To wymarzone danie na niedzielne śniadanie, bo uwielbiają je zarówno dzieci, jak i dorośli. Popularne pod każdą szerokością geograficzną: znane jako rosyjskie bliny, amerykańskie pancakes czy francuskie crepes. Podawane na słodko lub słono, zawijane z serem lub dżemem, serwowane ze szpinakiem lub grzybami. Tak naprawdę istnieje wiele wariacji na ich temat, choć podstawowy przepis jest niezmienny. Aby je przyrządzić wystarczy mąka, mleko, jaja oraz szczypta soli. O jakim daniu mowa? Oczywiście o naleśnikach! To szlagierowy punkt menu w każdym barze czy restauracji, stąd też rosnące zainteresowanie naleśnikarkami – profesjonalnym sprzętem gastronomicznym do smażenia naleśników. Czym urządzenie przewyższa klasyczną patelnię i jak wybrać idealne do lokalu gastronomicznego?
Zalety naleśnikarek – dlaczego warto zainwestować
Naleśnikarki są idealnym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na utrzymaniu powtarzalnej jakości dania. Ich niewątpliwą zaletą jest nieprzywierająca powłoka, dzięki czemu naleśniki można smażyć bez dodatku tłuszczu, a my nie musimy obawiać się o przypalenie, bądź rozerwanie ciasta. Proces smażenia jest ustabilizowany i możemy go regulować, ponieważ płyta urządzenia nagrzewa się równomiernie, a dodatkowym atutem jest możliwość automatycznej kontroli temperatury. Dzięki konstrukcji płyt zyskujemy również pewność, że naleśniki będą miały równomierną grubość. Co więcej, sprzęt jest zazwyczaj wykonany ze stali nierdzewnej, a płyty są zdejmowane, zatem łatwo utrzymać je w czystości. Rynkowe ceny urządzeń zależą od modelu oraz klasy sprzętu, a także od rodzaju zastosowanej płyty i jej wymiarów. Z pewnością podczas planowania zakupu należy liczyć się z kosztem rzędu 1000 – 4000 zł.
Rodzaje naleśnikarek – wybór urządzenia
Profesjonalne naleśnikarki stosowane w gastronomii możemy podzielić ze względu na rodzaj zasilania. Wyróżniamy urządzenia elektryczne oraz gazowe. Te pierwsze charakteryzują niższe koszty naprawy w razie ewentualnej awarii. Ich wadą może się jednak okazać sposób, w jaki zwijany jest przewód zasilający: dobrze, aby dawał się odłączyć albo chować w obudowie, co zdecydowanie zwiększa wygodę obsługi. Niezmiernie ważną kwestią jest ilość płyt, ich kształt, osadzenie oraz materiał, z jakiego są wykonane (ceramiczne, żeliwne). Od tych parametrów w dużej mierze zależy jakość finalnego produktu, bo kształt płyty zadecyduje o łatwości przewracania naleśników, a osadzenie ułatwi przyrządzenie dania: z wklęsłej powierzchni ciasto nie będzie się wylewać, a na wypukłej nie będziemy mieć kłopotów z podważeniem naleśnika. W lokalach gastronomicznych polecany jest sprzęt dwupłytowy ze względu na większą wydajność. Podczas zakupu warto sprawdzić czy producent wyposażył urządzenie w termostat bezpieczeństwa, termoizolacyjny trzonek oraz regulator temperatury. Im bardziej profesjonalny sprzęt, tym należy liczyć się z większym kosztem. Z drugiej strony, zaawansowane wyposażenie jest gwarancją sukcesu w przyrządzaniu naleśników o niezmiennej jakości.
W warunkach domowych jesteśmy przyzwyczajeni do smażenia naleśników na patelni, ale ten sposób nie sprawdza się w gastronomii, gdzie gwarancją sukcesu oraz antidotum na większość problemów wynikających z przyrządzania ciasta naleśnikowego są naleśnikarki.