Jak zostać kucharzem?

Autor     wrz 2, 2019     Home , Porady    0 Komentarzy
Jak zostać kucharzem?

Branża gastronomiczna przeżywa prawdziwy rozkwit. Polacy coraz częściej stołują się poza domem. Jak grzyby po deszczu wyrastają nowe lokale na kulinarnej mapie świata. Najlepsi mistrzowie kuchni zarabiają krocie. Zawód kucharza stał się prestiżowy. W telewizji nie brakuje programów o gotowaniu, a restauratorzy i kucharze, którzy są najlepsi w swoim fachu, nierzadko stają się popularni, pełniąc rolę autorytetów w danej dziedzinie. Co zrobić, by rozwijać swoją pasję i umiejętności, pracując w kuchni? Jak zostać kucharzem?

Zawód kucharza - edukacja

Posiadanie kierunkowego wykształcenia w tej dziedzinie usług nie jest konieczne, jednak poznanie zawodu od podszewki będzie dużym ułatwieniem i dodatkowym atutem. Dzięki szkole szybciej przyswoisz kluczowe umiejętności kucharskie. Uczniowie, którzy chcą rozpocząć naukę w placówce gastronomicznej, mają do wyboru szkołę zawodową lub technikum o tej specjalizacji. Nauka kończy się egzaminem (TG.07 i TG.16) z części teoretycznej i praktycznej, i uzyskaniem dyplomu dla technika przetwórstwa żywności lub kucharza małej gastronomii. Cennym doświadczeniem są praktyki, które uczniowie muszą zaliczyć w lokalach gastronomicznych. Szkoły policealne i uczelnie wyższe posiadają w swojej ofercie edukacyjnej zajęcia dla słuchaczy i studentów wiążących swoją przyszłość z branżą gastronomiczną.

W tej dziedzinie pracy ważne jest doświadczenie, podpatrywanie mentorów. Jeżeli jest okazja do odbycia stażu, praktyk, choćby bezpłatnie, to sama nauka będzie gratyfikacją, której efekty będą docenione w przyszłości.

Kursy zawodowe

Kwalifikacje TG.07 - Sporządzanie potraw i napojów i TG.16 - Organizacja żywienia i usług gastronomicznych, które się zdobywa podczas egzaminów dyplomowych na zakończenie ponadpodstawowych szkół gastronomicznych, można osiągnąć bez uczęszczania do wspomnianych szkół. Odbywając kurs zawodowy i pozytywnie zdając egzaminy, możemy pozyskać te kwalifikacje. Nauka trwa trzy semestry, czyli 1,5 roku odbywa się w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Każda kwalifikacja to osobny kurs, dlatego uzyskanie dyplomu zajmie 3 lata.

Zdolności kulinarne na różnym stopniu zaawansowania, można szkolić również podczas kursów kucharskich. Trwają one zazwyczaj od 80 do 140 godzin i są oferowane przez wiele różnych instytucji szkoleniowych. Chętni na poszerzanie umiejętności i szkolenie techniki mogą skorzystać z licznych warsztatów kulinarnych i zdobyć kolejne certyfikaty.

Aktualne oferty pracy jako kucharz można znaleźć na Jooble.

Zadania kucharza

Osoba, która chce zacząć pracę w branży kulinarnej, musi być świadoma tego, co ją czeka. Zadania mogą być różne, zależnie od pełnionej funkcji i miejsca w hierarchii. Do głównych obowiązków należy: przygotowywanie posiłków, sporządzanie jadłospisu - układanie karty dań, zaopatrzenie w produkty spożywcze i rozliczenie finansowe zakupów, sprawdzenie jakości towaru, zarządzanie personelem i przydzielenie pracy, odpowiedzialność za pracowników, nadzór nad stanem magazynowym,komponowanie nowych dań, przestrzeganie czasu wydawania posiłków, przestrzeganie BHP, dbanie o pozytywny wizerunek restauracji.

Jak zostać kucharzem? - predyspozycje

Nawet najlepsze szkolenia nie pomogą, gdy brak odpowiednich predyspozycji do wykonywanego zawodu. Praca kucharza nie jest tylko rzemiosłem. Samo przyswojenie techniki i teorii to za mało. Mistrz kuchni musi odznaczać się określonymi cechami, by podawane przez niego jedzenie cieszyło klientów. Osoba przygotowująca posiłki powinna mieć przede wszystkim dobrze rozwinięty zmysł smaku. Poczucie estetyki i artystyczna dusza pomogą stworzyć dania, które samym widokiem będą zachęcały do konsumpcji. Dobra organizacja pracy, dyscyplina, zdolność zarządzania zespołem i przewidywania, skrupulatność, umiejętność pracy pod presją - to cechy, które z pewnością będą pomocne na tym stanowisku.

Przeczytaj również jak prowadzić restaurację.

Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen