimatyzatory ścienne, które umieszcza się na ścianie pod sufitem, ale równie często stosowane są urządzenia instalowane pod sufitem lub przy podłodze. Jeśli posiadamy podwieszany sufit, wtedy należy zastosować klimatyzator kanałowy lub kasetonowy. Poszczególne moduły są połączone ze sobą miedzianymi rurami i należy dokładnie stosować się do zaleceń producenta co do ich długości. Ważne jest również zastosowanie wymaganej różnicy poziomów między poszczególnymi modułami. Jednostka zewnętrzna powinna być umieszczona w zacienionym miejscu, a zewnętrzne rury zabezpieczone odpowiednią izolacją. Z kolei moduł wewnętrzny najlepiej umieścić przy oknie, by odbierał nagrzane przez szybę powietrze i równomiernie rozprowadzał ochłodzone powietrze. Aby klimatyzacja optymalnie spełniała swoje zadanie i była dla nas zdrowa, różnica temperatur między pomieszczeniem a warunkami zewnętrznymi powinna maksymalnie wynosić 7 stopni. Należy również odpowiednio sterować mocą i kierunkiem powiewu tak, by użytkownicy nie znajdowali się w przeciągu. Klimatyzatory należy regularnie oczyszczać, dezynfekować, a także wymieniać w nich filtry. W przeciwnym razie będą wydostawać się z nich szkodliwe dla naszego zdrowia grzyby i pleśń.

Przeczytaj również o pomysłach na biznes na wakacje.

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen