Czym są siłomierze i jakie jest ich zastosowanie?
Siłomierz jest potoczną nazwą dynamometru. Jest to dość proste urządzenie służące do pomiaru siły. Siłomierze wykorzystuje się w wielu dziedzinach życia: w nauce, technice, przemyśle oraz gospodarstwie domowym. W każdej gałęzi, gdzie niezbędny jest pomiar siły.
Kiedy stosuje siłomierz?
Za pomocą siłomierzy dokonuje się różnych badań, tj. badanie siły ściskania, rozciągania, łamania, zerwania, rozrywania, czy siły pchania. Dlatego posiadają szerokie zastosowanie w przemyśle oraz w badaniach laboratoryjnych. Najprostszym dynamometrem jest waga sprężynowa, którą wykorzystujemy w gospodarstwie domowym.
Ze względu na budowę dynamometry możemy podzielić na:
- Dynamometry rurkowe
- Dynamometry analogowe (mechaniczne)
- Dynamometry cyfrowe
Pierwszy siłomierz był wyposażony w wydłużającą się sprężynę oraz podziałkę wyskalowaną w niutonach. Nowoczesne modele posiadają czujniki, które działają w oparciu o tzw. mostki tensometryczne. Tradycyjny wskazówko-metr został zastąpiony wyświetlaczem elektronicznym. Sprzęt jest bardzo precyzyjny i potrafi dokonać do kilku tysięcy pomiarów na sekundę. Współczesne siłomierze są zaawansowanymi urządzeniami elektronicznymi. Dane z pomiaru można przesłać na komputer lub zapisać na karcie SD. Wyniki pomiarów przedstawia się w formie cyfrowej oraz graficznej. Podstawową jednostką pomiaru w układzie SI jest Niuton. Większość współczesnych modeli podaje wyniki również w innych jednostkach siły.
Klucze i wkrętarki dynamometryczne
Są to dość popularne urządzenia i posiadają wszechstronne zastosowanie. Ich precyzja pozwala na łączenie elementów i ich dokręceniu z odpowiednią siłą. Szczególnie się sprawdzają w produkcji, budownictwie i w motoryzacji. Odpowiednie dokręcenie, zarówno nie za duże, jak i nie za małe gwarantuje późniejszą naprawę lub konserwację. Tego typu sprzęt jest nieodzowny w warsztatach motoryzacyjnych. Powszechna czynność związana z naprawą auta lub wymianą kół w powinna się odbywać za pomocą kluczy oraz lub wkrętarek dynamometrycznych. To bardzo przydatny sprzęt. Zapewnia stabilne oraz bezpieczne mocowanie. Chroni również przed nadmiernym dokręceniem, co mogło by spowodować uszkodzeniem śruby lub innych elementów auta.
Siłomierze skrętne - urządzenia do zadań specjalnych
Jest to dość szczególny typ sprzętu, który przeznaczony jest do pomiaru momentu obrotowego. Urządzenia mają zastosowanie w przemyśle produkcyjno - spożywczym. Dzięki nim, jak np. model FSA2, czy skrętny FSA5 dokonujemy pomiaru siły obrotowej, która występuje podczas odkręcania słoików, butelek, itp.
Dodatkowe akcesoria, niezbędny element siłomierzy
W zależności od ich przeznaczenia odpowiednie doposażenie jest niezbędne. Akcesoria w postaci uchwytów, zacisków, statywów, szekli oraz haków to niezbędny element, który ułatwia nie tylko pracę, ale również przyczynia się do prawidłowych pomiarów.
Zastosowanie siłomierzy
Nie ma takiej dziedziny w życiu, gdzie siłomierze nie mają praktycznego zastosowania. Pomiary siły stosowane są codziennie, nie tylko w nauce, ale również w budownictwie, motoryzacji, przemyśle meblowym, spożywczym, medycynie oraz sporcie i wielu innych dziedzinach. To proste urządzenie jest użytkowane w wielu miejscach, tj. zakładach produkcyjnych i w ich działach kontroli jakości oraz laboratoriach.
W ofercie posiadamy profesjonalne siłomierze renomowanej firmy Axis.