Termometry gastronomiczne to niezbędnik w każdym lokalu gastronomicznym, a także spożywczym, który w sposób profesjonalny dba o dobrą jakość swoich produktów, a co za tym idzie, zadowolenie klientów.
Czym są termometry gastronomiczne?
Urządzenia te mają za zadanie pomiar temperatury w miejscach przechowywania i przygotowywania produktów spożywcz...
Termometry gastronomiczne to niezbędnik w każdym lokalu gastronomicznym, a także spożywczym, który w sposób profesjonalny dba o dobrą jakość swoich produktów, a co za tym idzie, zadowolenie klientów.
Czym są termometry gastronomiczne?
Urządzenia te mają za zadanie pomiar temperatury w miejscach przechowywania i przygotowywania produktów spożywczych. Służą one także do pomiaru ciepła samej potrawy. Wskaźnik miarowy urządzenia może obejmować wartości już od -50 stopni do +300 stopni C.
Rodzaje termometrów gastronomicznych
Dzisiejszy, niezwykle rozwinięty, rynek urządzeń gastronomicznych oferuje różnego rodzaje termometry. Każdy zainteresowany z pewnością odszuka interesujący go produkt. Odczyt pomiaru z termometru gastronomicznego może następować w dwojaki sposób. Wyróżniamy termometry elektroniczne - z cyfrowym wyświetlaczem oraz standardowe - zaopatrzone w tarczę, z której odczytujemy temperaturę za pomocą podziałki i wskazówki.
Różna może być także technika pomiaru. Producenci oferują trzy rodzaje urządzeń w zależności od miejsca przeznaczenia lub konsystencji potrawy, którą chcemy poddać badaniu. W przypadku mierzenia temperatury potraw stałych, najlepiej sprawdzi się termometr zakończony sondą stałą - szpikulcem. W przypadku dań płynnych warto zaopatrzyć się w narzędzie ze składaną lub umiejscowioną na przewodzie sondą. Ograniczy to niebezpieczeństwo oparzeń w chwili pomiaru. Temperaturę można sprawdzić też za pomocą tzw. pirometru. Jest to narzędzie przeznaczone do dokonywania pomiarów bezdotykowo, za pomocą wielkości promieniowania podczerwonego czyli wyczuwalnego ciepła.
Najbardziej zaawansowaną technikę może zaoferować tzw. termo-higrometr, który mierzy temperaturę, a ponadto sprawdza wilgotność powietrza w zakresie od ok. 25 do 95 procent.
Sposób użycia termometrów gastronomicznych
Termometry gastronomiczne nie są urządzeniami skomplikowanymi w użyciu. Jeśli nasze narzędzie zakończone jest sondą, to wystarczy jej wkłucie lub zanurzenie w interesujące nas miejsce. W przypadku pirometru należy ustawić się w pewnej odległości od celu i wymierzyć urządzenie w odpowiednim kierunku. To zadanie z pewnością ułatwią pirometry z laserowym celownikiem, dzięki którym bardziej precyzyjnie określimy miejsce pomiaru. Z kolei termo-higrometr możemy po prostu położyć lub powiesić w danym pomieszczeniu.
W jaki sposób termometry gastronomiczne ułatwiają pracę?
Urządzenia te są coraz powszechniej stosowane w usługach gastronomicznych i spożywczych. Niejednokrotnie zdarza nam się domniemywać czy przygotowywane danie jest już na pewno wystarczająco wypieczone. Łatwo w takiej sytuacji o pomyłkę. Dzięki termometrowi taki problem znika. Bez problemu będziemy mogli sprawdzić temperaturę wewnątrz potrawy i uniknąć negatywnych recenzji od niezadowolonych konsumentów. Termometry ułatwiają również utrzymanie odpowiedniego bezpieczeństwa w miejscu pracy. Dają możliwość kontrolowania temperatury w urządzeniach chłodniczych, dzięki czemu żywność przez cały czas przechowywana jest w higienicznych warunkach.