Czym są wagi profesjonalne laboratoryjne?
Wagi laboratoryjne to przyrządy naukowe, które mają za zadanie dokładnie i precyzyjnie określać wagę produktów sypkich. Istnieją dwie możliwości ich działania - na zasadzie równoramiennej dźwigni oraz poprzez pomiar tak zwanego kąta skręcenia włókna kwarcowego.
Jakie są ich rodzaje?
Waga profesjonalna laboratoryjna może być dostępne zarówno z kalibracją wewnętrzną oraz bez niej. Wagi z kalibracją wewnętrzną zapewniają prawidłowy pomiar, bez konieczności sprawdzania jej w trakcie pracy. Oznacza to, że nie trzeba martwić się o zmianę temperatury, miejsca użytkowania, bądź innych czynników. Kalibracja wewnętrzna oznacza odważnik w środku wagi, na podstawie którego urządzenie ustawia samodzielnie odpowiednie parametry, jednocześnie niwelując możliwie powstałe błędy.
Waga profesjonalna laboratoryjna bez kalibracji wewnętrznej musi z kolei zostać skalibrowana, bowiem wówczas może dojść do błędnego pomiaru. Niektóre z nich jednak są wyposażone w poprawkę wskazanych błędów.
Jakie firmy produkują wagi profesjonalne laboratoryjne?
Wśród czołowych producentów wag laboratoryjnych wymienia się firmę AXIS, OHAUS oraz SHIMADZU.
AXIS rozpoczął swoją działalność w roku 1989. Jest to pierwsza polska firma, która oferuje wagi z nowoczesnym mikroprocesorowym układem elektronicznym. Producent OHAUS powstał w stanie New Jersey w mieście Newark. Swoją przygodę z produkcją wag marka zaczęła na początku wieku XX. OHAUS jest znany z tworzenia wag niezawodnych i precyzyjnych. Ostatnia firma - SHIMADZU - jest najstarszą z wymienionych. Powstała bowiem od 1875 roku i w chwili obecnej jest światowym liderem w produkcji wag analitycznych. Firma ta zarówno projektuje, jak i samodzielnie projektuje wszystkie przyrządy laboratoryjne.
Czym różnią się wagi profesjonalne laboratoryjne?
Podstawową różnicą pomiędzy wagami laboratoryjnymi a innymi rodzajami jest to, iż wahanie belki jest tłumione pneumatycznie lub mechanicznie. Wagi laboratoryjne jednak posiadają rozległy przedział cenowy. Należy więc w trakcie zakupu zwrócić uwagę na odpowiednie parametry, funkcję kalibracji, a także - między innymi - obudowę. Ostatni aspekt jest niezwykle ważny, bowiem dolna podstawa powinna być wykonana z aluminium, bądź też stali, która nie będzie odkształcać się w trakcie ważenia.
Waga służąca do rozliczeń z kolei powinna posiadać legalizację. Oznacza to bowiem, iż sprzęt posiada odpowiednie badania oraz atestację. Wagi laboratoryjne posiadają również odmienne ceny ze względu na producenta, toteż właściwy wybór zaowocuje zadowoleniem i satysfakcją na lata.