Czym są wagi kontrolne?
Jak powszechnie wiadomo każdy proces produkcji wymaga pewnej kontroli. Potrzeba ta jest najbardziej widoczna na liniach produkcyjnych, gdzie następuje pakowanie produktów zarówno stałych jak i płynnych. Wagi kontrolne pozwalają na dokładną kontrolę masy każdego opakowania (jednostkowego jak i zbiorczego).
Na co pozwala waga kontrolna?
Jednocześnie wagi kontrolne pozwalają na skuteczną eliminację z każdej partii wadliwych sztuk. Tego typu wagi charakteryzują się dużą dokładnością ważenia, co jest cenną zaletą, gdy produkcja dotyczy towaru bardzo kosztownego lub rzadkiego.
Dla kogo waga kontrolna?
Wagi kontrolne to przedmiot konieczny dla firm, które posiadają produkty paczkowane z zamiarem wprowadzenia ich do obrotu. Waga kontrolna umożliwia:
- przekierowanie produktów o właściwej masie do kolejnego etapu produkcji,
- kontrola produktów w opakowaniach jednostkowych jak i zbiorczych,
- zwykle posiadają wewnętrzny akumulator, który pozwala pracować, gdy zasilanie sieciowe nie jest dostępne(automatycznie przechodzi na zasilanie akumulatorowe w przypadku awarii),
- łatwą kontrolę dzięki jednostronnemu wyświetlaczowi LCD z podświetleniem,
- zapewnia bezpieczeństwo dzięki nierdzewnej szalce.
Rodzaje wag kontrolnych
Wagi kontrolne różnią się przede wszystkim zakresem możliwego ważenia, który rozpoczyna się od 3 kilogramów poprzez zakresy 6 kg, 15 kg, aby skończyć na 30 kilogramach wagi. Różnica może także dotyczyć głębokości pomostu, dokładności odczytu(nawet od 0,5 g), konieczności legalizacji lub szerokości pomostu. W przypadku wagi kontrolnej z zakresem ważenia 3 kilogramów mamy do czynienia z dokładnością odczytu do 0,5 grama, szerokością pomostu o wymiarze 250 mm, a głębokością pomostu 180 mm.
Waga kontrolna o zakresie ważenia do 6 kilogramów charakteryzuje się dokładnością do 1 grama. Z kolei pomost jest szeroki na 250 mm i głęboki na 180 mm.
W naszej ofercie znajdą Państwo wagi kontrolne firm Digi oraz Ohaus.
Ważne zalecenia producenta
Lepiej jest pamiętać o istotnych zaleceniach producenta co do wag. Przede wszystkim zalecane jest przeprowadzenie kalibracji zakresu, co pozwoli na gwarancję uzyskania dokładnych wyników ważenia. Do tego celu należy zastosować właściwy odważnik kalibracyjny. Warto zwrócić uwagę na akumulator, który może wymagać ładowania przez maksymalnie 12 godzin w suchym otoczeniu.
Sama wymiana jakiegokolwiek elementu wagi powinna być dokonywana przez autoryzowany personel serwisowy. Obsługa wagi obejmuje jej włączanie i wyłączanie, zerowanie(automatyczne i ręczne), tarowanie, wybór trybu ważenia czy trybu sumowania ważeń. Istnieje także wybór trybu ważenia kontrolnego. Można także dokonać zmiany jednostki miary(w ramach dostępnych jednostek). Możliwe jest podświetlanie wyświetlacza, co ułatwi odczytanie wyniku. Z kolei do konserwacji i czyszczenia wagi wystarczy łagodny detergent, a do samego czyszczenia obudowy i panelu sterowania nie wolno stosować rozpuszczalników, alkoholu czy innych chemikaliów lub substancji mogących rysować powierzchnię.
Rozwiązywanie problemów
W przypadku wag mogą zdarzyć się awarie, które objawiają się np. faktem, że waga się nie włącza (należy sprawdzić podłączenie i napięcie). W przypadku małej dokładności winą można obarczyć niedokładną kalibrację(konieczna ponowna kalibracja i ustawienie we właściwym miejscu). Jeżeli kłopot sprawia kalibracja należy ustawić wagę w odpowiednim miejscu i użyć odpowiedniego odważnika kalibracyjnego.