Kontrola sanepidu w sklepie - na co zwrócić uwagę?

Autor     lip 19, 2019     Home , Działalność firmy    0 Komentarzy
Kontrola sanepidu w sklepie - na co zwrócić uwagę?

Sklepy spożywcze są zobowiązane prawnie do przestrzegania standardów higieny, a organem to kontrolującym jest sanepid. Jako właściciele sklepu, powinniśmy w każdym momencie być przygotowani na kontrolę przeprowadzoną przez pracowników tej instytucji, gdyż nie muszą nas o wcale o tym powiadamiać i wcześniej się na nią umawiać. W związku z tym bardzo ważne jest to, byśmy wypracowali w naszym sklepie i wśród naszych pracowników standardy czystości, dzięki którym w naszym sklepie zawsze będzie czysto. Jest to ważne nie tylko ze względu na możliwość kontroli, ale to również istotna kwestia dla naszych klientów, którzy chcą dokonywać zakupu świeżych produktów w czystym miejscu. Właściciel sklepu nie może nie zgodzić się na kontrolę, ale może się do niej przygotować. Zobaczmy jak przebiega kontrola sanepidu w sklepie i jak być zawsze na nią gotowym.

Przygotowujemy się na wizytę sanepidu

Na kontrolę sanepidu należy być zawsze przygotowanym i to nie tylko dlatego, że może odbyć się ona w każdym momencie. Nawet w przypadku zapowiedzianej inspekcji nie jesteśmy w stanie przygotować wszystkiego zgodnie z wymogami, jeśli wcześniej nie było to naszym nawykiem. Najważniejsza jest systematyczność, nie tylko właścicieli sklepu, ale również pracowników. Powinniśmy przeprowadzać szkolenia i uświadamiać pracowników w jaki sposób należy przestrzegać standardów higieny, a następnie to od nich egzekwować. W pierwszej kolejności należy zachowywać ogólną czystość w sklepie, wycierać kurze, myć podłogi, lady, sprzęt nie tylko na koniec dnia, ale również gdy coś się np. rozleje. Na pewno należy zwrócić szczególną uwagę na dział z produktami świeżymi, jak mięso, ryby, wędliny i sery, które są podawane przez pracowników. Wszystkie specjalistyczne maszyny, jak krajalnice do wędlin lub wilki do mięsa należy codziennie myć. Pracownik powinien podawać towar w rękawiczkach i nie dotykać tymi samymi rękawiczkami surowych mięs i krojonych produktów. Należy też przechowywać etykiety wędlin i serów na wagę. Kolejną istotną kwestią jest regularne sprawdzanie produktów, które znajdują się na sklepie i usuwanie towaru po terminie przydatności do spożycia oraz spleśniałego.

Kontrola sanepidu w sklepie - jakie są procedury?

Pracownik sanepidu powinien przed kontrolą pokazać legitymację i przedstawić zakres kontroli. Gdy to uczyni może zajrzeć w każde miejsce naszego sklepu, zażądać przedstawienia różnego rodzaju dokumentów, a także sprawdzić i przesłuchać pracowników. Ważne jest to, by pracownicy posiadali aktualne książeczki sanepid-u, byli ubrani w odpowiednie stroje, np. fartuchy, a także przestrzegali higieny osobistej. Jako, że sklep zobowiązany jest do sprawdzania i zapisywania dwa razy w ciągu dnia temperatury w zamrażarkach oraz lodówkach, inspektor może poprosić o te zapiski. Pamiętajmy, że należy przestrzegać temperatur przechowywania poszczególnych produktów, a wszystkie urządzenia chłodnicze powinny być regularnie czyszczone. Kontrola może też objąć zaplecze, dlatego tam również należy zawsze przestrzegać standardów higieny. W sklepie powinien być cały czas dostęp do bieżącej wody, zimnej i ciepłej, a także powinna znajdować się w nim kompletna apteczka. Każda kontrola kończy się raportem, w którym zapisuje się wszelkie nieprawidłowości. Jeśli są one niewielkie możemy jedynie otrzymać nakaz ich naprawy, jeśli duże kontrola może zakończyć się mandatem, a nawet zamknięciem sklepu. Zawsze istnieje możliwość odwołania i zakwestionowanie przebiegu samej kontroli, a także nałożonej kary.

Powiązane produkty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: