Toaleta dla niepełnosprawnych w restauracji

Autor     sie 21, 2019     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Toaleta dla niepełnosprawnych w restauracji

Właściciele punktów gastronomicznych od momentu zaplanowania po przystosowanie lokalu, muszą sprostać wymaganiom technicznym. Warunki obiektu, w którym będą obsługiwani klienci, muszą spełniać określone normy. Jednym z zagadnień nurtujących początkujących restauratorów jest toaleta dla niepełnosprawnych. Nie tylko przepisy prawa powinny rozstrzygać kwestie tego, że znajdzie się ona na terenie lokalu, ale także empatia i życzliwość względem niepełnosprawnych gości.

Kwestie prawne

Przepisy prawa polskiego nie regulują jednoznacznie sprawy wymogu wydzielenia takiej przestrzeni. Należy wspomnieć, że prawo wciąż się zmienia i rozpoczynając działalność w branży gastronomicznej, warto mieć na względzie, że za jakiś czas kwestia ta nie musi być tak mało precyzyjna, a znajdująca się w obiekcie toaleta dla niepełnosprawnych, będzie nie tylko świadczyła o kulturze inwestora, a także będzie zagwarantowana prawnie.

Toaleta dla niepełnosprawnych - wydzielenie miejsca

Jeśli inwestor zdecyduje się zadbać o te podstawowe udogodnienia dla osób, które nie są sprawne, powinien trzymać się przepisów określających wydzielenie i wyposażenie pomieszczenia. Zgodnie z wymogami jego powierzchnia powinna mieć wymiar w obrysie min. 1,5 na 1,5 metra. Zapewni to odpowiednią przestrzeń manewrową dla gości poruszających się przy pomocy wózka inwalidzkiego. Wszystkie wystające elementy, które mogłyby stanowić przeszkodę, muszą zostać usunięte lub zamontowane w taki sposób, by nie ograniczać możliwości swobodnego poruszania się. Nie może być progów. Drzwi do ubikacji muszą być dostosowane do i wózka, ich szerokość wynosi 0,9 metra. Nie mogą być też za szerokie, by otwieranie ich nie sprawiało osobie ograniczonej ruchowo kłopotu. Zamontowanie ogrzewania podłogowego jest dogodnością, wpływa na szybsze wysychanie podłogi i zapobiega poślizgnięciom. Ważny temat stanowi również umiejscowienie łazienki w budynku. Musi znajdować się w miejscu, które jest łatwo dostępne dla osoby ograniczonej ruchowo. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie podjazdu. Przestrzeń lokalu powinna być rozplanowana tak, by osoba poruszająca się na wózku, lub o kulach mogła swobodnie się przemieścić do toalety.

Odpowiednie wyposażenie

Sanitariaty powinny być zamontowane na odpowiedniej wysokości by korzystanie z nich było komfortowe. Optymalnie będzie zawiesić umywalkę na wysokości 80 cm. Wolna przestrzeń pod nią powinna mieć minimum 67 cm. Zalecana wysokość muszli klozetowej to 50 cm. Można zastosować nakładki regulujące poziom, które są bardzo pomocne. Powierzchnia manewrowa na szerokość powinna wynieść przynajmniej 95 cm i 70 cm głębokości. Zamontowanie spłuczki z boku sedesu na wysokości 100- 120 cm będzie umożliwiało wygodne spuszczanie wody. Można skorzystać z automatycznych systemów spłukujących, co stanowi dobre rozwiązanie. Odpowiednią wysokością na pojemnik dla papieru toaletowego będzie 100 cm, taka sama wysokość przewidziana jest na zawieszenie dozownika dla ręczników jednorazowych. Pomieszczenie musi być wyposażone w uchwyty uchylne, dzięki którym korzystający będzie mógł się przemieszczać. Powinny się znaleźć na wysokości 80 cm licząc od podłogi. Muszą być zamontowane minimum dwie poręcze przy klozecie i umywalce. W ubikacji na odpowiedniej wysokości musi znaleźć się dozownik na mydło i wiszące pod kątem lustro.

Zastosowanie się do wytycznych w sprawie przystosowania łazienki dla niepełnosprawnych ruchowo wpłynie na ich bezpieczeństwo i poczucie komfortu, a także świadczyć będzie o stosowaniu dobrych praktyk, i dbaniu o wszystkich klientów, co będzie dobrą wizytówką dla firmy.

Powiązane produkty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: