Każde laboratorium musi być tak wyposażone, żeby wszystkie badania i analizy można było przeprowadzić w sposób całkowicie prawidłowy i z zachowaniem wszelkich procedur w zależności od rodzaju badania. Jest to bowiem bardzo potrzebne, żeby wyniki wychodziły dobrze i żeby nie było niejasnych lub błędnych wyników. Laboratorium rządzi się swoimi prawami, ponieważ od tego zależy prawidłowość wyniku co ma bezpośredni wpływ na zdrowie ludzi. Dlatego właściwe urządzenia są niezbędne, by owe wyniki faktycznie wychodziły prawidłowo. Jednym z niezbędnych urządzeń są wagosuszarki.
Czym są wagosuszarki?
To urządzenia, które mają za zadanie zważyć konkretną próbkę i jednocześnie zmierzyć jej wilgotność. Jest to sprzęt niezbędny w takim miejscu jak laboratorium, ponieważ często w konkretnej wilgotności próbka da pożądany wynik, lub musi być sprawdzona w warunkach suchych oraz przy odpowiedniej wilgotności. To z reguły malutkie urządzenia, ponieważ próbki laboratoryjne są na ogół maleńkie i ważą tylko dosłownie gramowe lub mniejsze elementy. Badania laboratoryjne bowiem odbywają się pod mikroskopem i potrzebują tycich próbek. Są to urządzenia w pełni skomputeryzowane, posiadają podłączenie do komputera i możliwość automatycznego wprowadzania danych. Dla pracownika laboratorium jest to bardzo sensowne, ponieważ takie rozwiązanie bardzo ułatwia pracę.
Jak działają wagosuszarki?
Wagosuszarki składają się z dwóch połączonych ze sobą elementów. Precyzyjnej wagi laboratoryjnej i komory do suszenia materiału, który ma być zbadany. Dodatkowo umieszczony jest tam termometr, który ma za zadanie kontrolować proces suszenia. Do komory wkłada się próbkę i wyjmuje się ją dopiero wtedy, gdy całkowicie wyparuje z niej woda, lub gdy skończy się ustawiony czas. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób działa i jest ustawiona wagosuszarka. Próbka w komorze suszącej przebywa do zakończenia badania. Po skończonym badaniu pojawia się automatyczny zapis badania, który w razie potrzeby pracownik przenosi do komputera. Procedura działania wagosuszarki zwykle uzależniona jest od samego modelu, ponieważ niektóre z nich mają dodatkowe funkcje, jednak wszystkie posiadają jeden cel. Badana próbka musi być odpowiednio wysuszona podczas badania, żeby dała właściwy wynik.
Gdzie są użytkowane wagosuszarki?
Choć bez wątpienia są one niezbędne w laboratorium, bardzo chętnie wykorzystywane są również np w przemyśle garbarskim, by zmierzyć odpowiednią wilgotność skóry podczas garbowania. Jest to bowiem bardzo potrzebny wykaz, gdyż źle wysuszona skóra, czyli za bardzo lub za mało, może spowodować uszkodzenia powierzchni. Bardzo często są one wykorzystywane w firmach zielarskich, w których musi być odpowiednio wysuszony materiał na leki czy kosmetyki, żeby mógł być zastosowany. Często od stopnia wysuszenia zależy wynagrodzenie producentów, więc jest to szalenie ważne, żeby produkt miał odpowiednią wilgotność. Tak samo stopień wilgotności desek z tartaku jest istotny a nie dowiemy się, jak duża jest wilgotność, dopóki próbka drewna, materiału czy rośliny nie będzie przebadana pod kątem wilgotności. Sporo jest miejsc, w których wagosuszarki są wykorzystywane, ponieważ nie tylko w kwestii zdrowia są potrzebne.
W ofercie posiadamy wagosuszarki firm Ohaus, Axis oraz Shimatzu.