Krajalnice automatyczne są powszechnie wykorzystywane w gastronomii. Ułatwiają i przyśpieszają pracę w sklepach, restauracjach i podczas wydarzeń gastronomicznych. Dzięki nim możliwe jest szybkie pokrojenie wędlin lub serów na równe plastry, co pozwala lepiej wyeksponować produkt i jest pożądane przez klientów.
Krajalnice automatyczne do serów i wędlin
Na rynku dostępne są w pełni zautomatyzowane urządzenia, które wymagają jedynie zaprogramowania odpowiednich parametrów. Pracownik ustala ilość i grubość plastrów, a maszyna samodzielnie kroi i podtrzymuje produkt. Nadzór człowieka nie jest w tym czasie wymagany, dzięki czemu może on wykonywać inne czynności z zakresu swojej pracy. Maszyna podtrzymuje stos z plastrów, a w bardziej zaawansowanych urządzeniach możemy ustalić sposób ich ułożenia, np. w kilku kolumnach, po okręgu z wieloma warstwami, w wachlarz i wiele innych. Jest to o wiele bardziej higieniczne, gdyż pracownik nie musi w ogóle dotykać każdego z plastrów. Można również tworzyć własne programy użytkowe, w których zapisuje się pożądane parametry sposobu pokrojenia i ułożenia produktu. Dzięki temu następnym razem możemy wybrać od razu odpowiedni program, zamiast kolejny raz zmieniać parametry krajalnicy.
Ważne parametry krajalnic
Choć w pełni zautomatyzowana krajalnica bardzo ułatwia pracę, to warto by posiadała ona również program ręczny, np. dla pokrojenia delikatnych serów. Prosty demontaż ułatwi umycie urządzenia, a dzięki wmontowanej ostrzałce można zawsze, gdy jest to konieczne, naostrzyć ostrza.