Kiedy potrzebne są drukarki termotransferowe?
Współczesna technologia umożliwia trwałe znakowanie produkowanych towarów. Pozwala to na ustalenie skąd pochodzi dany produkt jak i jaki jest jego skład czy twórca.
Jak wiadomo druk zwykłą drukarką na normalnym papierze jest zwyczajowo nietrwały i szukane były rozwiązania, które gwarantowałyby trwałość. Rozwiązaniem okazały się drukarki termotransferowe. Są to urządzenia działające dzięki technologii druku termotransferowego (TTR). Nazwa pochodzi z angielskiego odpowiednika, czyli thermal transfer. Skrót stosowany w Polsce TTR to thermal transfer ribbon(taśma termotransferowa). Technika ta jest wykorzystywana zarówno do nadruku bezpośredniego, druku mniejszych etykiet czy druku etykiet na opakowania zbiorcze. Druk termotransferowy jest stosowany zarówno na produktach nieruchomych jak i ruchomych. Oczywiście prędkość drukowania zależy od parametrów drukarki, ale jest już możliwa od 76 mm/s po 150 mm/s.
Do czego przydane są drukarki termotransferowe?
Drukarki tego typu przede wszystkim mają za zadanie nanoszenie informacji zmiennych takich jak kody kreskowe, daty przydatności czy cen na takie materiały jak folie opakowaniowe i etykiety.
Zalety drukarek termotransferowych?
Drukarki termotransferowe przede wszystkim charakteryzują się wydajnością, niezawodnością oraz tanim kosztem eksploatacji. Warto podkreślić, że wydruk tych drukarek odznacza się bardzo dużą trwałością. Z tych powodów istnieje spore zapotrzebowanie na drukarki termotransferowe, które ułatwią nadruk na etykiety w dowolnej ilości. Rozmiary dostępnych na rynku drukarek są dostosowane do wydruku dużych i małych nakładów.
Gdzie przydadzą się drukarki termotransferowe?
Zaletą tych drukarek jest zwykle mocna konstrukcja oraz duża przepustowość. Te cechy sprawiają, że drukarki te mają liczne zastosowania w w warunkach przemysłowych(zapotrzebowanie nawet na milionowe nadruki, ale także są przydatne w firmach, gdzie zachodzi konieczność wydruku kilku tysięcy sztuk etykiet. Dobierając taką drukarkę do własnych potrzeb należy odpowiedzieć na takie pytania jak miejsce aplikacji etykiet oraz warunki w jakich następuje aplikacja etykiet. Drukarki te gwarantują duże możliwości, a jednocześnie niski koszt znakowania folii opakowaniowych i etykiet. Klient ma do dyspozycji taśmy o różnorakiej formule barwnika, co umożliwia dostosowanie nadruku do warunków produkcyjnych(takich jak mróz, przyczepność drukowanego materiału czy nawet wysoka prędkość linii produkcyjnej).
Jak powstaje nadruk w takiej drukarce?
Druk za pomocą metody termotransferowej następuje poprzez przeniesienie barwnika z nośnika pod postacią taśmy na drukowaną powierzchnię. Drukarka standardowo składa się z takich elementów jak sterownik i głowica drukująca. Jako taśma transferowa jest wykorzystywana cienka taśma PET z warstwą barwnika(w tej roli wosk, żywica, kompozycja obu składników). Tego rodzaju drukarki należą do kategorii urządzeń kontaktowych(chodzi o kontakt elementu drukarki z z drukowanym materiałem w trakcie druku. Jest to równoznaczne z wymaganiem, aby druk następował na płaskiej powierzchni, co z kolei wymaga ustawienia drukarki w miejscu jeszcze przed uformowaniem opakowania i jego napełnieniem. Ta technika nie nadaje się do znakowania takich przedmiotów jak opakowania szklane, metalowe czy z tworzywa sztucznego(np. butelki).