Czym są wagi analityczne?
Wagi analityczne to najdokładniejsze spośród wszystkich rodzajów wag. Urządzenia te podlegają prawnej kontroli metrologicznej, co oznacza, że muszą spełniać wymogi określone w przepisach prawnych. Dokładność odczytowa przyrządów najczęściej wynosi 0,1 mg, choć zdarzają się wagi, w których ten parametr wynosi 0,01 mg. Ur...
Czym są wagi analityczne?
Wagi analityczne to najdokładniejsze spośród wszystkich rodzajów wag. Urządzenia te podlegają prawnej kontroli metrologicznej, co oznacza, że muszą spełniać wymogi określone w przepisach prawnych. Dokładność odczytowa przyrządów najczęściej wynosi 0,1 mg, choć zdarzają się wagi, w których ten parametr wynosi 0,01 mg. Urządzenia ze względu na dużą dokładność wykorzystuje się przede wszystkim w warunkach laboratoryjnych. Służą do wyznaczania masy małych ilości substancji. Wagi analityczne są wrażliwe na zmiany warunków zewnętrznych, jednak stosowane w nich rozwiązania pozwalają zminimalizować wpływ czynników środowiskowych na pomiar. Przykładowo oddziaływanie temperatury czy wilgotności powietrza ograniczają obszerne komory ważenia. Pracę przyrządów zakłócają wstrząsy, warto zatem ustawić wagę na stole antywibracyjnym. Konieczne jest też wyłączenie innych urządzeń elektronicznych znajdujących się w pobliżu.
W ofercie naszego sklepu znajdziesz wagi analityczne renomowanych marek takich, jak Axis oraz Ohaus.
Użytkowanie i wybrane parametry wagi analitycznej
Waga powinna być włączona przez cały czas – pozwoli to utrzymać niezbędną równowagę termiczną (czas rozgrzewania urządzenia waha się, w zależności od przyrządu, od 3 do 12 godzin). Zanim położymy wybraną ilość substancji na wadze, konieczne jest wypoziomowanie urządzenia. Służą do tego śruby poziomujące, którymi kręci się, dopóki pęcherzyk powietrza nie znajdzie się we właściwym, centralnym położeniu na wskaźniku poziomu. Kiedy już umieścimy na szalce materiał, należy odczekać kilka sekund, nim przystąpimy do odczytu wyniku. Czas pomiaru to parametr ściśle związany z jakością wagi – im jest ona lepsza, tym krócej musimy czekać, aż jej wskazania się ustabilizują. Wagi analityczne wymagają regularnej kalibracji – korekcji wskazań urządzenia za pomocą wzorca kalibracyjnego (określonej masy). Część urządzeń posiada system kalibracji wewnętrznej. Znajduje się w nich wzorcowy odważnik i waga sama, po upływie określonego czasu, w wyniku zmiany temperatury lub naciśnięcia odpowiedniego przycisku ustawia sobie prawidłowe parametry.
Specyfika wag analitycznych
Wagi analityczne różnią się od siebie pod wieloma względami. Mają inne parametry, ilość funkcji dodatkowych czy rodzaj mechanizmu ważącego. Nie bez znaczenia jest materiał, z jakiego wykonano obudowę (odkształcanie się podstawy wagi może mieć wpływ na wynik pomiarów). To wszystko wpływa na rozbieżność cenową produktów. W naszym sklepie oferujemy zarówno wydajne i nieskomplikowane urządzenia przeznaczone do rutynowych czynności w laboratoriach, przemyśle oraz szkolnictwie, jak i najnowsze serie wag o możliwie najwyższej dokładności. Dostępne są u nas również wagi z legalizacją. Sprzęt taki przeszedł liczne badania i atestacje oraz daje wyniki pomiarów w granicach błędów określonych przez przepisy prawne. Legalizacja jest wymagana, jeżeli urządzenie wykorzystujemy do rozliczeń handlowych. Powinni się o tę kwestię zatroszczyć szczególnie farmaceuci sporządzający lekarstwa w aptekach, osoby pracujące w laboratoriach medycznych i wszyscy ci, którzy wykorzystują wagi analityczne w celu monitorowania stanu zdrowia, leczenia i diagnozowania. Przy wyborze urządzenia istotna nie mniej niż jego dokładność oraz jakość wykonania jest wygoda użytkowania. W naszej ofercie znajdują się wagi posiadające szereg funkcji specjalnych, pozwalające na wybór spośród kilku trybów pracy i zapamiętanie osobistych ustawień. Istnieje możliwość podłączenia do urządzenia komputera czy drukarki.