Rodzaje kas fiskalnych - przenośne, klasyczne, online

Autor     lut 5, 2024    0 Komentarzy
 Rodzaje kas fiskalnych - przenośne, klasyczne, online

Kasy fiskalne to niezbędne wyposażenie gastronomii, sklepów spożywczych, a także większości firm oferujących usługi lub produkty klientom indywidualnym. Pełnią także istotne funkcje w utrzymaniu porządku finansowego oraz zgodności z przepisami.

Pomimo, że kasa fiskalna to proste urządzenie, to rynek kas stale się rozwija i powstają nowe urządzenia, które ułatwiają prowadzenie firmy. W tym artykule dowiesz się jakie są rodzaje kas fiskalnych, dzięki temu wybierzesz rozwiązanie dostosowane do potrzeb swojego przedsiębiorstwa.

Co to jest kasa fiskalna online?

Kasa fiskalna online, nazywana również kasą online lub elektroniczną, jest urządzeniem elektronicznym, które umożliwia rejestrowanie i dokumentowanie transakcji sprzedaży w czasie rzeczywistym poprzez połączenie z internetem. Dzięki temu transakcje są rejestrowane na bieżąco, co zwiększa łatwość utrzymania porządku finansowego. 

Jeszcze kilka lat temu kasa fiskalna online była innowacją, która ułatwiała prowadzenie firmy. Dzisiaj staje się standardem, który jest niezbędny do prowadzenia efektywnej sprzedaży. Kasa fiskalna online ogranicza zużycie papieru, ponieważ nie trzeba przechowywać kopii paragonów w formie fizycznej. Dodatkowo kasy online mogą zostać zintegrowane z innymi systemami w przedsiębiorstwie. Podczas sprzedaży e-commerce paragony mogą być wysyłane mailowo, nie ma potrzeby ich drukowania.

Kasa fiskalna online pozwala także monitorować swoją aktywność sprzedażową, co ułatwia podejmowanie świadomych decyzji biznesowych. Dzięki temu, że automatycznie generują raporty finansowe, to łatwiejsze jest spełnienie wymogów prawnych.

Tradycyjna kasa fiskalna – czy to już relikt przeszłości?

Tradycyjna kasa fiskalna, ze swoim charakterystycznym zapisem kopii na papierze termicznym, przez lata była nieodłącznym elementem wielu punktów handlowych i usługowych. To urządzenie, które służy do rejestrowania transakcji sprzedaży, cechuje się prostotą konstrukcji, ale jednocześnie bywa ograniczone w zakresie funkcji w porównaniu do nowoczesnych rozwiązań.

Tradycyjne kasy fiskalne wyposażone są w mechanizm drukujący, który generuje zapis kopii transakcji na papierze termicznym. Kopię takiego wydruku sprzedawca musi zachować. Ponadto każdego dnia należy przygotować wydruk dzienny.

Te wszystkie procedury utrudniają obsługę klientów i wydłużają czas niezbędny na formalności. Dobra wiadomość jest taka, że kasy fiskalne tego rodzaju są już niedostępne w sprzedaży.

Przenośne kasy fiskalne – gdy liczy się mobilność

W erze dynamicznych i mobilnych przedsiębiorstw przenośne kasy fiskalne stają się nieocenionym narzędziem dla tych, którzy cenią sobie elastyczność i mobilność w obszarze transakcji handlowych. Obejmując różnorodne sektory, od usług mobilnych po handel targowy, przenośne kasy fiskalne oferują szereg zalet, które sprawiają, że są one preferowane przez przedsiębiorców.

Przenośne kasy fiskalne charakteryzują się zazwyczaj kompaktowym designem, umożliwiając łatwe przenoszenie i obsługę w dowolnym miejscu. W przeciwieństwie do tradycyjnych kas fiskalnych przenośne modele często wyposażone są w baterie lub akumulatory, co umożliwia obsługę nawet tam, gdzie nie ma dostępu do prądu.

Przenośne kasy są doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorców świadczących usługi na miejscu u klienta, takich jak fryzjerzy, elektrycy czy taksówkarze. Dla handlowców uczestniczących w targach i wydarzeniach przenośne kasy fiskalne umożliwiają sprawną obsługę transakcji, nawet w miejscach bez stałej infrastruktury.

Podsumowanie

Kasa fiskalna powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Dziś standardem są kasy fiskalne online, które wprowadzają wiele usprawnień, dzięki którym zarządzanie sprzedażą w przedsiębiorstwie jest znacznie prostsze. Jeśli szukasz rozwiązań dla swojej firmy, to zapoznaj się z oferta naszego sklepu SAS24. Znajdziesz u nas m.in. kasy fiskalne wg rodzajów oraz kasy fiskalne podzielone ze względu na branże. Dzięki temu z łatwością znajdziesz odpowiedni model.

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen