Od lat kody kreskowe używane są masowo. Zawierają informację o nazwie produktu, pojemności, kraju pochodzenia, cenie oraz producencie. Czytnik kodów jest niezbędny, by móc te informacje odczytać.
Czym są czytniki kodów kreskowych i jak działają?
Są to urządzenia, za pomocą których można odczytać, zdekodować, a następnie przesłać do komputera dan...
Od lat kody kreskowe używane są masowo. Zawierają informację o nazwie produktu, pojemności, kraju pochodzenia, cenie oraz producencie. Czytnik kodów jest niezbędny, by móc te informacje odczytać.
Czym są czytniki kodów kreskowych i jak działają?
Są to urządzenia, za pomocą których można odczytać, zdekodować, a następnie przesłać do komputera dane, które są zaszyfrowane w kodzie kreskowym danego produktu. Skaner zamienia światło, które odbija się od kodu kreskowego na sygnał elektroniczny odczytywany przez kasy fiskalne lub komputer. Ważnym elementem czytników kodów jest laserowa dioda emitująca światło laserowe na lustro zamontowane w bębnie obrotowym, które to właśnie tworzy wiązankę światła padającą na dany kod, co w efekcie daje możliwość odczytania zawartych w nim informacji. Dzieje się tak dlatego, bo światło to odbija się od jasnych elementów kodu będących przerwami, natomiast pochłaniane jest przez elementy ciemne, czyli kreski i pola. Światło odbite od przerw tworzy w czytniku silniejszy sygnał elektryczny, natomiast odbite od ciemnego pola słabszy. W dodatku grubość kresek i przerw ma wpływ na czas trwania sygnałów. Jest to ważne, ponieważ to właśnie czas trwania poszczególnego sygnału koduje w sobie informacje, które następnie dekoder czytnika tłumaczy na cyfry, litery i przesyła do komputera. Tak właśnie działają czytniki kodów, które niezwykle ułatwiają pracę, ponieważ dawniej wszystkie produkty musiały być wbijane na kasę ręcznie przez pracownika. Najtrudniej było podczas inwentaryzacji, przyjęcia towaru czy kompletacji zamówień, ponieważ każdy produkt musiał być liczony fizycznie przed pracownika, więc o błędy było nietrudno. Czytniki kodów nie tylko ułatwiły i przyśpieszyły tę pracę, ale co najważniejsze – zminimalizowały ryzyko wystąpienia błędów.
Gdzie przydają się czytniki kodów kreskowych?
Czytniki kodów kreskowych w dobie rozwijającej się technologii niezbędne są w sklepach, biurach, magazynach, w aptekach, w służbie zdrowia oraz w przemyśle lekkim. Przydadzą się także w bibliotekach, w pracach, w których używane są systemy bezpieczeństwa. Niezbędne są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wszelka kontrola i rejestracja.
Rodzaje skanerów
- Czytniki diodowe
W tego rodzaju czytników elementem odczytującym są diody LED. Pobierają mniejszą ilość energii niż czytniki laserowe, jednak nie mają zbyt dużej odległości odczytu, wymagają bliskiego zbliżenia urządzenia do kodu. Czytniki diodowe dzielą się na przewodowe podłączone do komputera za pomocą kabla oraz bezprzewodowe, inaczej nazywane ręcznymi, które umożliwiają pracę bez użycia kabli sygnałowych, ponieważ wyposażone są w Bluetooth. Czytniki diodowe służą do odczytywania kodów jednowymiarowych, tzw. paskowych (1D). Skaner diodowy dobrze poradzi sobie z uszkodzonym kodem kreskowym.
- Czytniki laserowe
W skanerach tych elementem odczytującym jest wiązka laserowa. Umożliwiają większą odległość odczytu, ponieważ źródło światła w przypadku laserów jest mocniejsze. Dzielimy je na liniowe, czyli takie, które dokonują odczytu za pomocą jednej wiązki, oraz wieloliniowe, które odczytują kod w dowolnej orientacji za pomocą wielu przecinających się wiązek lasera. Czytniki laserowe można również podzielić na bezprzewodowe, przewodowe. Ten rodzaj czytników, podobnie jak czytniki diodowe, odczytuje kody jednowymiarowe, tzw. paskowe (1D). Czytniki laserowe dają lepszą jakość odczytu niż diodowe, dobrze poradzą też sobie z odczytywaniem szerokich kodów kreskowych.
- Czytniki bezprzewodowe wizyjne
Wizyjne czytniki są wydajne, proste w użyciu oraz wszechstronne. Umożliwiają odczyt kodów jednowymiarowych, dwuwymiarowych. Uszkodzone kody nie stanowią dla nich problemu.