Wiele osób od czasu do czasu jada w restauracjach. W takich sytuacjach można zauważyć, że zastawa stołowa jest ułożona różnie, w zależności od rodzaju danego lokalu. Sposób układania naczyń oraz sztućców jest bardzo ważny, ponieważ rodzaj restauracji wymusza pewne zachowanie i gości i samej obsługi. W domu zawsze układamy tak, jak nam pasuje, że...
Wiele osób od czasu do czasu jada w restauracjach. W takich sytuacjach można zauważyć, że zastawa stołowa jest ułożona różnie, w zależności od rodzaju danego lokalu. Sposób układania naczyń oraz sztućców jest bardzo ważny, ponieważ rodzaj restauracji wymusza pewne zachowanie i gości i samej obsługi. W domu zawsze układamy tak, jak nam pasuje, żeby czuć się swobodnie. W restauracji czy barze, należy już stosować się do ogólnie przyjętych zasad.
Nakrycie stołu w barze szybkiej obsługi
Z reguły w takich miejscach sztućce są przygotowane i wystawione w jednym miejscu. Klienci po odebraniu jedzenia, sami wybierają, jakie będą im potrzebne. Czasami są bary, w których jedzenie nakłada się samemu i z talerzem idzie się do kasy. W takiej sytuacji sztućce, talerze oraz serwetki są w wystawionym miejscu i od danej osoby zależy, co weźmie. To miejsce, w którym przygotowuje się szybkie danie, a ilość i rodzaj sztućców zależy od chęci oraz potrzeb samego gościa.
Nakrycie stołu w restauracji
W wielu restauracjach sztućce oraz talerze z daniem przynoszone są do stolika przez kelnera. Warto jednak pamiętać, że są miejsca, w których cała zastawa ułożona jest już na stole. Jakie jest prawidłowe nakrycie stołu, żeby wszystko było w porządku z zgodnie z zasadami?
- Talerze - należy pamiętać, że dobrze ułożone talerze licząc od dołu to: deserowy, duży, głęboki. Czemu tak jest? Ponieważ ułożenie talerzy zależy od tego, w jakiej kolejności podawane są dania. Zawsze pierwsza będzie zupa, dlatego głęboki talerz jest na samym wierzchu. By nie grzebać i nie ustawiać od nowa talerzy, trzeba je tak ułożyć, by ten z wierzchu był zabierany a reszta zostawała gotowa na nowe dania. Drugie podawane jest tzw drugie danie, czyli danie obiadowe, dlatego talerz jest drugi z kolei. Z deseru nie trzeba korzystać, jednak, jeśli goście sobie tego życzą, talerzyk musi być ustawiony.
- Sztućce – to zwykle najtrudniejsze elementy zastawy do ułożenia. Wszystko sprowadza się do tego, jakie dania będą podawane. W standardzie układana jest łyżka i nóż po prawej stronie, po lewej zaś widelec. Łyżka jest po zewnętrznej stronie, ponieważ jest brana jako pierwsza. Łyżeczka oraz widelczyk deserowy, ułożone są nad talerzem. W przypadku większej ilości dań, poszczególne sztućce układa się w kolejności, w jakiej będą podawane dania. Goście muszą mieć tak ułożone sztućce, żeby można było brać prawidłowe elementy od zewnętrznej strony. Każdy element musi być ułożony, w zależności, czy trzyma się go w prawej czy w lewej ręce podczas jedzenia.
- Kieliszki – napoje są obowiązkowe podczas jedzenia. W takiej sytuacji ustawia się odpowiednie kieliszki, które są przeznaczone do poszczególnych rodzajów napojów. Kieliszek zwykle ustawia się po prawej stronie, ponieważ każdy bierze naczynie z napojem prawa ręką.
W SAS posiadamy ofertę artykułów do nakrycia stołu renomowanych firm: Amefa, Stalgast, Arcoroc, Hendi, Comas i wielu innych.